Polub NaszePanstwo.pl na   

Wydarzenia - kwiecień II / 2018

  • Kategoria: Polityka
  • Taurus
10 kwiecień. Zaduma na tragedią, nad głupotą która do niej doprowadziła i nad konsekwencjami dla Polski, wynikającymi z politycznych rozgrywek prowadzonych na jej kanwie. Zaduma nad Jarosławem, który przecież przyłożył do niej rękę a potem – z rozpaczy czy wyrachowania – temat ten rozgrywał. Kiedyś, gdy mówił, że chce być „zbawcą Polski”, przypominał chłopczyka, który zapragnął być królewiczem. To było śmieszne ale powoli dziecinnym i śmiesznym być przestawało.
     Okazało się, że ten facet chce nam urządzić życie w szczegółach, jak każdy autokrata. Chce nam dawać coraz więcej tabelek z przykazaniami, zwanymi ustawami, w których będzie wyszczególnione jak mamy postępować i jak się zachowywać, w co wierzyć i do czego zmierzać, kogo kochać a kogo nienawidzić. Jego polityka zaczyna dotyczyć coraz większej ilości spraw prywatnych Polaków, jego macki starają się sterować wszystkim, obezwładniać, zniechęcać do społecznych inicjatyw, narzucać – jak jeszcze nie tak dawno temu komuniści – co jest słuszne a co nie jest. On dzieli Polaków na kategorie, czy sorty, osądzając kto jest lepszy a kto gorszy, kogo czcić się powinno a kogo nie należy, czyja historia i pochodzenie są godne a czyje wątpliwe. Żeby utrzymywać w ryzach, daje części z nas srebrniki albo pozwala kraść a do każdego mówi coś takiego – „tobie jest źle, bo tamtemu jest dobrze” wiedząc, że zawiść jest i zawsze była skuteczną metodą w działaniu „dziel i rządź”.

11 kwiecień. Niewiele czasu poświęciłem wczoraj na oglądanie rocznicy wydarzeń smoleńskich. Zastanowiło mnie jednak to, że na pokazywanych w TV obrazach mocno rzucała się w oczy bardzo niska frekwencja, tak na Krakowskim Przedmieściu, jak i na Placu Piłsudskiego. Kłóciło się to mocno z przekazywanymi przez dziennikarzy informacjami, że na tą imprezę przyjechało mnóstwo osób z całej Polski, wzmacnianymi wywiadami z tymi ludźmi. Dzisiaj czytam, że wstęp na miejsce obchodów miały jedynie osoby oficjalnie zaproszone, posiadające odpowiednie przepustki i identyfikatory. Czy to znaczy, że „osoby z całej Polski” to były również grupy zaproszone do udziału, na przykład kluby Gazety Polskiej albo innych stowarzyszeń?
     W sumie wygląda to więc na kolejną, prywatną imprezę PiS-u, zorganizowaną za państwowe pieniądze. Zwykły motłoch mógł popatrzeć jedynie z daleka, przez „kraty” w barierkach. Warszawiacy, którzy poszli na miejsca zgromadzeń, żeby zapalić znicz albo złożyć kwiaty, nie byli dopuszczani na miejsce przez policję, która mówiła im – jak twierdzą – że mogą to zrobić po północy, gdy barierki będą już rozebrane.
     Z wystąpienia Kaczyńskiego zapamiętałem: „Prawda zwyciężyła ale zwyciężyła także wolność, bo nie ma wolności bez prawdy…”. Nic z tego nie rozumiem – prawda o czym? Na czym polega zwycięstwo? O jakiej wolności mowa? Prezes dodał też, że „pomnik został postawiony po to, żeby Polaków łączyć a nie dzielić, jednak to łączenie musi się odbywać na gruncie prawdy …”. Znowu bełkot i manipulacja. Nie sądzę więc, żeby prezes po tym wszystkim co zrobił, potrafił choćby zacząć łączyć głęboko podzielonych Polaków.

14 kwiecień. USA, Anglia i Francja zaatakowały wspólnie, jak wcześniej zapowiadały, wybrane cele wojskowe w Syrii, w odpowiedzi na atak  chemiczny Asada, w wyniku którego zginęło wielu cywilów. Zapowiedziano również, że każdy następny atak chemiczny będzie ukarany podobnie. Z komunikatu wynika, że wystrzelono łącznie 108 rakiet z czego w cel trafiło 105. Biorąc pod uwagę fakt, że rakiety te wystrzelono z dużej odległości (Zatoka Perska) i że musiały one ominąć miejsca stacjonowania Rosjan, trzeba wyrazić podziw dla tej militarnej techniki.
     Rosjanie nie uruchomili swoich nowoczesnych systemów antyrakietowych tam zainstalowanych, chociaż wcześniej odgrażali się, że to zrobią. Ponadto swoje okręty wojenne wyprowadzili wcześniej z portu na morze. W ten sposób nie doszło do sprawdzenia skuteczności działania tego systemu, być może celowo, bo być może nie jest on tak skuteczny, jak Rosjanie twierdzą.

14 kwiecień. Konwencje programowe głównych partii działających obecnie na naszej scenie politycznej. PO i Nowoczesna miały konwencję wspólną, od dawna zapowiadaną, bo postanowiły wystąpić wspólnie w najbliższych wyborach samorządowych. Zjednoczona Prawica zaś zwołała swoją konwencję nagle, prawdopodobnie w celu przykrycia swoich bieżących kłopotów.
     Obejrzałem konwencję PiS-u i spółki. Obu się nie dało, bo były w tym samym czasie. Przemawiali Kaczyński (dwa razy) oraz Morawiecki, Szydło, Gowin i Ziobro. „Genialny strateg” zapowiedział, że zaraz po konwencji duża drużyna PiS udaje się w teren, żeby tłumaczyć Polakom swoje działania i zamiary. Jest więc różnica intencji w stosunku do ostatniej kampanii wyborczej (parlamentarnej) gdyż wtedy – podobno – PiS - owcy wsłuchiwali się w głosy potencjalnych wyborców, żeby na ich bazie stworzyć program działania.
     Ktoś podsumował krótko wypowiedzi liderów prawicy jako „All inclusive”, czyli każdemu i każdej grupie społecznej danie jakiegoś prezentu, przynajmniej w obietnicach, bo żadnych konkretów nie ma. Małym przedsiębiorcom obiecano więc obniżenie podatku CIT i daniny dla ZUS, kobietom w ciąży darmowe leki, matkom wielodzietnych rodzin dodatki emerytalne jeśli na emerytury się dotąd nie łapały albo miały je na poziomie żenująco niskim, jakiś ochłap kobietom za szybkie urodzenie drugiego dziecka (nie podano co to znaczy szybkie), emerytom dofinansowanie ich klubów, wyprawkę szkolną 300 złotych rocznie dla wszystkich dzieci, również dzieci milionerów, coś a la bony na imprezy kulturalne dla studentów. Nie pochwalono się przy tym, że Zalewska wycofała się już (podobno) z fundowania darmowych podręczników, które pewnie były więcej warte niż te 300 złotych. Może było tych obietnic więcej, nie zapamiętałem tego jednak.
     Z jednej więc strony oferuje się prezenty (kiełbasę wyborczą), na które zrzucą się wszyscy podatnicy a z drugiej mamy igrzyska, polegające na oskarżaniu możliwie dużej ilości przedstawicieli opozycji o przestępstwa rzeczywiste lub wydumane (bo, być może mieli taki zamiar), co w rzeczywistości już się odbywa.
     Od dawna wiadomo, że PiS jest partią dążącą do centralizacji władzy i osłabiania samorządności. Wyborcy powinni o tym pamiętać w czasie najbliższych wyborów. Nie było więc na konwencji mowy o podnoszeniu kwoty wolnej od podatku (PIT), co dałoby ludziom możliwość pełniejszego, samodzielnego decydowania o wydatkach na własne potrzeby, nie było też mowy o obniżeniu stawki VAT, …. Zabiera się więc Polakom maksymalnie dużo po to, żeby potem rząd niektórym z nich mógł rzucić jakiś ochłap. Nie chwalono się też tym, że zlikwidowano wszystkie oddziały geriatryczne w polskich szpitalach.

14 czerwiec. Obóz Narodowo – Radykalny obszedł 84 rocznicę swojego powstania w legendarnej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Po obradach nastąpił przemarsz brunatnych młodzianów, z odpowiednimi flagami i okrzykami, spod Pomnika Poległych Stoczniowców na Stare Miasto. Jak mogło  do tego dojść? Dlaczego zarząd gdańskiej Solidarności wynajął tym prymitywom swój święty symbol (salę BHP)? Jak można było pozwolić, żeby brunatni zhańbili Gdańsk, w którym przecież zaczęła się II Wojna Światowa, wywołana przez innych brunatnych?

Komentarze   

 
wujek_manfred
+1 [3] #41 wujek_manfred
24 kwietnia 2018, 10:33
Ja jego bredni to nawet nie czytam - wchodzę, widzę ścianę tekstu, wiem od dawna że to debil, statystycznie jest bardzo mało prawdopodobne by było tam coś sensownego. Lepiej spożytkować ten czas na czytanie bardziej sensownych rzeczy - przy czym poprzeczka nie jest tu zawieszona zbyt wysoko.

Tak sobie z ciekawości przejrzałem zeznania Pana Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, i są one jak najbardziej sensowne. Przypomniał że "rozdzielenie wizyt" to bzdura, bo nigdy wspólnej wizyty nie planowano. Ówczesny Prezes Rady Ministrów, Pan Donald Tusk przyjął zaproszenie od Premiera Federacji Rosyjskiej, i w tym momencie nagle spieprzajdziad wyskoczył jak Filip z Konopi i stwierdził że on też chce depnąć do Rosji "i ma nadzieję że dostanie wizę". Skoro gościa nikt tam nie zapraszał - to jaka wspólna wizyta? Dopiero potem, po wielkich wysiłkach MSZ, Prezydent Federacji Rosyjskiej wystosował do spieprzjadziada prywatne zaproszenie do Rosji. Ale oszywiście - nikt nam nie wmówi że białe jest białe, a czarne jest czarne.
Zacytuj
 
 
sunset
+1 [3] #42 sunset
24 kwietnia 2018, 11:46
[...]Skoro gościa nikt tam nie zapraszał - to jaka wspólna wizyta?[...]
nie tylko :) FB ciągle zapomina, że każdy tu widział skan dokumentu, który wyszedł z kancelarii "prezydęta", aby nikt nie mieszał się do organizowania wycieczki prezydenta z dworem.
Zacytuj
 
 
wujek_manfred
+1 [3] #43 wujek_manfred
24 kwietnia 2018, 11:55
On to w ogóle jest idiota - gość tak się zna na gospodarce że twierdzi że stawki VAT ustala się ustawą budżetową. A jak mu się wytknie ten oczywisty kretynizm, to jeszcze się upiera. Tak jak już napisałem - gość ci powie że dzisiaj jest piątek, i będzie tej tezy bronił jak niepodległości.
Zacytuj
 
 
prezes pan
-2 [2] #44 prezes pan
24 kwietnia 2018, 12:09
Cytat:
ale ty jesteś głupi FB i postępujesz jak ostatni....
Taka reakcja to miód na me serce.
Nic tak nie sprawia mi radości jak mądre i celne wypunktowanie przeciwnika.

Cytat:
Ale oszywiście - nikt nam nie wmówi że białe jest białe, a czarne jest czarne.
Nigdy nie uważałem, że tobie ktoś wmówi, że białe jest białe, a czarne jest czarne.
Czyż da się ze ślepym o kolorach rozmawiać?

PS
Kto pisał brednie, a kto ma rację, uważny czytelnik rozsądzi.
Rozdzielenie wizyt jest bardzo dobrze udokumentowane.

Po przesłuchania Donalda T. , trudno uwierzyć, że ten mało bystry człowiek o słabej pamięci i wilczych oczach był kiedyś polskim premierem i ponosił odpowiedzialność za państwo polskie.

Zdjęcie Roku. Genialne.

i.wpimg.pl/.../...
Zdjęcie roku 2010. Fotografia Łukasz Ostalskiego przedstawia Władimira Putina i Donalda Tuska podczas spotkania na molo w Sopocie.

Ku przestrodze.



gloswielkopolski.pl/.../...
Zacytuj
 
 
sunset
+1 [3] #45 sunset
24 kwietnia 2018, 19:14
[...]Nigdy nie uważałem, że tobie ktoś wmówi, że białe jest białe, a czarne jest czarne.[...]
znowu nie czytasz ze zrozumieniem, FB. wujek zacytował twojego guru, który , nawiasem mówiąc, zlecił zamordowanie twojego poprzedniego guru.
[...]Kto pisał brednie, a kto ma rację, uważny czytelnik rozsądzi.[...]
już to rozsądzili. pokazałem twoje posty niektórym z moich znajomych. od razu zaznaczę, że z pełnego spektrum orientacji politycznych. nie było ani jednego z nich, który by docenił twój "kunszt". zbiorowe ich zdanie można przedstawić tak: "nie wejdę tam więcej, póki ten idiota, prezes pan, tam się onanizuje przy własnych postach"
Zacytuj
 
 
Haji
+1 [3] #46 Haji
24 kwietnia 2018, 19:59
Zebranie sztabu scenarzystów "Ucha prezesa" trwało już dziewiątą godzinę. Słychać było błagalne jęki, ale szef był stanowczy: "nikt stąd nie wyjdzie, dopóki ktoś nie wymyśli parodii Mecenasa Hambury przynajmniej równie śmiesznej jak sam Mecenas Hambura!".
Zacytuj
 
 
prezes pan
-3 [3] #47 prezes pan
25 kwietnia 2018, 09:06
Cytat:
pokazałem twoje posty niektórym z moich znajomych. od razu zaznaczę, że z pełnego spektrum orientacji politycznych. nie było ani jednego z nich, który by docenił twój "kunszt".
Jakoś ci nie wierzę. A chciałbym, żebyś tak zrobił. Wielu by się nawróciło.
Zacytuj
 
 
prezes pan
-3 [3] #48 prezes pan
25 kwietnia 2018, 09:17
To też pokaż.

IWONA HARTWICH - KOMITET PROTESTACYJNY RODZICÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH: 153 zł starcza na godzinę rehabilitacji mojego syna. Osoba niepełnosprawna musi się utrzymać za 900 zł miesięcznie. Nie wystarcza nam nawet na podstawowe potrzeby.
Tak bieduje pani Iwona




Kto to przeczyta do końca, będzie miał świadomość o co chodzi i kim jest Iwona Hartwig.
facebook.com/.../...




Tacy ludzie, zamiast pomagać, robią wielką krzywdę tym najbardziej potrzebującym.
Zdrowia, szczęścia.
Zacytuj
 
 
wujek_manfred
+1 [3] #49 wujek_manfred
25 kwietnia 2018, 10:25
Po co sejmowi Naród (czy jak kto woli - społeczeństwo)?
www.tvn24.pl/.../
Zacytuj
 
 
sunset
+1 [3] #50 sunset
25 kwietnia 2018, 10:35
[...]Jakoś ci nie wierzę. A chciałbym, żebyś tak zrobił. Wielu by się nawróciło.[...]
ty masz swoją wiarę, a ja swoją wiedzę. dla ciebie zawsze wiara była ważniejsza od wiedzy.
[...]Tacy ludzie, zamiast pomagać, robią wielką krzywdę tym najbardziej potrzebującym.
Zdrowia, szczęścia.[...]

tacy jak:
1. [...]"Ja dotrzymam słowa, bo jestem człowiekiem, który ma swoje słowo za świętość" - atakował Duda Komorowskiego w kampanii prezydenckiej. W piątek protestujący w Sejmie rodzice dorosłych osób niepełnosprawnych zmusili prezydenta, by razem z nimi obejrzał nagranie ze spotkania w 2015 roku, na którym składał im obietnice. Żadnej nie dotrzymał[...]
przykładów takich jest wiele, byli politycy pis, którzy w 2014 roku przychodzili, kupowali koce itd. a teraz zapomnieli o niepełnosprawnych. pamiętają tylko wtedy, kiedy zbliżają się wybory.
Zacytuj
 
 
wujek_manfred
+1 [3] #51 wujek_manfred
25 kwietnia 2018, 12:20
Jak mówił Lejzorek Rojtszwaniec - Jak zwalniają, to znaczy że będą przyjmować.
tvn24bis.pl/z-kraju,74/byly-wiceminister-zdrowia-jaroslaw-pinkas-wraca-do-rzadu,832237.html
Zacytuj
 
 
Haji
+1 [3] #52 Haji
25 kwietnia 2018, 14:03
Kolejna gruba afera pisowców:
crowdmedia.pl/.../
Tymczasem z rynków finansowych płyną wieści, że oto firma windykacyjna GetBack, która pożyczyła od inwestorów, w większości klientów indywidualnych, blisko 2 mld zł, przestała regulować zobowiązania. Mechanizm pozyskania pieniędzy od Polaków banalny. Znów obiecać więcej niż konkurencja, wykorzystując wiarygodną historyjkę o pewnym zysku. Instrumentem finansowym nie jest lokata w żaden cenny kruszec (zresztą lokata od razu kojarzyłaby się z Amber Gold) tylko obligacje. Nazwa kojarzy się znacznie lepiej – w końcu obligacje to najczęściej państwo emituje, by pozyskać pieniądze prywatnych inwestorów. Termin obligacja kojarzy się z pewnością zwrotu.

Do tego dbałość o medialny wizerunek, ofensywna kampania reklamowa i dobre wrażenie i pieniądze zaczęły spływać. Łącznie udało się pożyczyć blisko 2 mld. Czy państwo w tym momencie reagowało? Nie. Czy media okołorządowe ostrzegały, że coś tu brzydko pachnie? Nie. Tymczasem były prezes Konrad Kąkolewski jest podejrzewany o popełnienie przestępstwa manipulowania informacją. Zawiadomienie w tej sprawie skierowała do Prokuratury Krajowej Komisja Nadzoru Finansowego. Byłemu prezesowi GetBacku grozi 5 mln zł kary i/lub nawet 5 lat pozbawienia wolności.

W tej sprawie aż prosi się o użycie dokładnie tych samych metod, które stosuje PiS by powiązać aferę Amber Gold z ówczesną władzą. Tym bardziej, że rzucających się w oczy związków nie brakuje, na co zwrócili już uwagę politycy Platformy Obywatelskiej, w tym odkrywca afery nagrodowej Krzysztof Brejza.

Na swoim profilu na Twitterze ujawnił dzisiaj, że GetBack było jednym ze sponsorów gali prorządowych mediów, w których nagrodę “Człowieka Wolności” otrzymała prezes TK Julia Przyłębska.

(nie)Rząd znalazł sobie "swoich" niepełnosprawnych i z nimi podpisał porozumienie. Bezczelność wychodząca poza skalę.
crowdmedia.pl/.../
oko.press/.../

Znajdą się paragrafy na Szyszkę:
oko.press/.../
Zacytuj
 
 
Haji
+1 [3] #53 Haji
25 kwietnia 2018, 16:10
I jeszcze jedno małe pytanie, gdzie jest Kaja Godek, ciągle mówiąca o ochronie i godności życia (napoczętego)?
wiadomosci.gazeta.pl/.../...
Zacytuj
 
 
Taurus
+2 [4] #54 Taurus
25 kwietnia 2018, 18:08
Cytat:
I jeszcze jedno małe pytanie, gdzie jest Kaja Godek, ciągle mówiąca o ochronie i godności życia
Pewnie tam, gdzie prezes Kaczor, tak pięknie niedawno mówiący o empatii dla najsłabszych, albo tam, gdzie Be Szydło, której "się należy" spływ Dunajcem. Oni - podobno - myślą teraz intensywnie, jak od przyszłego roku zabrać jednym emerytom, żeby dołożyć innym. Dzielić ludzi potrafią po mistrzowsku. Jakoś przecież muszą podbijać sobie słupki sondaży a paliwo smoleńskie, tak dotąd skuteczne, już się wyczerpało.
Zacytuj
 
 
Haji
+1 [3] #55 Haji
26 kwietnia 2018, 07:46
Tyle o "kupieniu" kolekcji Czartoryskich:
rp.pl/.../...
Gliński powinien za to poważnie beknąć.
Zacytuj
 
 
prezes pan
-3 [3] #56 prezes pan
26 kwietnia 2018, 09:11
Cytat:
jeszcze jedno małe pytanie, gdzie jest Kaja Godek, ciągle mówiąca o ochronie i godności życia
Tak se myślę, że twoja matka, pewnie również z matką taurusa dzisiaj zawlekli by was do sejmu i razem protestowały.
Zacytuj
 
 
prezes pan
-3 [3] #57 prezes pan
26 kwietnia 2018, 09:34
Cytat:
Tyle o "kupieniu" kolekcji Czartoryskich:
Beknąć, to mogę ja na ciebie. Albo splunąć.
A jak się nie masz czego czepić to uczep się sprzedaży koncernu Ciech Kulczykowi.
Ciech został sprzedany za zaledwie 619 mln zł. Piszę „zaledwie” bowiem w ciągu dwóch kolejnych lat firma ta wygenerowała dla swoich nowych właścicieli blisko 940 mln zł czystego zysku!

Państwo polskie było bezradne wobec woli, a nawet kaprysów fundatora Adama Karola Czartoryskiego.
– Nie liczyły się dla niego żadne ustalenia. Przed wypożyczeniem „Damy z gronostajem” na wystawy w Madrycie, Berlinie i Londynie uroczyście podpisał w krakowskich Sukiennicach memorandum, a potem złamał wszystkie jego punkty. Nie pozwolił na przykład, by obraz po powrocie do kraju szczegółowo przebadali konserwatorzy
wspomina Zofia Gołubiew,była dyrektor Muzeum Narodowego i była prezes Fundacji Czartoryskich.
Polecam wywiad.
plus.dziennikpolski24.pl/.../. ..
Sto milionów euro, które finalnie zapłaciło z naszych podatków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to bardzo dobra cena, biorąc pod uwagę, że wartość samej „Damy z gronostajem” szacuje się na 400 mln euro.
W myśl podpisanej pod koniec ubiegłego roku umowy, na rzecz Skarbu Państwa przechodzi całość kolekcji wraz z budynkami muzeum. Zbiory będące własnością Fundacji Książąt Czartoryskich liczą około 86 tysięcy obiektów muzealnych a także 250 tysięcy książek, rękopisów i starodruków. Najbardziej znane dzieła to "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci oraz "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta. Kolekcja trafi teraz do Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zacytuj
 
 
Taurus
+2 [4] #58 Taurus
26 kwietnia 2018, 09:43
Cytat:
Tak se myślę, że twoja matka, pewnie również z matką taurusa dzisiaj zawlekli by was do sejmu i razem protestowały.
Jestem pewien, że tak by zrobiła każda prawdziwa matka, dbająca o swoje dzieci, również moja. Popatrz na tych niepełnosprawnych i ich opiekunów, wczuj się, jeśli potrafisz, w ich los. Te matki - opiekunki poświęcają wszystkie siły, całe swoje życie dzieciom, którymi się opiekują przez 24 godziny na dobę, każdego dnia, bez wyjątku. Ty natomiast potrafisz jedynie wklejać kretyńskie linki - patrz komentarz 48. Daj więc sobie spokój - jesteś osłem, nie człowiekiem z minimalnym choćby poziomem empatii.
Zacytuj
 
 
prezes pan
-3 [3] #59 prezes pan
26 kwietnia 2018, 09:55
Cytat:
Tymczasem z rynków finansowych płyną wieści, że oto firma windykacyjna GetBack, która pożyczyła od inwestorów, w większości klientów indywidualnych, blisko 2 mld zł, przestała regulować zobowiązania.
Kolejny przekręt Platformy.
Spółka akcyjna GetBack zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. Powstała w 2012 r., czyli za rządów PO-PSL.
I wszystko jasne. Stary numer, znany z Amber Gold.
Zacytuj
 
 
prezes pan
-3 [3] #60 prezes pan
26 kwietnia 2018, 09:57
Cytat:
Te matki - opiekunki poświęcają wszystkie siły, całe swoje życie dzieciom, którymi się opiekują przez 24 godziny na dobę, każdego dnia, bez wyjątku.
Osłem jesteś ty, skoro dajesz się manipulować, przez takich cwaniaków jak to matka z komentarza 48.
Zacytuj
 
 
sunset
+1 [3] #61 sunset
26 kwietnia 2018, 12:54
Taurus :) daj spokój :) gnida nigdy nie zrozumie, że jest gnidą i nie wytłumaczysz jej tego :)
Zacytuj