Polub NaszePanstwo.pl na   

Wydarzenia - przełom roku_2021_2022

27 grudnia

          Andrzej Duda zawetował w samo południe ustawę Lex TVN.  To dobra decyzja, jedyna rozsądna jaką mógł Duda podjąć. Trochę to poprawi wizerunek naszego kraju w Europie, USA i w całym świecie. Udowadnia to również twierdzenie, że presja ma sens, że działanie wspólne prowadzi do zwycięstwa. PiS może oczywiście skierować tą ustawę do Przyłębskiej, która wyda każdy wyrok podyktowany przez prezesa kurdupla. Byłoby to jednak działanie źle przyjęte przez wyborców, taki ostateczny akt politycznej rozpaczy. Z drugiej strony znamy wystarczająco PiS i Kaczyńskiego, a to wskazuje, że łatwo się oni z tą decyzją nie pogodzą, że się nie wycofają. Walka z wolnymi mediami jest bowiem zakodowana w genach Kaczyńskiego, typowego autokraty. Osobiście przyjmuję stanowisko Dudy nie z wdzięcznością, a z ulgą.
Nikt nam nie zagwarantuje, że w przyszłości jakaś grupa posłów PiS nie zgłosi w Sejmie projektu ustawy zatytułowany Lex Onet, Lex GW, czy inny Lex. Większość z nich ogromnie rażą wolne media, patrzenie przez nie na ręce decydentów i wynikające z tego komentarze. Decyzją Dudy wygrana została więc bitwa o wolne media, a nie wojna. Ta niewątpliwie będzie trwała dalej.


29 grudnia

          Na Covid zmarły wczoraj 794 osoby, z tego ponad 600 to osoby niezaszczepione. Osoby zaszczepione, które zmarły, to osoby w podeszłym lub bardzo podeszłym wieku, które miały z reguły choroby towarzyszące, często ciężkie. Łączna ilość zmarłych jest, jak dotąd, absolutnym rekordem od wybuchu pandemii. Dwa dni temu przyjąłem szczepienie przypominające i w grupie osób dorosłych nie było takich, które by dopiero zaczynały cykl szczepień. Za to w grupie młodzieży była do szczepienia całkiem duża kolejka.

          W mediach niepublicznych głównymi tematami w dyskusjach są ceny gazu i ceny produktów spożywczych w sklepach oraz temat dotyczący stosowania Pegasusa. Partie opozycyjne domagają się powołania w tej sprawie komisji śledczej i przeprowadzenie dochodzenia przez NIK. Nikt nie wspomina nawet o konieczności śledztwa prokuratorskiego z oczywistych względów. Informacje o wzroście cen gazu na cele grzewcze mówią, że w niektórych przypadkach miałyby one osiągnąć nawet 900 procent (!), co jest jawnym i oczywistym absurdem. Jakie tematy przeważają w TVP Info? To jakiś bełkot o nieprawidłowościach dziejących się w UE i TSUE, o niezgodności naszej Konstytucji z Traktatami Unii i temu podobne, nieistotne rewelacje.


30 grudnia

          Jutro Sylwester. W Zakopanem sylwester marzeń, czyli według wielu komentatorów sylwester zakażeń, bo przecież wirus na urlop się nie wybierze. A w ciągu minionej doby zmarło na Covid znowu ponad 700 osób, w zdecydowanej większości (75%) niezaszczepionych. Wygląda na to, że wszyscy się już do tego przyzwyczaili i na jakiekolwiek działania zapobiegawcze czy naprawcze ze strony rządu liczyć nie można. Rząd i Ministerstwo Zdrowia nie mają żadnej strategii, Morawiecki chowa się za Niedzielskiego i za rzecznika, działania są chaotyczne i niespójne, decyzje bez większego sensu, choćby ta o Sylwestrze Marzeń, na którym główne role będą odgrywali Zenek Martyniuk, Maryla Rodowicz i podskakujące, skąpo odziane dziewoje. To, że umierają głównie osoby niezaszczepione, czyli wyborcy PiS-u - nie jest pociechą, bo przecież żal każdego człowieka. Trzeba też pamiętać o zgonach, które będą miały miejsce w przyszłości z powodu przerwanych kuracji, szczególnie w grupach chorych na schorzenia kardiologiczne i onkologiczne. Dodać do tego trzeba też, że umieranie na Covid polega na uduszeniu się i że wśród osób wyleczonych jest mnóstwo niepełnosprawnych z poważnie zniszczonymi płucami, które będą cierpieć przez całe swoje życie. Ten grzech zaniechania nie jest więc przewinieniem błahym i musi być kiedyś osądzony z całą surowością.

           Na prośbę Putina odbyła się kolejna konferencja telefoniczna między nim i Joe Bidenem. Dotyczyła kwestii problemowych występujących między Rosją i USA, szczególnie możliwej agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Rosja domaga się od USA gwarancji, że NATO nie będzie przesuwało swoich wpływów na wschód, a w państwach byłego bloku sowieckiego, w tym Polski, Rumunii i krajów bałtyckich, nie będą stacjonowały wojska tego paktu. USA mówi, że takich gwarancji dać nie może, a rozszerzanie się NATO zależy wyłącznie od woli i decyzji krajów, których by to dotyczyło, np. Ukrainy czy Gruzji oraz decyzji samego Paktu. Z komunikatu wydanego po konferencji wynika, że Biden przedstawił Putinowi dwa scenariusze: 

- pierwszy zakłada powstrzymanie się Rosji od interwencji zbrojnej i poszukiwanie rozwiązań dyplomatycznych;
- drugi to przeprowadzenie przez Rosję interwencji zbrojnej, czego konsekwencją byłyby potężne sankcje gospodarcze nałożone na Rosję, silne dozbrojenie Ukrainy przez USA i silne wzmocnienie flanki wschodniej NATO.
Kolejna tura rozmów Bidena z Putinem zapowiedziana została na 10 stycznia.


31 grudnia

          No i mamy Sylwestra. Życzenia płyną ze wszech stron i na wszystkie strony. Mijający rok nie był szczególnie szczęśliwy dla Polski i świata. Pandemia, inflacja, bezhołowie w wymiarze sprawiedliwości, skłócenie naszych rządzących z wszystkimi sąsiadami i z sojusznikami, generalna rozróba z UE, konflikty z USA, podsłuchy, brak pieniędzy z Unii i brak większych perspektyw na poprawę w przyszłości,… Można by tę litanię wydłużać w nieskończoność, niestety. Miejmy nadzieję, jak zwykle, że nadchodzący rok będzie lepszy, że w wielu dziedzinach przyniesie poprawę, da ludziom nowe nadzieje, perspektywy i szanse.


2 stycznia

          Opadł już kurz po różnego rodzaju balach i spotkaniach. W sferach politycznych dominują dyskusje dotyczące Pegasusa i konsekwencji, które powinny wynikać z jego stosowania w Polsce. Kto jest odpowiedzialny? Czy będzie komisja śledcza? Kto jeszcze był inwigilowany przez ten system poza osobami już ujawnionymi (Wrzosek, Giertych, Brejza)? Czy tego typu inwigilacja i ujawnienie danych obcym krajom jest, czy nie jest zdradą stanu? Itd. , itd., itd.

          W programie Fakty po faktach wywiad z Donaldem Tuskiem, dotyczący ostatnich wydarzeń politycznych i wynikających z tego konsekwencji. Jest, jak widać, zdecydowana wola odsunięcia PiS-u od władzy i rozliczenia, również karnego, winnych różnych przekrętów i doprowadzenia kraju do politycznej i gospodarczej katastrofy. Wszystko wskazuje, że tak się stanie, chyba że partie opozycyjne znowu się pogryzą i nie potrafią doprowadzić gnijącej już władzy PiS-u do końcowego upadku. Póki co może z satysfakcją życzyć Polakom ciepłej wody w kranie i w kaloryferach, szczególnie w sytuacji, gdy pogoda sprzyja w zakresie grzewczym całemu krajowi.

Pieniądze pochodzące ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2,  pozostające w budżecie państwa zostały przejedzone lub roztrwonione na korupcję polityczną, zamiast iść na głęboką restrukturyzację systemów wytwarzania energii elektrycznej. W tym czasie energia wytwarzana z wiatru na lądzie została utrupiona, a wytwarzanie energii solarnej mocno ograniczone przez niekorzystne dla jej wytwórców zmiany w prawie. Winnymi tego są oczywiście Tusk i UE.


3 stycznia

          Jak został kupiony przez Polskę system Pegasus? Czy to prawda, że został kupiony za pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości, a więc nielegalnie, bowiem zakupy dla potrzeb służb specjalnych mogą być dokonywane wyłącznie z pieniędzy budżetu państwa? Co się dzieje? Czy jedzie z nami kierowca? Na Komisję Śledczą w Sejmie dla wyjaśnienia tych spraw szanse są raczej małe; czy powołana zostanie w tej sytuacji komisja senacka i co będzie w stanie wyjaśnić? Tak przy okazji: wróble na drzewach ćwierkają, że około 200 funkcjonariuszy CBA odchodzi ze służby. Epidemia? Ucieczka? Doświadczenie mówi, że tego rodzaju ruchy w służbach specjalnych mają miejsce przed albo tuż po upadku rządu. Jeśli „wróble” mają rację, to o co chodzi?

          W kilku miastach Polski mają miejsce manifestacje przeciwko Lex Czarnek, czyli planom ministra edukacji w zakresie zmian w prawie oświatowym. Biedne te nasze szkoły, nie mamy jakoś szczęścia do ministrów w tym resorcie. Czarnek wydaje się być człowiekiem głupim i perfidnym nawet na tle gamy poprzednich ministrów tego resortu.

Przedstawiciele rządu mówią – jeżeli ktoś ma czyste sumienie, nie musi obawiać się podsłuchów. Opozycja odpowiada – jeżeli władza ma czyste sumienie to nie musi się obawiać komisji śledczej. Trochę tak, jak mawiał Onufry Zagłoba – złapał kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma.

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze