Polub NaszePanstwo.pl na   

Wydarzenia - listopad IV_2021

  • Kategoria: Polityka
  • Taurus
18/19 listopada

          Wizyta w Polsce Didiera Reynoldsa, komisarza UE do spraw sprawiedliwości. Odbył długą rozmowę z Ziobrą, udziela licznych wywiadów, ma zamiar spotkać się z Morawieckim. Wypowiada się szczerze i otwarcie. Podkreśla, że bez wykonania wyroku TSUE dotyczącego naszych zmian w wymiarze sprawiedliwości nie mamy szans na uzyskanie unijnych pieniędzy. Jego zdaniem do odblokowania jakichś kwot potrzebne są minimum  szczere i wiarygodne, pozytywne gesty ze strony naszego rządu.


19 listopada

         Konferencja prasowa Didiera Reynoldsa na zakończenie jego wizyty w Polsce. Powtórzył na niej wszystko to, co mówił wcześniej – otwarcie i szczerze. Wyroki TSUE muszą być respektowane i wykonywane w całości.

        Na granicy z Białorusią nastąpiło ogromne wyciszenie. Czyżby to był koniec tegorocznej akcji reżimu? Jeżeli tak, to czy wiosną akcja Łukaszenki zostanie wznowiona? Ile będzie kosztowało Unię albo Polskę odesłanie do krajów pochodzenia wszystkich tych migrantów? Niemcy podają, że mimo tak zmasowanej obrony z naszej strony ponad 9600 osób dotarło do nich przez Polskę. Czy nie będzie to pomocne przy ewentualnym wznowieniu podobnej akcji w przyszłości?
       Część komentatorów przypuszcza, że nie jest to koniec wojny hybrydowej, prowadzonej przez Łukaszenkę, tylko zmiana taktyki.  Piszą oni o przegrupowaniu migrantów na kierunek ukraiński, po krótkim okresie odpoczynku. U tego gada wszystko jest możliwe, niestety.


21 listopada

          Erdogan bierze od UE duże pieniądze za zatrzymanie fali migracji na kierunku południowym. Czy Łukaszenka liczył na coś podobnego? Podobno tak i w jego przypadku to by dodatkowo legitymizowało jego rządy na Białorusi. Dlatego tak niefortunne okazały się telefoniczne kontakty z nim kanclerz Merkel. Jeżeli temu padalcowi cokolwiek się należy, to są to dodatkowe sankcje – polityczne i gospodarcze. Im ostrzejsze, tym lepsze. W pełni na nie zasłużył. Zastanawiając się nad sensem rozmów telefonicznych Merkel z Łukaszenką i Macrona z Putinem można mieć rozdwojenie jaźni. Nie jest bowiem jasne, czy te rozmowy były wcześniej uzgadniane czy konsultowane z Polską. Podobno jednak były, nie działano więc ponad naszymi głowami. Poza tym widać wyraźnie, że zmiana na granicy nastąpiła dopiero po tej akcji dyplomatycznej polityków zachodnich. Wiadomo bowiem nie od dzisiaj, że nasza dyplomacja się nie liczy, a może nawet nie istnieje. Tak czy inaczej polski rząd powoli zaczyna być coraz bardziej zadowolony z tego, co się stało.

          Morawiecki z wizytami na Litwie, Łotwie i w Estonii. Wynikają one z sytuacji na granicy z Białorusią. Estonia przysyła nam pomoc – wsparcie w postaci 100 żołnierzy. Wizyty te wynikają pewnie również z poczucia klęski naszej dyplomacji , o czym mowa w akapicie powyżej, są więc rozpaczliwą próbą nadrobienia czegoś, czego nadrobić się nie da.


22 listopada

          Pandemia zbiera nadal w Polsce okrutne żniwo, nie tylko w postaci ilości zachorowań ale  -  głównie – w postaci ilości zgonów. Jedyną odpowiedzią rządu na to, co się dzieje, jest zwiększanie ilości łóżek covidowych poprzez zabieranie ich z innych usług medycznych, w tym onkologicznych i kardiologicznych, a tym samym odwoływanie czy odkładanie zaplanowanych wcześniej operacji i innych zabiegów, co gwarantuje nam zwiększone ilości zgonów w przyszłości. Zalecenia Rady Medycznej przy Premierze są lekceważone i nie są publikowane. Lekceważona jest również opinia większości społeczeństwa, zdecydowanie domagającego się w sondażach odejścia od polityki dostawiania łóżek w szpitalach jako panaceum na walkę z Covidem, zamiast zaostrzenia kursu wobec osób, które się nie szczepią, a które w większości są wyborcami PiS-u.

         Na giełdach już od dłuższego czasu widać wyraźne osłabienie wartości złotego do głównych walut światowych – euro, dolara i franka szwajcarskiego. Frank kosztuje 4,5 złotego i jest najdroższy w historii. Pogłębia to i nadal będzie poziom inflacji. Można się pewnie spodziewać, że Bank Centralny podniesie w grudniu w stopniu znacznym stopy referencyjne dla kredytów bankowych, co z kolei mocno uderzy w osoby, które ostatnio tak chętnie inwestowały w mieszkania na kredyt. Czy jest to jakieś zmartwienie dla rządu? – Nie sądzę, ponieważ wyższa inflacja oznacza wyższe wpływy do budżetu, co na krótką metę jest dla skarbu państwa korzystne. Wyobrażam sobie, jak w tej sytuacji denerwującym jest dla niektórych wstrzymywanie przelewów pieniędzy , ogromnych przecież, z UE, które by tak ładnie mogły zaklajstrować nasze własne, niezdarne działania gospodarcze i fiskalne.

          Elżbieta Witek zaprosiła na środę, czyli za dwa dni, szefów wszystkich klubów i kół parlamentarnych na spotkanie, na którym miano by ustalić czy i jak przepchnąć ustawę, na mocy której pracodawcy mogliby sprawdzać, czy ich pracownicy poddali się szczepieniom. Widać, że PiS już by chciał się na to zgodzić, jednak panicznie boi się spadku słupków poparcia w sondażach. Miałoby to być spotkanie ponad podziałami. Ludzie myślący łatwo skonkludują, że ponad podziałami w Zjednoczonej Prawicy, która w normalnym trybie nie ma większości w Sejmie.
Morawiecki zapowiedział, że zostanie obniżona akcyza na nośniki energii. Wreszcie!!!  Ma to być zawarte w jakimś pakiecie antyinflacyjnym. Szczegółów, oczywiście, brak.

          118 migrantów odleciało samolotem na Bliski Wschód. Na jutro przewidziano kolejny taki lot transportowy. Dobrze, oby jak najwięcej takich lotów się odbywało. Migrantom odwożonym do swoich krajów pochodzenia mówimy bon voyage.


23 listopada

         Rząd niemiecki odmówił Łukaszence utworzenia korytarza humanitarnego do Niemiec, którym miałoby być tam przetransportowanych dwa tysiące migrantów. Łukaszenka twierdzi, że zgodziła się na to Merkel w czasie przeprowadzonej z nim rozmowy telefonicznej. Brawo, cieszy każde danie po nosie temu białoruskiemu satrapie.

         Morawiecki kontynuuje swoją ofensywę dyplomatyczną. Dzisiaj jest na spotkaniu państw grupy wyszehradzkiej, jutro ma być na Chorwacji, następnie ma się spotkać z kanclerz Merkel. Straszny to pewnie wysiłek z jego strony.


24 listopada

          Konferencja prasowa Witek po spotkaniu z szefami klubów i kół parlamentarnych, którzy zgodnie stawili się na jej zaproszenie. W opinii większości było to spotkane przyjacielsko – polityczne a nie merytoryczne. Było  to po prostu wysondowanie opinii opozycji, czy i co można byłoby zrobić dla zwiększenia poziomu zaszczepialności w sytuacji, gdy rząd definitywnie stracił dla tej sprawy większość sejmową i nie może nic zrobić o własnych, pisowskich siłach. Z jednej strony była tam więc zgoda, że coś zrobić trzeba, a z drugiej zaskoczenie, że żadna propozycja nie została przygotowana.

          Stwierdzenie POLAK POTRAFI nie jest odkrywcze. Co potrafił tym razem? – Zdobyć paszport świadczący o szczepieniach covidowych bez żadnych szczepień, bo boi się kłucia. Procedura prosta i dla organizatorów bajecznie dochodowa. Po podaniu swoich danych i wniesieniu opłaty zamiast wstrętnego kłucia przyklejano plasterek, a po niedługim czasie zaświadczenie pojawiało się w systemie i można było je sobie wydrukować. Gdzie to się działo? Przed przychodnią MASMED w Zawiadowie pod Krakowem. Kto to wykrył? – Dziennikarze z programu Fakty TVN 24. Opłaty wynosiły podobno od 450 do 1100 złotych. Ilu osobom taki lewy certyfikat sprzedano? Czy był to jedyny taki punkt fałszerzy w Polsce, czy też było ich więcej? Czy prokuratury potrafią to wyłapać? Od wieków wiadomo, że PECUNIA NON OLET, jednak ten przypadek jest szczególnie perfidny i groźny. Wiadomo, że ileś osób zaszczepionych choruje. Ktoś tam nawet przyznał się, że ma lewe zaświadczenie. W Zawierzowie system działał na skalę masową. Agitatorów było podobno kilkunastu. Wiadomo, że takie fakty rozwalają cały system medyczny. Jeżeli proceder był stosowany na szerszą skalę, to paszporty o szczepieniu zaczną być bezwartościowe. Wszystko to dzieje się w czasie apogeum czwartej fali pandemii, gdy mamy największy w Europie wskaźnik zgonów z tego powodu.

          Trybunał Konstytucyjny Przyłębskiej coś tam znowu orzekł na wniosek Ziobry, szkoda jednak czasu na wnikanie o co chodzi w tym pisowskim cyrku. Prawdę mówiąc, to bardzo ważne, bo uznał, że Europejska Konwencja Praw Człowieka jest niezgodna z naszą Konstytucją. Moim zdaniem taki wyrok jest skandalem nad skandale. Do tej pory kwestionowała ją w Europie jedynie Rosja. Po wyroku TK Rosja przestaje być osamotniona. Jeżeli Kaczyński oddeleguje na sędziego swojego kota i ten mnie skaże za coś tam, to nie będę miał prawa się odwołać do ETPC, bo wyrok będzie mi stał na przeszkodzie.


25 listopada

          Wczoraj Covid zabrał z tego świata kolejne 497  osoby. Żałobę narodową powinniśmy ogłaszać praktycznie codziennie. Rada Medyczna przy Premierze jest niejednoznaczna, Minister Zdrowia mówi jedynie o bazie łóżkowej w szpitalach, Premier lata po Europie w ramach samoreklamy po wygranych bitwach z Łukaszenką, a nasi chorzy nadal umierają i długo jeszcze będą umierali z powodu odwołania planowanych zabiegów onkologicznych, kardiologicznych i innych, zapobiegających zgonom.

          Konferencja prasowa Morawieckiego i Sasina, na której zapowiedzieli różnorodne ulgi i wsparcia dla społeczeństwa, przeciwdziałające pogorszeniu poziomu życia, wynikającemu z ogromnego wzrostu  cen, szczególnie cen nośników energii oraz cen żywności. Ma to być realizowane w ramach tak zwanej tarczy antyinflacyjnej. Spodziewane w związku z tym obniżenie cen paliw na stacjach benzynowych powinno wynieść około 30 groszy na litrze.

          Morawiecki kontynuuje swój autoreklamowy oblot stolic krajów europejskich. Dzisiaj ma być u kanclerz Merkel.

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze