Polub NaszePanstwo.pl na   

Na Bożą wolę nie poradzisz

  • Kategoria: Polityka
  • Troll
Nie tak dawno ksiądz Piotr Natanek zasłynął frapującą informacją, jakoby był w posiadaniu telefonu do samego Boga. Przez środowiska świeckie (o ile w ogóle interesują się tzw. "sprawą księdza Natanka") zostało to przyjęte z rozbawieniem, przez katolików - z troską o stan ducha i umysłu ks. Piotra, przez jego sympatyków (prawdopodobnie) z uwielbieniem.

Okazuje się jednak, że są powody do przypuszczania, iż ks. Natanek po prostu nieopatrznie i nieodpowiedzialnie "chlapnął" publicznie pewną kościelną tajemnicę i że wcale nie tylko on posiada ten przywilej iż może w trudnych sprawach zatelefonować do Boga osobiście. Ten numer (sprawdzałem w informacji - jest niestety zastrzeżony) znajduje się w posiadaniu innych osób kościelnych, a już na pewno znają go księża Marianie.

W środowisku polonijnym Wielkiej Brytanii (przynajmniej w tej jego części, która identyfikuje się z kościołem katolickim) wciąż głośna jest kontrowersyjna sprawa komercyjnej sprzedaży (2009) Fawley Court - posiadłości należącej do Zgromadzenia Księży Marianów. Nie będę tu szczegółowo opisywał całej sprawy, jeśli kto ciekawy to niech wpisze w dowolną wyszukiwarkę frazę "Fawley Court" i natychmiast znajdzie wszystko co znaleźć chciałby. Nie warto też wspominać, że posiadłość została zakupiona kiedyś przez księży Marianów m. in. za pieniądze pochodzące z publicznej zbiórki wśród brytyjskiej Polonii (która w latach 50. ub. w. zdecydowanie nie należała do najbogatszych).  Byłoby też wielce małostkowe z mojej strony, gdybym czepiał się faktu, iż po wyjściu na jaw chęci sprzedaży nieruchomości przez księży Marianów chęć kupna wyraziła Polska Misja Katolicka, oferując niestety kwotę znacznie niższą niż konkurencja. Oto jak komentuje tę sytuację ksiądz Wojciech Jasiński, przełożony Domu Zakonnego w Fawley Court:
Zaproponowaliśmy nasze warunki, ale PMK je odrzuciła. Tak niskiej oferty nie mogliśmy przyjąć. Poza tym nie przedstawiono nam żadnego pomysłu na skuteczne i realistyczne finansowo wykorzystanie Fawley Court dla celów duszpasterskich. [podkr. Troll]
Kto jest [...] drugim inwestorem?
Brytyjska firma [podkr. Troll], ale nie mogę zdradzić jej nazwy.
Napomknę tylko o dwóch ciekawych aspektach tej lukratywnej transakcji.

Po pierwsze - na terenie posiadłości znajdowały się ludzkie groby (m. in. zakonnika - założyciela działających na terenie posiadłości katolickich instytucji). Nam, autochtonom nadwiślańskim, może wydać się nieprawdopodobne, że ludzkie szczątki mogą psuć interes zamiast go napędzać (...) jednak najwyraźniej potencjalni nabywcy są jacyś dziwni (rozumiecie, Anglicy, oni nawet kierownice w samochodach mają po niewłaściwej stronie) i nie chcą mieszkać na jednej posesji ze zwłokami, zażyczyli więc sobie aby księża "załatwili ten problem" pod rygorem obniżenia ceny kupna o 3,5 miliona funciaków, co oczywiście zostało uczynione (wbrew jasno wyrażonej ostatniej woli pochowanego tam księdza - założyciela oraz jego żyjącej rodziny). Prawdę mówiąc - nie potrafiłem odnaleźć informacji czy do ekshumacji faktycznie doszło, jednakże Marianom udało się uzyskać decyzję sądu, zezwalającą na ekshumację.

Po drugie - na terenie posiadłości znajduje się kościół - regularnie wyświęcony i działający (tj. działający do niedawna). Tu ponownie wylazła na wierzch małostkowość Angoli - najpewniej mieli z tym problem, bezbożnicy. Ale nie ma sprawy - nasz klient nasz pan - kościół został oficjalnie zdekonsekrowany (czyli nie jest już kościołem a po prostu zwykłym budynkiem o architekturze typowo kościelnej).

Można by się spodziewać, że dekonsekracja kościoła to dla władz kościelnych bardzo trudna decyzja - i tak faktycznie było. Największy moralny problem mieli z tym sami księża Marianie. Jak więc sobie poradzili z tą rozterką? Ponownie zacytujmy wypowiedź księdza Wojciecha Jasińskiego:
Dekonsekracja jest trudnym momentem także dla nas. Jest w prawie kanonicznym taki kanon mówiący o tym, że jeśli jest taka potrzeba, biskup może podjąć decyzję o przeznaczeniu kościoła do celów świeckich. Dokonaliśmy rozeznania woli Bożej i podjęliśmy słuszną decyzję, choć jest ona trudna.
Jaka szkoda, że ksiądz Jasiński nie uchylił rąbka tajemnicy otaczającej faktyczny przebieg tego procesu. Ja jednak, oświecony sławetną wypowiedzią księdza Natanka, wyobrażam sobie to tak:

[ring, ring]
Bóg: Halo?
Księża Marianie: Cześć Boguś, mówi Marian, sorry że przeszkadzamy, ale mamy poważny problem.
B: O co chodzi?
KM: No bo mamy tu taki kościół w Anglii [tu następuje opis sytuacji] no i jak mamy ten kościół uratować?
B: A sprzedajcie to w diabły i po kłopocie!
KM: No ale jak to - kościół sprzedawać?
B: O rany, ja z wami nie wytrzymam. Prawo kanoniczne czytali?
KM: No pewnie!
B: No to co się głupio pytacie! Dekonsekrować i po zabawie.
KM: Ale...
B: Jakie "ale"? Zapominacie, kto jest szefem??
KM: Nie, nie, przepraszamy...
B: No to nara, muszę kończyć. Cześć. [beep ... beep]
KM [między sobą, we łzach]: Wola Boża...

Nowym właścicielem posiadłości jest zamożna osoba prywatna - Aida Hersham, która po renowacji Fowley Court planuje się tam przeprowadzić.
Time moves on and eventually Fawley Court will be back to what it was built for — a home.
Nie udało mi się odnaleźć komentarza księży Marianów, tłumaczącego w jaki sposób prywatna osoba zamierzająca mieszkać w budynku z (nowym) mężem i dziećmi wykorzysta Fowley Court „do celów duszpasterskich” lepiej niż uczyniłaby to Polska Misja Katolicka.

Komentarze  

 
Troll
#1 Troll
22 października 2011, 13:19
Wygląda jednak na to, że sprawa ekshumacji ks. Jarzębowskiego została ostatecznie rozstrzygnięta i to zaledwie kilka dni temu:
www.indcatholicnews.com/.../
 
 
Belfer
#2 Belfer
22 października 2011, 16:51
@Troll:
Poruszyłeś kwestię, która nurtowała mnie w czasach dzieciństwa. Pamiętam jak sąsiadka mówiła do mej rodzicielki o swej córce: "Jak ona poczuła wolę bożą, to co ja na to mogłam poradzić". Chyba nie mogła, bo córka zaczęła się robić coraz bardziej krągła i brzuch jej bardzo urósł. O pewnej starej pannie jej matka opowiadała kumom: "A co ja poradzę, jak ona wcale woli bożej nie czuje i ani na chłopa nie spojrzy".
Imaginowałe m sobie wtedy, że ta wola boża jest jakimś tajemniczym rozkazem Pana Boga, który w tajemniczy sposób wpływa na egzystencję kobiet.
Gdy dorosłem, to sam nieraz zachwycałem się tym mechanizmem woli bożej u kobiet. No i zacząłem mieć pewne przemyślenia na temat facetów w sukienkach, którzy ręce skrywają pod habitami. Doszedłem do wniosku, że są oni w najwyższym stopniu podejrzani.
I miałem rację, bo jak widać wola boża u niech objawia się w w wykopywaniu własnego konfratra z miejsca wiecznego spoczynku i sprzedawaniu czegoś, do czego etyczne prawo mają kiepskie.
To ja już bardziej preferuję tę wolę bożą, która dziewczynom brzuchy powiększa.
 
 
Tom
#3 Tom
22 października 2011, 23:34
ja też lubię to poczęcie niepokalane, często spotykane po suto zakrapianych alkoholem imprezach towarzyskich. brzuch jest - chłopa niet. Cót normalny.

a za panami w sukienkach i tak nie nadążysz intelektualnie - niedawno wyczytałem że chociaż "z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" - są przeciwni kremacji zwłok.
 
 
Tom
#4 Tom
23 października 2011, 01:19
 
 
Simon
#5 Simon
23 października 2011, 02:28
Troll

Jesteś podejrzanym osobnikiem. Żaden z ciebie patriota. Musiałeś być esbekiem, a twoja rodzina w całości składa się z sympatyków reżimu i członków KPP. Do chrztu dawał cię agent KGB, a pod rękę w bierzmowaniu trzymał agent Stasi wysłany przez Merkel. Jesteś żydem (religia) i Żydem (narodowość) - co widać po kroju czcionki. Ale jednocześnie jesteś Niemcem i Rosjaninem i wysługujesz się naraz Putinowi i Merkel. Twoje centra dowodzenia to zgniłe libertyńskie media, w tym głównie GW i TVN. Pierwsze literki, jakie napisałeś na lojalce, jako sześciolatek, to było: WSI.
Z Nergalem chodziłeś na piwo - i nie zaprzeczaj, bo was Doda widziała.
Należysz do Bnai-birth i światowej masonerii, a kielnię powiesiłeś nad łóżkiem. Co sobotę jadasz macę z krwi chrześcijańskich niemowląt - a w niedziele palisz fajkę z wnętrzności czarnego kota.

Tylko to tłumaczy ten twój niezrozumiały atak na Boga i świętą katolicką wiarę.
Amen.

PS: W kartotece Rydzyka masz dość wysokie miejsce po tym wpisie, degeneracie moralny - 158. Między Gucwińskim propagatorem zoofilii i autorką satanistycznego Harrego Pottera. Od piekła się ie wykaraskasz, cwaniaczku.
 
 
Belfer
#6 Belfer
23 października 2011, 12:02
@Simon:
Czy to palenie fajki z kota to chodziło ci o Alika?
Dobry komentarz. :D
 
 
szary
#7 szary
24 października 2011, 09:44
Biznes to biznes jak mówi przysłowie. Nie łudźmy się dewaluacja instytucji kościelnej - głównie KK - widoczna jest wszędzie i jej owocem jest też poparcie dla Palikota. Powołanie, wiara, misja to słowa puste - bo rządzi pieniądz! I nie ma tu nic do rzeczy płacz brytyjskiej polonii - oddaliscie = nie wasze! Właściciel robi co chce. A skoro widzi potrzebę "zainwestownaia" w Afryce to widoczenie jego dalekosiężne plany biznesowe - przepraszam oszywiście misyjne - przewidują wyższy zwrot z kapitału na Czarnym Lądzie wśród tubylców jak już odszczepi się im wiarę przodków, niż ze starych głupich polaczków mało dajacych na tacę, którzy i tak już wykupili miejsce na cmentzru katolickim i którzy są juz nauczeni że to tylko źli kapłani robią, a Bozia jest wszechdobra i kasy potrzebuje.
 

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze