Polub NaszePanstwo.pl na   

Wydarzenia - styczeń II_2022

  • Kategoria: Polityka
  • Taurus
12 stycznia

          W Senacie powołano Komisję Nadzwyczajną dla wyjaśnienia spraw związanych z zakupem i używaniem przez Polskę systemu Pegasus, który jest de facto systemem totalnej inwigilacji, używanej przez Izrael do śledzenia i zwalczania terrorystów. Na jej posiedzeniach, które mają się odbywać dwa razy w tygodniu, oprócz przesłuchań wezwanych osób, mają mieć miejsce wysłuchania autorytetów prawnych i specjalistów zajmujących się śledzeniem tego systemu, w rodzaju Citizen Lab, czy Amnesty International.
           Pierwsze posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej Senatu ma się odbyć już w najbliższy poniedziałek, czyli 17 stycznia.


13 stycznia

          Departament Stanu USA przestrzega przed możliwymi konfabulacjami Rosji na temat zmyślonych obietnic składanych Rosji przez Stany Zjednoczone i NATO. Prosi o ostrożność w reakcjach.

          Samorządowcy i mieszkańcy Gdańska oddali hołd Pawłowi Adamowiczowi w trzecią rocznicę jego zamordowania. Trzeba przypomnieć w tym miejscu, że jego zabójca nadal nie usłyszał wyroku. Jego śmierć była egzekucją publiczną, wynikającą z akcji nienawistnego, wieloletniego szczucia, prowadzonego przez hejterów w sposób zorganizowany. Brat Pawła, który jest posłem powiedział, że kiedyś on i szereg przyjaciół otrzymało na swoich komputerach wyroki śmierci, z opisem „zostaniesz zadźgany, jak Paweł”. Czy ustalenie IP takich hejterów jest trudne? Nie, nie jest trudne. Ten przypadek zgłoszono  w formie doniesienia do prokuratury. I co? – I nic! Prokuratura nie kiwnęła w tej sprawie nawet palcem. Wniosek jest oczywisty – tego typu akcje są dla prokuratury i niektórych decydentów akceptowalne. TVP Info i inne media rządowe prowadzą obecnie silną akcję nienawiści przeciwko Donaldowi Tuskowi. Czyżby chciały wykreować kolejnego męczennika?

          Z komunikatu po spotkaniu OBWE-Rosja wynika, że Rosjanie i tym razem zostali odprawieni z niczym, podobnie jak w przypadku rozmów z USA i NATO. Dzięki Bogu! Reżim Putina rozumie jedynie twardą i zdecydowaną postawę. Rozwadnianie stanowisk i obietnice jedynie go rozzuchwalają.

          Unia Europejska zakomunikowała, że ponieważ Polska nie płaci kar nałożonych przez TSUE za nierozwiązanie problemów Turowa, to potrąci te wartości z funduszy, które miały być przekazane Polsce. Rzecznik naszego rządu oświadczył w związku z tym, że Polski rząd stać na pokrycie tego typu kwot. Cholernie bogaty jest ten nasz rząd, nie ma wątpliwości. Kwota do potrącenia nie jest błaha – to około 200 milionów złotych, o ile dobrze zapamiętałem.

          Sejm przyjął zmiany w prawie oświatowym, wniesione przez Czarnka, silnie podporządkowując tym samym szkoły jemu i jego kuratorom. Rodzice dzieci mogą jedynie zgrzytać zębami ze złości.


14 stycznia

          Rada Przedsiębiorców zaapelowała do rządu o zawieszenie przepisów związanych z nowym ładem do przyszłego roku, w związku z zamętem prawnym, jaki stworzył bałagan wynikający z niewłaściwego przygotowania tych przepisów. Czy są szanse na takie zawieszenie? Obawiam się, że ich nie ma, bo pogorszyłoby to wizerunek rządu i PiS-u.

          Podano oficjalnie, że inflacja w grudniu wyniosła 8,6 procent. Bardzo mocno zdrożały artykuły żywnościowe – pieczywo, cukier, itd.

          Partie opozycyjne podniosły raban w związku z wyciekiem danych, dotyczących bazy zasobów wojska, czyli ilości i sprawności posiadanego przez wojsko sprzętu. Jerzy Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyberbezpieczeństwa na specjalnej konferencji prasowej, a także MON, starają się sprawę lekceważyć, mówiąc, że to tak na dobrą sprawę są to dane jawne i że nie dotyczą całych zasobów. Ilość tych danych? – Podobno 1,7 miliona. Wiadomo też, że w wojsku prowadzone jest intensywne dochodzenie w tej sprawie. Bogiem a prawdą po jakiego grzyba są nam jakiekolwiek dane na temat wojska? Powinno się ujawnić wszystko – dane personalne żołnierzy ze szczególnym naciskiem na dowódców, instrukcje obsługi wszelakiego sprzętu łącznie ze sprzętem planowanym do zakupu, np. czołgów Abrams czy rakiet Patriot, itd. Mówiąc bardziej serio jest to kolejny dowód na postępującą degradację armii i słabość jej struktur, po licznych „reformach” przeprowadzonych przez smoleńskiego Antka i złotoustego Błaszczaka. Myślę, że teraz Amerykanie trzy razy się zastanowią zanim nam cokolwiek sprzedadzą, nie mówiąc już o cenie.

          Sąd australijski anulował wizę Novaka Djokovica, znanego antyszczepionkowca, w związku z czym nie wystąpi on prawdopodobnie w zaczynającym się w poniedziałek Australian Open. Poważne kraje tak właśnie traktują upartych antyszczepionkowców, nie patrząc na ich ważność czy zasługi. Djokovic jest obecnie najlepszym tenisistą ziemnym świata.

          Pojawiła się informacja, że 13 z 17 członków Rady Medycznej przy Premierze podało się do dymisji, w związku z  brakiem reakcji premiera i rządu na zalecenia Rady, związane z przeciwdziałaniem epidemii. 

          Jest ostateczna decyzja w sprawie Novaka Djokovica. Australijski sąd federalny wydał wyrok nakazujący deportację Novaka z Australii.  W związku z tym nie zagra on w Australian Open ale dodatkowo będzie miał trzyletni zakaz wjazdu do tego kraju. Wyrok zapadł w składzie trzyosobowym i był jednogłośny. Tym samym Novak stracił szansę na zdobycie dziesiątego tytułu wielkoszlemowego tego kraju. Czy będzie miał prawo do gry na antypodach w następnych latach?

          17 stycznia Robert Lewandowski został uznany  za najlepszego piłkarza świata  roku 2021. Drugie miejsce zajął Messi a trzecie Saleh. To już  drugi  taki tytuł w karierze Roberta. Gratulacje!


18 stycznia

          Wczoraj miało miejsce pierwsze posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej Senatu. Informacji udzielał oficjalny przedstawiciel Citizen Lab z Toronto. Dzisiaj odbyło się posiedzenie drugie. Informacji w pierwszej jego części udzielali były prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski oraz generał Marek Bieńkowski, były opozycjonista i komendant główny straży granicznej oraz policji, a w części drugiej obecny  prezes NIK, Marian Banaś.


19 stycznia

          Odnotowano gwałtowny wzrost zachorowań na Covid, bo do ponad 30 tysięcy. Skąd taki szalony wzrost? Komentatorzy uważają, że duży wpływ miała tu ogromna i ilość badań, a ta z kolei związana była z feriami zimowymi i planowanymi wyjazdami do krajów, do których wyjazd bez udokumentowanych szczepień nie ma sensu. Potwierdza to twierdzenie, że liczba badań i liczba nowych zachorowań są z sobą powiązane.
Jak zareagował na fakt szalonego wzrostu zachorowań minister Niedzielski? Stwierdził otóż, z wrodzonym sobie wdziękiem, że państwo przygotowuje większą ilość łóżek covidowych kosztem innych chorób, a poza tym, oczywiście, zaapelował o przestrzeganie słynnej zasady DDM oraz o szczepienie się.

          Przed senacką Komisją Nadzwyczajną odpowiadali dzisiaj państwo Brejzowie – pan Krzysztof i jego żona, którzy opowiadali o życiu swojej rodziny, również tej dalszej w czasie podsłuchów, których istnienie podejrzewali.

          Jest coraz więcej komentatorów którzy twierdzą, że w Sejmie dojdzie jednak do powołania Komisji Śledczej, poświęconej sprawie Pegasusa. Nawet grupa Kukiza chce powołania takiej Komisji. Donald Tusk stwierdził, że szanse na jej powołanie wynoszą aż 90 procent. Dzieje się tak, bo pojawiły się informacje, że inwigilowani byli również niektórzy członkowie PiS-u, na przykład Adam Hoffman.

          W Warszawie odbyły się kolejne rozmowy na temat Turowa. Stronę czeską reprezentowała ich nowa minister środowiska. Podobno tym razem szanse na dogadanie się stron są większe niż kiedykolwiek. Oby – licznik kar nałożonych przez TSUE nie chce się bez tego zatrzymać. 

          Atak zbrojny Rosji na Ukrainę staje się coraz bardzie prawdopodobny. Tak przynajmniej wynika z informacji i ostrzeżeń USA. W związku z tą sytuacją do Kijowa przyleciał w nadzwyczajnym trybie amerykański sekretarz stanu, Anthony Blinken. Zapowiedział on, że USA przeznaczą kolejne 300 milionów dolarów na dozbrojenie Ukrainy.

          Polacy znani są z tego, że często pomagają innym, gdy państwa nie ma, na zasadzie zbiórek potrzebnych funduszy.  Dotyczy to szczególnie potrzeb medycznych lub sytuacji, gdy trzeba ratować czyjeś życie. Może by więc ogłosić zbiórkę pieniędzy na Pegasusa dla opozycji, który w sposób oficjalny byłby wykorzystywany do infiltracji prominentnych działaczy PiS-u? To oczywiście żart, jednak takie coś mocno by niektórych poruszyło i dało im sporo do myślenia.


21 stycznia

          Prezydent Ukrainy, Wołodymir Zeleński, gości od wczoraj u Andrzeja Dudy w rezydencji w Wiśle. Dlaczego właśnie tam, a nie w Warszawie? Pewnie dlatego, żeby było trudniej dojechać. Wiadomo bowiem, że czasy są w sam raz takie, żeby się bawić, pochwalić blichtrem, a może i na nartach pojeździć… Wizyta ma być dwudniowa.
W Zachodniej Europie natomiast przebywa od kilku dni Anthony Blinken, amerykański sekretarz stanu. Wczoraj wziął on udział w spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec poświęconemu sytuacji na Ukrainie, gdzie wszyscy spodziewają się inwazji Rosji. Wywiady, nasłuchy i podglądy wskazują, że inwazja ta jest już praktycznie przesądzona. Armie rosyjskie z ciężkim sprzętem stoją gotowe nie tylko na granicy z Ukrainą. Ich żołnierze przerzucani są również w dużych ilościach na Białoruś i na Krym. Wskazuje to na bardzo poważną inwazję, w skali trudnej do ocenienia i o celu utrzymywanym w tajemnicy. W tej sytuacji może dobrze jest, że Zeleński przebywa w Wiśle i może nie od rzeczy byłoby jego pobyt u Dudy przedłużyć.
Blinken ma się dzisiaj spotkać z Ławrowem  i to spotkanie nazwano spotkaniem ostatniej szansy.
Po spotkaniu, na konferencji prasowej Blinken powiedział, że rozmowa z Ławrowem była aż do bólu szczera i że po niej ani Ławrow, ani Putin nie będą już mogli mówić o żadnych niejasnościach, czy braku szczegółowych informacji o stanowisku USA w sprawie Ukrainy. Powiedział też, że USA i NATO stoją ramię w ramę z Ukrainą oraz że dla Ukrainy drzwi do NATO są otwarte.
Oddzielną konferencję prasową zorganizował Ławrow i stwierdził na niej, że Rosja nigdy nie groziła Ukrainie wojną. Powiedział też, że USA odpowiedzą pisemnie na rosyjskie pytania oraz że można spodziewać się kolejnego kontaktu prezydentów obu mocarstw.

          Na konferencji prasowej Morawiecki powiedział, że zażądał od Ministerstwa Finansów wprowadzenia nowych przepisów w tak zwanym polskim ładzie. Specjaliści są zdania, że jest to już praktycznie koniec tego programu, bo chaos podatkowy jeszcze się powiększy. 

          Duże poruszenie w krajach NATO w kierunku solidaryzowania się z Ukrainą. Hiszpania wysyła swoje okręty wojenne na Morze Czarne, Wielka Brytania chce wysłać swoich żołnierzy do Polski, Holandia deklaruje swoje wsparcie w zakresie uzbrojenia i działań cybernetycznych, kraje Pribałtiki przekazują Ukrainie swoje amerykańskie uzbrojenie za zgodą USA (ręczne wyrzutnie przeciwlotnicze i przeciwczołgowe), pomoc deklarują Czesi (amunicja)… Coraz trudniej będzie Putinowi podjąć decyzję o ataku.
Sytuacja zrobiła się mocno skomplikowana. Zgodnie z ostrzeżeniami nawet mały atak Rosji ma spowodować bardzo duże restrykcje. Z drugiej strony Putin uruchomił potężne siły i wywindował napięcie niemal do granic wytrzymałości. Coś z tym teraz będzie musiał zrobić, bo inaczej się ośmieszy. Atak frontalny na Kijów wydaje się mało prawdopodobny, bardziej realne są pewnie jakieś ataki lokalne na wschodzie Ukrainy. Bardzo często mówi się o 1,5 – milionowym Charkowie. Jak na wytworzoną sytuację Ukraińcy zachowują się wyjątkowo spokojnie i wręcz uspokajają inne kraje, przygotowując się do obrony i taką obronę zapowiadając. A na granicy z Ukrainą jest już podobno ponad 130 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Najbliższe dni dadzą z pewnością odpowiedź na pytanie, co dalej. Nikt rozsądny nie pragnie pewnie wojny, ale chyba trzeba się jej spodziewać, jest tylko otwartym pytanie o skalę.

Jak na wytworzoną sytuację Polska jest więcej niż oszczędna w zakresie wspierania swojego sąsiada. Nikt nie mówi o udziale naszego wojska, jesteśmy jednak daleko również w zakresie wysyłania uzbrojenia. Trochę to dziwne.


23 stycznia

          Nuda. Jak nie pandemia, to drożyzna, jak nie polski nieład, to Pegasus. A propos tego ostatniego, mój ulubiony Marek Suski wyznał ze swoją komsomolską szczerością, że tych podsłuchów czy inwigilacji nie było wcale dużo, góra kilkaset rocznie. Marek Suski jest członkiem jakiejś ważnej komisji i ma dojścia do danych tajnych łamanych przez poufne, trzeba więc brać jego informacje umiarkowanie poważnie, chociaż często lubi coś pierdyknąć ni z gruszki, ni z pietruszki. A satyrycy donoszą, choć może jest to prawdą, że ukochany przywódca Chin zaapelował do innego ukochanego przywódcy, żeby ten się wstrzymał z atakiem na Ukrainę, bo może to zakłócić przebieg olimpiady zimowej, która – jak wiadomo – ma się odbyć w Pekinie. To chyba jeszcze bardziej śmieszne niż deklaracja Pinokia, że w przyszłym roku podatnik będzie mógł rozliczyć się z fiskusem tak, jak mu będzie wygodniej.

A co! Jeżeli mogą być różne zasady ruchu na drodze – prawostronny i lewostronny, to czemu nie można mieć dwóch systemów podatkowych do wyboru? Kto nam zabroni? Różni specjalni kierowcy jeżdżą zresztą pod prąd na autostradach już dzisiaj, żeby sprawdzić, jak to działa.

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze