Polub NaszePanstwo.pl na   

Wydarzenia - marzec I_2022

1 marca

          Szósty już dzień wojny Rosji z Ukrainą. Wojny rujnującej, coraz bardziej bezwzględnej. Do wczoraj sytuacja na ukraińskich frontach była bardzo klarowna. Bohaterska obrona miast ukraińskich, świetna organizacja, pełne wykorzystanie nowoczesnego sprzętu, dostarczonego z Zachodu, atmosfera patriotycznego zrywu - a po stronie rosyjskiej fatalne dowodzenie, fatalne warunki dla żołnierzy, oszukaństwo i korupcja na każdym kroku. Wszystko to powodowało, że Rosjanie ponosili klęskę za  klęską.
          Coś się jednak zmienia. Dzisiaj rano armia rosyjska zaatakowała brutalnie rakietami (dwie rakiety manewrujące) centrum Charkowa, powodując ogromne zniszczenia i wielką ilość ofiar. Mówi się o tysiącach ofiar, ale konkretnej ich ilości nie podano. Za to na Kijów idzie ogromna kolumna wojska. Jej długość określana jest na 64 kilometry. Specjaliści przypuszczają, że będzie ona próbowała otoczyć Kijów i wprowadzić jego oblężenie. Czy Ukraińcy sobie z tym poradzą?
Terminy spożycia racji żywnościowych żołnierzy  rosyjskich minęły podobno siedem lat temu. Czy można się więc dziwić tym chłopakom, że „czyszczą” sklepy w mijanych miejscowościach, żeby się pożywić? Za to, jeśli taki młodzian zginie, to jego rodzina dostaje „wysokie” odszkodowanie, bo 11 tysięcy rubli, czyli w przeliczeniu na nasze całe 500 złotych. Wysoko ceni życie swoich bojców Putin, nie ma co.

          Rakieta trafiła w kijowską wieżę telewizyjną, w związku z czym cała telewizja naziemna przestała działać i większość Ukraińców została odcięta od tego źródła informacji. Jedynym źródłem informacji będzie teraz dla nich Internet.
Podobno z Ukrainy uciekło już około 700 tysięcy ludzi, z czego połowa do Polski.

          Różne federacje i organizacje sportowe eliminują ze swoich rozgrywek drużyny rosyjskie. Międzynarodowa Organizacja Siatkówki odebrała im prawo organizowania mistrzostw świata w tej dyscyplinie. Oj Wołodia, Wołodia, ale narozrabiałeś ! Po co ci to było? Dotąd wszyscy ci czapkowali, zachwycali się tobą, a teraz nikt nawet splunąć w twoją stronę nie będzie chciał. Pamiętasz, jak uczyłeś żurawie latać? Twoi rosyjscy fani wierzyli, że to prawda. Byłeś dla ich półbogiem a teraz będziesz śmieciem, chyba że ktoś cię zarżnie, ratując honor.

Podobno drugą cenną rzeczą po racjach żywnościowych w tej potężnej armii Putina są czołgi, pamiętające wojnę światową, których największym osiągnięciem jest to, że jeżdżą. Umiejętność uruchomienia tak duże ilości złomu jest rzeczywiście osiągnięciem nie byle jakim.

          Firma NS-2 AG ogłosiła bankructwo. W ten sposób NS-2 przechodzi ad calendas graecas. Fajnie, nie będziemy po nim płakać. Teraz trzeba się zająć wyłączeniem z eksploatacji NS-1.


2 marca

          Środa Popielcowa. Zaczyna się siódmy dzień wojny Putina z Ukrainą, która coraz bardziej zamienia się w Holocaust narodu ukraińskiego.
          Rosjanie bombardują miasta używając bomb kasetowych i próżniowych, zakazanych konwencjami wojennymi.  Ich używanie ma znamiona ludobójstwa i jako takie może być w przyszłości użyte przy oskarżaniu o tą zbrodnię.
Trudno sobie wyobrazić ludzi, którzy siedem już dni praktycznie żyją pod ziemią, wyobrazić sobie dzieci pozbawione na tak długo własnego łóżeczka. Rosja jest państwem coraz bardziej zbrodniczym, coraz mniej przejmującym się względami humanitarnymi. Co czuje dziecko żyjące pod ziemią i to tak długo?

          Przez granicę z Ukrainą uciekło do Polski już ponad pół miliona osób. Rzeka uciekinierów wojennych płynie dalej, złorzecząc Putinowi i Rosji, wielbiąc Polaków za gościnność i otwarte serca. Staliśmy się niewątpliwie wielkim, może największym przyjacielem Ukrainy. Świat izoluje Rosję jak tylko można, we wszystkich dziedzinach. We wszystkich dziedzinach Rosja staje się ona pariasem, w znacznym stopniu na własne życzenie, można powiedzieć.  A Putin? – Putina, mam nadzieję, utłuką wkrótce jego najbliżsi przyjaciele, którzy tracą uciułane w lewy sposób fortuny. Jeżeli Putin się przed nimi jakoś obroni, to wkroczą międzynarodowe trybunały karne, które go skażą, choćby zaocznie…

          Andrzej Duda zawetował ustawę Lex Czarnek. Mała rzecz, a jak bardzo cieszy. Gratulacje dla Pierwszej Damy.

          Rosja pyszniła się dotąd tym, że pokonała wielką armię Hitlera. Niedawno jeszcze z dumą pokazywała swoją wielką, imperialną armię, która miała połknąć słabą ukraińską armię już na śniadanie. Putin wystawił armię ponad 200 tysięcy dzieci z rocznika 2002, armię bez paliwa, bez jedzenia, bezideową – bo bez żadnej motywacji, bez prawdziwych dowódców…  Nie ma co się dziwić, że podobna do tej armia dostała niedawno potężne baty w Afganistanie, a teraz dostaje baty od Ukraińców, którzy jeszcze kilka miesięcy temu armii praktycznie nie mieli.
Wielka wojna Sowiet Union z Hitlerem nazywana jest do dzisiaj Wojną Ojczyźnianą i uważana jest za świętą. Teraz swoją Wojnę Ojczyźnianą prowadzi Ukraina i prowadzi ją z Rosją. Kiedy ta informacja dotrze do zwykłych Rosjan? Czy nie będzie to dla nich szokiem, wstrząsem trudnym do zniesienia??

          Zgromadzenie Ogólne ONZ przeprowadziło głosowanie dotyczące wydarzeń na Ukrainie. Każdy kraj miał jeden głos, który mógł oddać za lub przeciw. Głosów popierających Ukrainę było 141, głosów przeciwnych cztery – Korea Północna, Syria, Erytrea i Białoruś. To ogromne zwycięstwo Ukrainy. Przed głosowaniem prowadzona była na całym świecie wielka kampania za i przeciw. Wynik głosowania świadczy o tym, że prawo veta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, które posiadają niektóre pastwa, wypacza opinie tego ważnego gremium. Te 141 głosów jest potężnym przesłaniem całego świata. Świadczy też o tym, że kraje zgromadzone w ONZ potępiają działania wojenne Rosji w Ukrainie i domagają się natychmiastowego wycofania stamtąd jej bandyckich wojsk.

          Ogromna kolumna rosyjskiego wojska, idąca na Kijów, od ponad trzech dni stoi w miejscu. Komentatorzy zastanawiają się nad przyczyną, nie mają jednak jednoznacznej odpowiedzi .Kijów z pewnością  nie płacze z tego powodu, bo obawy związane z tym atakiem były bardzo duże.


3 marca

          Zbrodnicza wojna Putina z Ukrainą trwa nadal. Ogromna kolumna wojska, mająca zaatakować Kijów kolejny już dzień trwa w bezruchu. Trudno to specjalistom wytłumaczyć, ale obrońcy Kijowa się cieszą. Panuje tam ogromna mobilizacja i wszechstronne przygotowania do odparcia tego ataku. Rosjanie bombardują kilka miast bez litości. Przedstawiciel Trybunału w Hadze poinformował, że analizuje on już wydarzenia na całej Ukrainie sprawdzając, czy nie doszło tam do zbrodni wojennych. Trybunał zajmuje się tą sprawą opierając się na stosownym wniosku 38 krajów.

          Gdzie jest Putin? Od kilku dni go nie widać. Niemiecki Bild twierdzi, że uciekł z Moskwy i zaszył się w swoim bunkrze na Uralu. Jeśli to prawda, to teraz – żeby do końca naśladować Hitlera – pozostało mu już tylko jedno, wszyscy wiemy co.
Mit wielkiej, rosyjskiej armii szybko upada, żeby nie powiedzieć, że już upadł. Dużo już na ten temat napisano, dużo pisze się nadal. O tym na przykład, że czołgi jeżdżą, żeby wypalić paliwo, bo to jest potrzebne dla sprawozdawczości, dla wykazania się aktywnością. Trochę to przypomina nasze polewaczki drogowe, które polewały drogi w nocy, w czasie deszczu, żeby wyrobić normę.

          Polska Izba Gospodarcza apeluje o to, żeby nie kupować w sklepach artykułów wyprodukowanych w Rosji i na Białorusi. Wiele sklepów – podobno – wycofuje te produkty ze sprzedaży. Przyszedł taki czas, że trzeba Moskala bić na każdym polu.

          Podobno Rosjanom udało się przejąć kontrolę nad miastem Chersoń, w pobliżu Krymu. Byłoby to pierwsze większe miasto zdobyte przez tych bandytów.

          Arcybiskup Gądecki wysłał list do patriarchy moskiewskiego Cyryla prosząc go w nim, żeby wywarł wpływ na Putina, żeby ten zatrzymał wojnę na Ukrainie.

          Jedynym pozytywnym efektem drugiego spotkania rozejmowego, które odbyło się dzisiaj, jest zgoda na utworzenie korytarzy humanitarnych w oblężonych miastach, pozwalających na wywiezienie z nich osób rannych, dostarczenie pomocy medycznej, itp.
Zełeński oświadczył, że jeśli matki żołnierzy rosyjskich przyjadą po swoich synów, to im ich wyda niezależnie od tego, czy są żywi, czy martwi. To pewnie w jakimś stopniu chwyt propagandowy ale faktem jest, że armia rosyjska przywiozła ze sobą mobilne krematoria, żeby ukryć ilość poległych żołnierzy.


4 marca

           Kolejny dzień wojny bandyty Putina z Ukrainą. Rosjanie coraz częściej sięgają do używania zakazanej broni – bomb kasetowych i termobarycznych. Trybunał w Hadze działa. Macron rozmawiał wczoraj telefonicznie z Putinem, namawiając go do zatrzymania wojny, jednak ten odmówił. Co będzie dalej? Dzisiaj ma się odbyć kolejna runda rozmów delegacji rosyjskiej i ukraińskiej.
          Wczoraj armia rosyjska zaatakowała rakietami największą w Europie elektrownię atomową, znajdującą się w miejscowości Zaporoże.  Na szczęście pomiary promieniowania wskazują, że znajduje się ono na normalnym poziomie.
ABW podało, że zatrzymało agenta GRU, pracującego oficjalnie jako dziennikarz hiszpański. Działał on na terenie Warszawy i Medyki.
To już dziewiąty dzień wojny. Co dalej? Jak długo zachowają jeszcze swoją energię wolontariusze pomagający tak dzielnie na granicach? Przecież wszystko ulega wyczerpaniu i zmęczeniu, ich siły i energia również.
Trudnych pytań jest bardzo dużo. Co z Putinem? Czy rosyjskie, stłamszone społeczeństwo kiedyś się obudzi, czy nie ma na to szans? Czy ktoś będzie  w stanie wyciągnąć tego bandytę z nory i dostarczyć go do Hagi? Jakie będą losy wielkiej armii, działającej pod Kijowem i nie tylko? Jak będzie wyglądała Europa i świat po zakończeniu tej wojny? Nikt przecież nie wyobraża już sobie, że sytuacja wróci do starego, utartego koryta? – itd., itd., itd.
A do Polski uciekło już ponad 700 tysięcy uchodźców.
          Na Zełeńskiego były już, podobno, trzy zamachy. Bardzo musi on stać solą w oku Putinowi. Niestety, nic nie słychać o zamachach na tego bandytę, a tak by się przydały. Informacji wynika, że zamachy zorganizowała grupa Wagnera, a ostrzeżenie przyszło – co dziwne - od Rosjan, którzy są przeciwni wojnie.

          Gruzja i Mołdawia złożyły formalne wioski o ich przyjęcie do Unii Europejskiej. Świat się zmienia, jak widać.
W USA i całej Europie zajmowane są wille, jachty i inne elementy luksusu rosyjskich oligarchów w celu ich spieniężenia i przekazania uzyskanych środków na fundusze wsparcia.

          Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z Joe Bidenem. Szczegółów nie znamy, bo rozmowa miała status poufnej.
Mariupol jest całkowicie odcięty od świata i bez przerwy bombardowany. Zniszczenia są podobno przeogromne. Brakuje wszystkiego. To, co z nim robią Rosjanie, jest typową zbrodnią wojenną, która, mam nadzieję, będzie kiedyś osądzona.


5 marca

          Dziesiąty dzień bohaterskiej obrony Ukrainy przed bandytami Putina i przed nim samym. Rozmów, kontaktów, analiz, prognoz jest tyle, że trudno się w tym połapać. Z mojego punktu widzenia jest to wojna różnych cywilizacji, dlatego tak trudno ją zrozumieć. Czy na miano osoby cywilizowanej zasługuje żołnierz i jego dowódcy, którzy decydują się zbombardować szkołę pełną uczniów albo szpital? Bronimy się przed hordami dzikich ludzi, ogłupianych przez całe wieki, przesyconych bezsensowną propagandą, podpartą hasłami bogoojczyźnianymi, przed hordami przekonanymi do idei totalitaryzmu, wierzącymi w większości ślepo w to, że chory Putin robi to, co robi dla nich i dla wymarzonej, wielkiej ojczyzny.
          Kto może usunąć Putina w zaistniałej sytuacji, odsunąć go od władzy? Ten naród, który opisałem wyżej? Trudno mieć na to jakąkolwiek nadzieję w świetle tego, co napisałem. Największą szansą jest to, że załatwi go któryś osobnik z jego paczki, który na wojnie z Ukrainą i w wyniku sankcji stracił kawał swojej fortuny. Że znajdzie się ktoś na miarę Brutusa. Putin to jednak nie Cezar, którego łatwo było podejść. To doświadczony KGB-ista, który zaplanował i zlecił niejedno morderstwo i który doskonale wie, na czym polega zabawa w te bandyckie klocki.

          W zrujnowanym Mariupolu miał być dzisiaj utworzony korytarz humanitarny, żeby naprawić działanie wodociągów, grzewczych i innych, podstawowych instalacji miejskich. Niestety, nie będzie, ponieważ Rosjanie, mimo obietnic, nie przerwali ostrzału tego miasta. Z bandytami tak bywa, trudno im do końca wierzyć.


8 marca

          Wszystkiego najlepszego dla pań. Przestałem liczyć który to już dzień wojny Putina z Ukrainą. Uciekinierów ukraińskich do Polski jest już 1,2 miliona. Wartość złotówki więcej niż niska. Odwrotnie wygląda inflacja i ceny paliw.

          RPP podniosła dzisiaj stopy procentowe do 3,5 procent. Osobom posiadającym duże kredyty trzeba współczuć. Ceny paliw na stacjach benzynowych biją wszystkie rekordy,  nawet  te historyczne. Na szczęście idzie wiosna i będzie można przestawić się na rower.

          Rubel ma wartość śmieciową, jest w cenie centa amerykańskiego. A ten wstrętny Zachód coraz bardziej uprzykrza bandycie Putinowi życie i spycha gospodarczo Rosję do poziomu Korei Północnej.

          Polska podjęła decyzję o przekazaniu do bazy w Ramstein, do dyspozycji rządu amerykańskiego, całej swojej floty myśliwców MIG-29. Są to samoloty, na których potrafią latać piloci  ukraińscy, będzie to więc spore wzmocnienie przez nas armii ukraińskiej. Równocześnie Polska zwróciła się do innych krajów NATO o przeprowadzenie takiej samej akcji. Przy okazji pisze się, że piloci ukraińscy są świetnie wyszkoleni i biją rosyjskich na głowę. Ile tych MIG-ów przekażemy? Mówi się o 2 eskadrach, czyli o 28 samolotach.
Równocześnie Polska zwraca się do rządu USA o przekazanie jej w to miejsce używanych samolotów podobnej klasy. Specjaliści mówią, że będą to F-16 albo Avax, jakie posiada i bardzo to sobie chwali Szwajcaria.
          Wydaje się, że Polska na tej operacji zrobi dobry interes – pozbędzie się złomu, który i tak miał być wkrótce wycofany, dostanie w to miejsce samoloty znacznie wyższej klasy i jeszcze przysłuży się wzmocnieniu potencjału armii ukraińskiej. Tak trzymać! Samoloty przekazuje zaś oficjalnie rządowi amerykańskiemu, nie wystawia się więc na ataki Rosjan.


9 marca

          Czternasty już chyba dzień wojny Putina z Ukrainą. Ukraińcy płacą ogromną daninę krwi i cierpienia. Świat ich podziwia i popiera. Zniszczone budynki można odbudować i będzie to niewątpliwie zrobione, w ramach czegoś a la nowy plan Marshalla dla tego kraju, finansowany przez świat, co jest już deklarowane. Nie da się natomiast przywrócić życia zabitym ani łatwo przywrócić zdrowia i sprawności rannym, niestety. Zyskujemy ogromny, demokratyczny kraj w Europie i kończymy – mam nadzieję – panowanie w tej części świata imperium zła, jak to bardzo słusznie nazwał Ronald Reagan.
          Ilość uciekinierów wojennych do Polski zbliża się do 1,4 miliona. To kobiety i dzieci, które przeżyły gehennę wojny. Możliwości pomagania im wyłącznie poprzez samorządy i wolontariuszy mają swoje granice i po prostu się wyczerpują. Stąd prace w Sejmie nad ustawami, które by te sprawy jednoznacznie uregulowały.

          Kiedy Ukraińcy usiądą za sterami naszych MIG-ów i jakie samoloty dostaniemy w zamian? – Na razie o tym cicho. Podano natomiast wiadomość, że pod koniec bieżącego roku Polska uzyska dwie baterie rakiet Patriot. To bardzo dobra wiadomość. Tych rakiet, sprawdzonych w różnych sytuacjach, wszyscy się boją.


10 marca

          Wczoraj w PE odbyła się debata dotycząca mechanizmu warunkowości, czyli powiązania przelewanych z Unii pieniędzy z przestrzeganiem prawa. Za tym mechanizmem głosowała zdecydowana większość europarlamentarzystów, bo około 70 procent. Nadzieje PiS na nieuchwalanie tej decyzji w czasach wojny na Ukrainie spełzły na niczym. Sytuacja jest prosta – likwidujemy Izbę Dyscyplinarną i mamy z Unii ogromne miliardy. Nie likwidujemy i mamy figę z makiem. Na nic nie zdają się szachrajstwa PiS - operacja z Izbą, tak prosta i zapowiadana jest warunkiem wyjściowym na poprawę stosunków z Unią i odblokowanie pieniędzy.

         Kolejna rocznica katastrofy smoleńskiej, kolejne „na ramie bruń, na prawo pacz,…” I melodia „Jak to na wojence ładnie”

          Od wczoraj przebywa w Polsce Kamala Harris, wiceprezydent  USA. Spotkała się z Morawieckim i Andrzejem Dudą. Na konferencji prasowej gorąco dziękowała Polakom za ogromną pomoc, którą okazali uchodźcom wojennym i za serce, które zachwyciło świat. Potwierdziła, że Polska otrzymała już dwie baterie rakiet Patriot i że otrzyma znaczne wsparcie na pomoc socjalną dla uchodźców. Gorąco deklarowała też, że stosunki między USA i Polską nigdy w dziejach nie były tak dobre, jak obecnie.
          Z wizytą w Warszawie jest również Justine Trudeau, premier Kanady. Spotkał się z Morawieckim a jego konferencja prasowa odbyła się po ukraińsku, ponieważ jego żona ma pochodzenie ukraińskie.

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze