Polub NaszePanstwo.pl na   

Wydarzenia - listopad II_2021

  • Kategoria: Polityka
  • Taurus
7 listopada

         W kolejnych kilkudziesięciu miejscowościach odbyły się manifestacje – protesty, podobnie jak wczoraj, związane ze śmiercią ciężarnej Izabeli w szpitalu w Pszczynie, noszącej w swoim łonie nieuleczalnie chore dziecko.


8 listopada

         ETPCz w Strasburgu rozpatrzył skargę dwóch polskich sędziów, skarżących neo – KRS. Trybunał przyznał im rację, tudzież odszkodowania finansowe (15000 Euro), a także wezwał polski rząd do rozwiązania problemu tego niezgodnego z prawem tworu. Dziennikarze piszą, że w ETPCz czeka na wyrok jeszcze ponad 57 spraw tego typu. Pan Zbyszek zorganizował konferencję prasową, na której oprotestował wyrok ETPCz i nazwał go nieuprawnionym mieszaniem się tej instytucji w polskie sprawy.

         Na granicy z Białorusią, w kierunku przejścia w Kuźnicy zmierza kilkuset, może nawet tysiąc migrantów. Wygląda to na próbę siłowego przerwania granicy. Polski rząd zwołał posiedzenie Sztabu Kryzysowego i BBN, bez udziału przedstawicieli opozycji. Sprawa wygląda dosyć poważnie, zatrzymanie tak dużej grupy bez użycia siły jest bowiem bardzo trudne. Mówi się, że takie miejscowości jak Mińsk i Grodno opustoszały, patrząc na liczbę migrantów.
Rzecznik rządu twierdzi, że po stronie Białoruskiej zgromadzono od trzech do czterech tysięcy migrantów. Na jutro zwołano nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, na którym posłowie mają usłyszeć informację o aktualnej sytuacji na granicy. Zachodzę w głowę, dlaczego Łukaszenka postanowił frontalnie zaatakować. Czy zdał sobie sprawę z tego, że ze względu na uwarunkowania klimatyczne kończy się okres przetrzymywania migrantów w lasach, czy chodzi może o takie zaognienie sytuacji, żeby Putin musiał się bardziej zaangażować militarnie w ten konflikt, utworzyć jakieś wojskowe bazy na Białorusi, czy coś w tym sensie? Dlaczego nasz rząd nie sięga po pomoc Frontexu i nie umiędzynarodawia tego konfliktu? Dlaczego nie wystąpił do NATO o uruchomienie artykułu czwartego tego paktu? Sytuacja zaczyna wyglądać na wojnę z Łukaszenką, wspieranego przez Putina. W kraju powinna być zwołana RBN po to, żeby wszystkie siły polityczne uzyskały wiedzę o rzeczywistej sytuacji i zjednoczyły się w celu wspólnego działania.

          Jest informacja, że cała ta duża grupa została przez polskie służby zatrzymana. Przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej przy którym zorganizowano koczowisko dla tych ludzi zostało następnego dnia zamknięte aż do odwołania dla ruchu samochodowego wszystkich rodzajów. Pozostawiono tam czynny jedynie transport kolejowy. Białoruś ma z Polską jedynie trzy duże przyjścia graniczne. Zamknięcie jednego z nich jest sporą restrykcją gospodarczą wobec Białorusi,  ograniczającą jego handel z krajami Zachodniej Europy. Na pozostałych dwóch przejściach kolejki samochodów czekających na odprawę mocno się wydłużą. W Bobrownikach czeka się na nią ponad 40 godzin. Brr… sama przyjemność dla kierowców.

           Nadzwyczajne posiedzenie Sejmu poświęcone sytuacji na granicy z Białorusią. Informację składali Morawiecki, Kamiński i Błaszczak. Potem były wystąpienia klubów i kół poselskich. W informacji nie pojawiło się nic nowego, nic konkretnego. Z drugiej strony opozycja udzieliła pełnego poparcia rządowi i służbom na tej granicy pracujących. Takie bla-bla-bla trwające kilka godzin, licząc z wystąpieniami – zapytaniami poszczególnych posłów.


9 listopada

           Pojawiła się informacja, że dwie kilkudziesięcioosobowe grupy migrantów przeniknęły do Polski, po czym zostały wyłapane przez nasze służby i przepchnięte z powrotem na białoruską stronę granicy. Jeżeli ktoś chciałby komentować tą sytuację rozrywkowo, to mógłby powiedzieć, że odbywa się tam niezła zabawa.


10 listopada

             W związku z sytuacją na granicy z Białorusią do Polski przylatuje Charles Michel, przewodniczący Rady Europy. Bardzo dobrze! Jest już najwyższa pora, żeby ten konflikt umiędzynarodowić. Rada Europy powinna nam pomóc nie tylko pod względem politycznym ale również finansowym. Trudno mi sobie wyobrazić, że UE nie może zmusić Łukaszenki do poprawnego zachowywania się. Dziwne byłoby również gdyby to Polska musiała sama finansować różnego typu mury, czy zasieki. Broniąc wschodniej granicy Unii bronimy przecież bardziej interesów państw zachodnich Europy niż interesów Polski, bo to do nich większość migrantów chce się udać. 

              Z konferencji prasowej po spotkaniu z Morawieckim wynika, że mówiono o wszystkich tych kwestiach, czyli o sankcjach gospodarczych i politycznych wobec Białorusi, łącznie z ewentualnym zamykaniem kolejnych przejść granicznych, o sankcjach wobec linii lizingujących samoloty do transportu migrantów z Bliskiego Wschodu, o finansowaniu przez UE zapór i infrastruktury na granicach na granicach, o lepszym dostępie naszych dziennikarzy do informacji, o pomocy Frontexu, o nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europy w systemie zdalnym. 

               Pojawiła się informacja, że Ursula von der Leyen poleciała do Joe Bidena, gdzie jednym z tematów rozmów ma być również omówienie sytuacji na naszej i litewskiej granicy z Białorusią. Wszystko to, łącznie z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi wskazuje, że w najbliższym czasie coś w tej sprawie musi pęknąć, albo Łukaszenka się „zaimportowanymi” migrantami zadusi. Oby !
Na konferencji prasowej po spotkaniu szefowa KE zapowiedziała, że na początku grudnia zostaną wdrożone nowe, szerokie sankcje ekonomiczne wobec Białorusi, zarówno europejskie jak i amerykańskie.

               Rzecznik NATO – Polska poinformowała Sojusz o sytuacji na swojej granicy z Białorusią. Kraje sojusznicze NATO są z nią w pełni zsolidaryzowane.
Donald Tusk skierował apel do rządów krajów UE, apelując o pełną ich solidarność z Polską, Litwą i Łotwą.
Zastanawia mnie, czy Łukaszenka nie powinien być sądzony przez Trybunał Sprawiedliwości w Hadze jako zbrodniarz. Polska, myślę, powinna tam taki pozew skierować.

               Jutro Narodowe Święto. Marsz narodowców odbędzisię jednak e na stałej trasie, czyli przez most Poniatowskiego. Będzie to marsz pod patronatem rządu, chociaż wyższych przedstawicieli rządu na nim nie zobaczymy. Dzięki zabiegom Trzaskowskiego, sąd zakazał nacjonalistom marszu na tej trasie, jednak natychmiast włączył się w to PiS i manifestacja tą trasą pójdzie pod parasolem Urzędu ds. Kombatantów, czyli jako rządowa, a głównym jej organizatorem będzie Robert Bąkiewicz ze swoimi agendami – Marszu Niepodległości, Straży Narodowej, Roty Niepodlległości , bardzo ostatnio aktywny i obficie sponsorowany przez różne agencje rządowe. Manifestacja ma być, jak zwykle, „pokojowa”. W związku z tym policja wydała władzom Warszawy zalecenie, żeby uprzątnęły niepotrzebne rzeczy z trasy przemarszu. Są to rzeczy typu kosze na śmieci, ławki, rowery, materiały budowlane przygotowane do różnych remontów…


11 listopada, godzina 17.00

              W Warszawie kończy się marsz narodowców. Dużo uczestników, kilkadziesiąt, może nawet sto tysięcy. Wyjątkowo spokojnie, jak na historię tego marszu i doświadczenia z niej wynikające. Spalona niemiecka i tęczowa flagi, oraz portret Donalda Tuska, wulgarne, chamskie, czasami faszystowskie hasła to – patrząc historycznie – niewinne wręcz igraszki. Nie pasowały one, oczywiście, do licznych, niesionych przez uczestników flag, nie można jednak mieć wszystkiego, o czym się marzy. Policja, tudzież strażacy ze swoimi polewaczkami, dyskretnie schowali się w bocznych uliczkach, ilość rac na poziomie normalnym…  Jednym słowem - oby tak zawsze. Komentatorzy zachodzą w głowę, co się stało, co się zmieniło w stosunku do lat ubiegłych. Czy wynika to z poczucia ogólnego zagrożenia na tle problemu z migrantami, czy było to demonstrowanie rodzaju sojuszu narodowców z PiS-em, czy może apele o nieangażowanie policji, która musi wrócić na granicę z Białorusią, albo fakt, że nie było czym rzucać, bo wszystko, co możliwe (ławki, kosze, materiały budowlane) uprzątnięto z trasy przemarszu? Kostki brukowej wywieziono podobno około 400 ton.  Tak, czy inaczej, efekt był pozytywny. Jeszcze trochę i ten marsz będzie można polubić a może nawet wziąć w nim udział. Alleluja !!!

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze