Polub NaszePanstwo.pl na   

Wydarzenia - listopad III_2021

  • Kategoria: Polityka
  • Taurus
12 listopada

          Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała wczoraj rezolucję w sprawie sytuacji na granicy polsko – białoruskiej, w której mocno skrytykowała Białoruś za prowadzone przez nią działania. Pod rezolucją podpisali się wszyscy członkowie RB, z wyjątkiem Rosji oczywiście.

W Olsztynie A. Duda i M. Błaszczak spotkali się z komendantami policji wojewódzkich, odpowiedzialnymi za zabezpieczenie granicy polsko - białoruskiej oraz z przedstawicielami służb na tej granicy pracujących, dziękując im za zaangażowanie. Prezydent powiedział. że na terenie całego kraju w akcjach zabezpieczających tą granicę bierze udział około 26 tysięcy policjantów. Liczba ta wydaje się zaskakująco duża.

USA ostrzegły Unię Europejską, że Rosja może planować kolejną inwazję na Ukrainę. Ostrzegły też przed tym Rosję, która, oczywiście, nic o tym nie wie i oskarża USA o próbę wzbudzania niepokoju, oraz o szkalowanie Rosji.


13 listopada

          Covid nadal się rozkręca. W wielu szpitalach brakuje łóżek, mimo przekształcania kolejnych oddziałów w covidowe i zastopowanie tym samym leczenia innych, poważnych chorób, nawet onkologicznych. Wczoraj zmarło 266 osób, mimo tego, że to okres weekendowy i notowania nie są pełne. 1110 osób leży pod respiratorami i wiadomo, że większość z nich pożegna się z życiem. Nie robi to jednak wrażenia na rządzie, który nie planuje wdrożenia żadnych obostrzeń, bo mogłyby one spowodować sprzeciw społeczny. No cóż… mamy pewnie taki rząd i takich przywódców na jakich zasłużyliśmy.


15 listopada

          Wokół problemu jaki mamy na granicy z Białorusią ciągle dużo się dzieje. Podobno Irak chce zabrać samolotami swoich obywateli, którzy już do tego dojrzeli i wystarczająco dużo zrozumieli. Mówi się, że jest ich ponad pięciuset. Czy wyjadą oni z Białorusi bez żadnych odszkodowań i rekompensat, godząc się grzecznie z faktem, że zostali perfidnie oszukani? Znamy tą nację dosyć dobrze żeby wiedzieć, że jest to mało prawdopodobne. Można przypuszczać, że będą szukali zemsty. Na kim? – Na Łukaszence, który ich okradł, czy może na Polsce, która zablokowała im skutecznie drogę do raju?

W Brukseli ostatnie przygotowania do wdrożenia nowych sankcji wobec Białorusi. Trwa w tej sprawie spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich. Można powiedzieć, że decyzja polityczna dotycząca szóstego pakietu sankcji została już przez nich podjęta, a teraz, przed jej ogłoszeniem, specjaliści dopracowują szczegóły. Ciągle pojawiają się w tym zakresie nowe pomysły. Linie lotnicze, które lizingowały swoje samoloty do transportu migrantów do Mińska, starają się usilnie wybielić, odmawiając teraz transportu paru ich nacji generalnie. Uważam, że nie wolno im odpuścić, bo narobiły wiele złego.

Minister Ziobro wystąpił dzisiaj na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, na której opowiedział o zamiarach związanych z następną turą reform sądownictwa. Część tego, co mówił, mogła się podobać. Myślę o informatyzacji sądów, umieszczaniu w sieci informacji o stanie przebiegu spraw, losowaniu sędziów, którzy je prowadzą oraz umożliwieniu zdalnych kontaktów uczestników procesu z administracją sądową. Wreszcie coś w tym zakresie może iść do przodu, co – łącznie z powołaniem instytucji sędziów pokoju może skrócić czas trwania procesów i obniżyć koszty ich prowadzenia.

Co na granicy? Merkel przeprowadziła krótką rozmowę z Łukaszenką, a Makron długą rozmowę z Putinem. Podobno strona polska o tych rozmowach wiedziała jeszcze przed ich przeprowadzeniem, brak jest jednak informacji o szczegółach rozmów i pozostaje odczucie, że były to rozmowy nad naszymi głowami. Jesteśmy chwaleni, również przez Niemcy, za zablokowanie szerszego przepływu do nich  migrantów; a z drugiej strony ci chwalący pokazują nam, że tak naprawdę liczą się jedynie ich interesy, a nie nasze. Chrońmy więc nadal Niemcy i Francję przed niechcianymi przybyszami, ryzykujmy oskarżeniami o brak empatii i ludzkiego podejścia do nieszczęsnych  przybyszów, a ci wielcy nas czasami za to pogłaszczą, jednak za bardzo się naszymi sprawami i problemami nie przejmą. Po prostu staliśmy się dla nich podnóżkiem politycznym i mało ważnym wasalem. Przykro to konstatować wiedząc, że stało się tak na nasze własne życzenie.
Jeszcze trochę i Unia zacznie płacić Łukaszence za każdego odesłanego migranta, żeby ten, broń Boże, nie stracił na tej aferze. I co z tego, że będzie musiał ustąpić ze swojego stołka? Ten gad wyjątkowo lubi szeleszczące banknoty i wszystko zależy od zaproponowanej kwoty. I co z tego, że syn nie będzie następcą ojca na tym stołku? – Kupi mu się jakiś dochodowy biznes i nie jest ważne, czy będzie to produkcja kawioru, czekolady, czy może bombek – choinkowych, oczywiście. Ważne, żeby dawała duże zyski, czyli szmal.
Na tej granicy angażujemy coraz więcej wojska, chociaż operacja jest typowo policyjna. Jest to bardzo na rękę Putinowi, bo skoro my tam angażujemy znaczną część armii, to ma doskonały pretekst do podciągania pod tą granicę swoich wojsk.


16 listopada

          Dzisiaj mamy duży atak wielkiej grupy migrantów wspieranych przez służby białoruskie. Przywieziono specjalny transport gruzu do rzucania, bo przecież w lesie nie ma wystarczającej ilości naturalnych kamieni, potrzebnej do toczenia regularnej bitwy. Błaszczak pogratulował żołnierzom właściwej postawy i odparcia ataku. Zabawa trwa więc w najlepsze, TVP może przez cały czas prowadzić wydanie specjalne i straszyć Polaków. W BBN konferencja prasowa z udziałem Kaczyńskiego, atmosfera „wojny” z Białorusią.


17 listopada

          Wczoraj, tuż przed północą, rozpoczęto w Sejmie dyskusję nad nową ustawą o ochronie granic, czyli o wprowadzeniu nowego stanu wyjątkowego po zakończeniu obecnego, bez ogłaszania, że taki stan jest wprowadzany. Będzie to ustawa niezgodna z Konstytucją, kto by się jednak tym przejmował. Konstytucja jest przez rząd poniewierana i łamana niemal każdego dnia i jest to już standard. Koło godziny pierwszej w nocy projekt tej ustawy skierowano do Komisji. Dzisiaj natomiast w Sejmie dyskutowano poziom płac w budżetówce, bardzo ubolewając nad tym, jak jest niski.
W takim razie może jest postęp ze sprawą Turowa, gdzie, zgodnie z wyrokiem TSUE, każdego dnia płacimy pół miliona euro kary? Nic z tego, Czesi odrzucili dzisiaj kolejną naszą propozycję, domagając się powołania ekspertów międzynarodowych, bo naszemu rządowi nie wierzą.
Przed północą, jak zwykle, przegłosowano projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy. W dyskusji posłowie mieli aż 30 sekund na wypowiedź na zadanie pytania. W związku z tym posłowie partii opozycyjnych zagłosowali przeciwko przyjęciu tej ustawy.


18 listopada

          Jacek Kurski ogłosił, że w trybie przyspieszonym zostaje dzisiaj uruchomione nadawanie programów przez TVP World. Program będzie tam nadawany na okrągło, przez siedem dni w tygodniu, w języku angielskim. Głównym obszarem informacji będą dane na temat tego, co dzieje się na granicy z Białorusią.
Wizyta Horsta Seehofera wraz z niemiecką delegacją w Warszawie. Po rozmowach konferencja prasowa jego i ministra Kamińskiego. Co z niej wynotowałem?
- nie będzie żadnego korytarza humanitarnego na transport określonej ilości migrantów do Niemiec;
- Niemcy gorąco dziękują Polsce za obronę wschodniej granicy UE;
- rząd Niemiec ani kanclerz Merkel nie zgodzili się na żadne porozumienie z Łukaszenką;
- wspólnym celem rządów Polski i Niemiec jest odesłanie migrantów do ich krajów pochodzenia;
- strona polska nie uznaje żadnego porozumienia w sprawie migrantów zawartego bez jej udziału;
- wszelkie bezpośrednie rozmowy z Łukaszenką legitymizują jego dyktaturę.
Parlament Ukrainy zezwolił funkcjonariuszom ich Służby granicznej na używanie broni z ostrą amunicją.

Irak zabiera z Mińska 430 swoich kurdyjskich obywateli. Uważam, że Irakowi UE powinna za to zapłacić. Nie powinien natomiast powąchać nawet jednego unijnego eurocenta dyktator Łukaszenka. On powinien powąchać kolejne sankcje.
 

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze