Polub NaszePanstwo.pl na   

Wydarzenia - listopad I / 2016

  • Kategoria: Polityka
  • Taurus
Planowany na początek listopada szczyt Trójkąta Weimarskiego został  odwołany przez Francję. Paryż zakomunikował oficjalnie, że Szczyt powinien dać pozytywny przekaz a na to nie ma szans, ponieważ między Francją i Polską jest za dużo rozbieżności. Dyplomaci mówią, że to dopiero początek restrykcji w stosunku do Polski. Widać wyraźnie, że zrażanie do siebie europejskich przyjaciół nie wyjdzie nam na dobre.
Polski rząd wysłał do KE odpowiedź dotyczącą zaleceń w sprawach praworządności. Ogólna wypowiedź tam zawarta sprowadza się – podobno – do tego, że Komisja nie ma prawa wtrącać się w nasze sprawy, że realizacja jej zaleceń doprowadziłaby do złamania polskiego prawa, że w Polsce pod rządami PiS prawa są przestrzegane a demokracja jest w pełnym rozkwicie. Jednym słowem, czytając między wierszami, KE ma się od nas odwalić.

 W ostatnich wyborach parlamentarnych do Sejmu PiS zdobył 37,6 procent ważnych głosów. Dzięki obowiązującej u nas ordynacji wyborczej dało mu to jednak  aż 235 stołków poselskich, czyli około 51 procent wszystkich miejsc w Sejmie.

30 październik. W Brukseli podpisano umowę gospodarczo-handlową między UE i Kanadą, zwaną CETA. Umowa ta zniesie niemal wszystkie cła w handlu i zliberalizuje wzajemne  usługi . Jest ona dużą szansą dla polskich przedsiębiorców ale też zagrożeniem dla naszych producentów żywności.

W sondażu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii  66 procent respondentów wypowiedziało się za natychmiastowym zagwarantowaniem przez rząd prawa do stałego pobytu i pracy obywatelom UE mieszkającym w UK, jeżeli spotka się to z wzajemnością w krajach Unii. Nasuwa się pytanie – przejrzeli na oczy, czy się przestraszyli? Jeśli tak ma być to po co był  im Brexit  i całe to ogromne zamieszanie?

Dyskusja na temat przymusowej ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej rozkręca się i zaostrza. Słowo „niegodziwość” jest jednym z najłagodniejszych w ustach jej przeciwników. Wbrew założeniom pomysłodawców operacja ta – jak widać – może się okazać katastrofalna dla PIS-u i hierarchów KK. Ci ostatni wiją się jak piskorze, żeby nie wyrazić jasnego poglądu w tej sprawie, wzorem choćby kościoła prawosławnego. Zapominają przy tym o ewangelicznym nakazie „Niech twoja mowa będzie prosta: tak – tak, nie – nie”. Atmosfera się zagęszcza, ponieważ mamy listopad, miesiąc w sposób szczególny poświęcony kultowi zmarłych.

Brytyjski Wysoki Trybunał czyli High Court orzekł, że tamtejszy rząd nie może rozpocząć negocjacji dotyczących wyjścia WB z UE bez zgody Parlamentu.  Problem w tym, iż większość członków Parlamentu  w obu jego izbach była i jest przeciwna Brexitowi. Ciekawe więc, co dalej.

Komitet Praw Człowieka ONZ wezwał polski rząd do natychmiastowej publikacji wszystkich wyroków TK i zapewnienia ich pełnego wdrożenia.  Wyraził też zaniepokojenie kwestią dostępu do legalnej aborcji, przestrzeganiem wolności słowa w kontekście sytuacji mediów publicznych oraz polityką migracyjną.  Z reakcji rzecznika rządu wynika, że jest to kolejny „niedoinformowany” organ, który nie wie, co mówi a jeśli wie, to mówi tak dlatego, że rządy w Polsce sprawuje PiS, którego nie lubi. Reakcja PiS-u jest bardzo nerwowa, bo organ ONZ po raz pierwszy od czasów stanu wojennego wezwał Polskę do przestrzegania standardów uznawanych powszechnie za cywilizowane oraz do respektowania prawa.
     PiS szuka winnych tego stanu rzeczy i sugeruje, że Adam Bodnar, RPO, który uznał to oświadczenie za słuszne, nie jest w tej sprawie bezstronny i zastanawia się nad jego odwołaniem. Potrzebna jest do tego większość 2/3 głosów w Sejmie, których PIS nie ma, może jednak zacząć prowadzić akcję podobną do ćwiczonej z TK – szczucia, obrażania, podważania wiarygodności, …..  Może też odciąć jego kancelarię od pieniędzy. Jej możliwości finansowe już zredukowano o 10 milionów złotych.
     Nie będzie jakiś tam rzecznik podskakiwał wielkiemu PiS-owi.  On ma bronić rządu przed Komitetem Praw Człowieka a nie bronić obywateli przed naruszaniem ich praw przez władzę.

Media piszą, że w kontaktach z Zachodem Polska wchodzi w „epokę lodowcową”. Nie dojdzie do skutku planowane spotkanie państw Trójkąta Weimarskiego i państw Grupy Wyszehrackiej. Kolejni dyplomaci z Niemiec i Francji odwołują też uzgodnione wcześniej wizyty w naszym kraju.

PiS, dążący do władzy absolutnej, przestawił się ostatnio na nowy sposób walki z opozycją. Przypina, po prostu, łatkę braku bezstronności albo – jeśli ktoś woli – stronniczości.  Sędzia Rzepliński od dawna już nie jest bezstronny, ostatnio tą chorobę rozpoznano zaś u Adama Bodnara, rzecznika RPO.  Brak bezstronności może mieć aspekt formalny albo, co gorsza, moralny. Każdy sędzia może być uznany za stronniczego, bo wydaje wyrok  satysfakcjonujący tylko jedną stronę procesu. Każdy urzędnik może być dowolnie uznany za stronniczego, ponieważ wydał taką a nie inną decyzję administracyjną. Tak samo rzecz się ma z dziennikarzem, bo jego opinia jest taka a nie inna. Osobami bezstronnymi mogą być więc wyłącznie działacze PiS-u i dziennikarze wysługujący się tej partii.

7 listopad. Posiedzenie TK dotyczące nowych zasad wyboru przewodniczącego Trybunału, po odejściu prezesa Rzeplińskiego. Trzej sędziowie, wybrani w bieżącej kadencji Sejmu zbojkotowali posiedzenie, co zostało ocenione jako bardzo naganne działanie polityczne, nie licujące z powagą sędziów Trybunału. Samo orzeczenie zaskoczyło wszystkich i było bardzo ciekawe. TK uznał bowiem, że zmiany wprowadzane nową ustawą PiS (z 22 lipca) są zgodne z Konstytucją, czego się nie spodziewano, równocześnie jednak rozwiał – wydaje się – nadzieje PiS na to, że Duda, zwany prezydentem, będzie mógł sobie mianować nowego przewodniczącego według wskazania Kaczyńskiego. Pozorne zwycięstwo PiS-u może się więc okazać klęską, przekreślającą wszystkie te ustawy naprawcze (około dziesięciu już chyba), przyjęte dotąd w tej sprawie.

8 listopad. Wybory prezydenckie w USA wygrywa Donald Trump. Wygrał wyraźnie głosami elektorów. W głosowaniu bezpośrednim H. Clinton uzyskała 300 tysięcy głosów więcej. Wywołało to niemal szok w tym kraju i na całym świecie, wszystkie niemal sondaże wskazywały bowiem na zwycięstwo Hilary Clinton. Świat stawia sobie teraz mnóstwo pytań, z których pewnie najważniejsze można sformułowań następująco:  Na ile liczne, kontrowersyjne wypowiedzi Trumpa w kampanii były prawdziwe i wynikały z jego przekonań a na ile były to wypowiedzi wyłącznie pod publikę, obliczone na przyciągnięcie wyborców? Z polskiego punktu widzenia i naszych interesów chodzi głównie o wypowiedzi dotyczące NATO oraz popierające Putina i jego politykę.

Komentarze  

 
Taurus
+2 [4] #41 Taurus
17 listopada 2016, 08:42
Do silnego spadku wzrostu gospodarczego Polski w III kwartale (jedynie 2,5%, najniżej od 3 lat, gdy był kryzys) odniósł się sam "naczelnik" który oświadczył, że "za spadek ten odpowiadają przedsiębiorcy związani z partiami opozycyjnymi, którzy nie podejmują zyskownych przedsięwzięć", czyli nie inwestują, Mówię ci, Jarek, pora z tym skończyć! Czas przywrócić działanie trójek robotniczo - chłopskich, dodać im obstawę wojska Antka i mocno to towarzystwo postraszyć. Inaczej zniweczą twoje trudy i nic nie da nawet prywatny, pisowski TK. Co prawda rząd i PiS jakoś się wyżywią ale za co Beata będzie kupowała nowe broszki???
Pora też wyznaczyć w tym celu komisarzy ludowych. Taurus zgłasza na to stanowisko niejakiego Father Bossa z Nowego Targu.
Zacytuj
 
 
prezes pan
-4 [4] #42 prezes pan
17 listopada 2016, 09:05
Cytat:
Do tego to prymitywne spojrzenie na rzeczywistość - przecież, jeśli cepry przywożą góralom dutki, to jest to dowodem na dobrobyt w kraju.
A nie?
W PRL-u cepry jeździły tylko na wycieczki z zakładu pracy.
Nie wiem jak ty. Może kasę przepijasz, może walisz w skarpetę. Jednak wg mojej opinii nadwyżki pieniądza ludzie wydają na przyjemności.
Zacytuj
 
 
prezes pan
-4 [4] #43 prezes pan
17 listopada 2016, 09:06
Cytat:
Czas przywrócić działanie trójek robotniczo - chłopskich, dodać im obstawę wojska Antka i mocno to towarzystwo postraszyć.
Czas zmienić lekarza.
Zacytuj
 
 
prezes pan
-4 [4] #44 prezes pan
17 listopada 2016, 09:15
Po roku od objęcia władzy przez gabinet Beaty Szydło to nie Polska zaczyna być w ruinie, ale III RP, którą obecna ekipa demontuje. Zgadzam się, że nie idzie to tak szybko jakbyśmy chcieli, ale śmiem twierdzić, że pierwsze efekty już widać.Monopol informacyjny Gazety Wyborczej i TVN zapada się. Mam nadzieję, że obecna ekipa rządząca będzie w tym dziele konsekwentna i wytrwała.
W 1 rok dużo się nie da zrobić. Ale to co robi PIS to mistrzostwo świata.
Mam nadzieję że przez następne parę lat i wszystkie te taurusy, sunsety, hajde, trollciki nie pozmieniają nicków wstydząc się swoich wpisów.
Zacytuj
 
 
Haji
+1 [3] #45 Haji
17 listopada 2016, 09:49
FB widać, że marzy ci się znowu komuna i gonienie żydów i kułaków. Słabo trochę.
Widzisz, ja i moi znajomi do Zakopanego nie pojedziemy, bo raz - drogo za oferowane przyjemności, dwa - zatęchle (jakość powietrza), trzy - klimat (ludowość w najgorszym wydaniu).
O wiele lepiej jest na Słowacji, w Austrii, czy Szwajcarii albo Niemczech.
Poseł Kaczyński mówiąc o przedsiębiorcach, którzy wstrzymują inwestycje na złość pisowi pokazał, jak bardzo umysłowo jest bolszewikiem. Ty także.
Jak na razie, to ty mieszasz nickami, a nie my.
Zacytuj
 
 
prezes pan
-4 [4] #46 prezes pan
17 listopada 2016, 12:37
Cytat:
O wiele lepiej jest na Słowacji, w Austrii, czy Szwajcarii albo Niemczech.
Skandal, ciężko zarobione dutki wydajesz za granicą, a chcesz żeby PKB rosło.
Cytat:
Jak na razie, to ty mieszasz nickami, a nie my.
Trzeba było nie dawać bana.
Zacytuj
 
 
Haji
+1 [3] #47 Haji
17 listopada 2016, 12:48
FB Żal na bana wylewasz pod złym adresem. Dużo wydaję w Polsce, ale akurat nie w Zakopanym.
Zacytuj
 
 
Haji
+1 [3] #48 Haji
17 listopada 2016, 13:11
Prace komisji w sprawie Amber Gold są coraz ciekawsze. Wychodzi, że prokuratorzy, którzy ciągle cieszą się zaufaniem Ziobry, odmawiali wszczęcia postępowań przeciwko AG na wniosek KNF-u.
Kilkukrotnie.
Do tego pis zablokował objęcie nadzorem KNF instytucji innych niż banki (chronili SKOKi) i nie można było dobrać się AG do tyłka przez KNF.
Brawo pisowcy, to jest wasza afera. Poseł Brejza (PO), choć obrzucany gównem, drąży temat.
Zacytuj
 
 
sunset
+1 [3] #49 sunset
17 listopada 2016, 16:59
[...]Czas zmienić lekarza.[...]
a i owszem, Jarosław powinien zmienić lekarza. byłaby to prawdziwie dobra zmiana. od dawna wiadomo, że jarcia leczy się psychiatrycznie i wyraźnie dotychczasowy lekarz nie pomógł. czekamy na dobrą zmianę.
[...]to nie Polska zaczyna być w ruinie, ale III RP, którą obecna ekipa demontuje.[...]
ponawiam propozycję: "dobra zmiana lekarza" tym razem chyba okulisty ;-) FB :) podstawowe współczynniki pokazują, że gospodarka, mimo znakomitego dotychczasowego rozwoju, na skutek bezmyślnych działań aktualnego rządu, zaczyna się powoli walić, a ty mówisz, że jest dobrze :) gdyby to nie było tragiczne byłby śmieszne. obecna ekipa oczywiście demontuje. ale gospodarkę oraz prawo.
[...]Monopol informacyjny Gazety Wyborczej i TVN zapada się.[...]
taaaaa, oczywiście, jeśli fakty świadczą inaczej, tym gorzej dla faktów :P zaraz firmy badające rynek mediów zostaną upaństwowione i od razu będzie lepiej. choć gorzej :P
[...]Ale to co robi PIS to mistrzostwo świata.[...]
a i owszem zgadzam się PiS osiągnął mistrzostwo świata w następujących dziedzinach:
- nepotyzm
- szybkość niszczenia gospodarki krajowej
- szybkość niszczenia stanu prawnego państwa
- przywracanie komuny
- itd., itp.
[...]Mam nadzieję że przez następne parę lat i wszystkie te taurusy, sunsety, hajde, trollciki nie pozmieniają nicków wstydząc się swoich wpisów.[...]
ależ oczywiście :) mój nick na pewno zostanie, choć jak okaże się, że całą czołówka pis i rządu, oraz prezydent staną przed Trybunałem Stanu, to sądzę, że FB zmieni nicki i miejsca gdzie się będzie pojawiał i będzie głośno krzyczał: "ja zawsze mówiłem, że pis jest be" :P
[...]Skandal, ciężko zarobione dutki wydajesz za granicą, a chcesz żeby PKB rosło.[...]
ty nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, co twój sposób wypowiadania się mówi o tobie. używanie słowa "dutki" świadczy jednocześnie o postawieniu sobie pieniądza jako miary wszystkiego i jednocześnie o lekceważeniu go, czyli pokazuje ciebie jako taki sobie element z pogranicza państwa prawa, który nie szanuje nikogo i niczego. ot takie dno etyczne. ale czegóż możemy się spodziewać po wyborcy pis?
i jeszcze jedno, z troszkę innej beczki: otóż pis uczynił ważny krok w celu utrzymania władzy "choćby nie wiem co". otóż wojska obrony terytorialnej, podlegające bezpośrednio i jedynie maciarewiczowi, zgodnie z ustawą przegłosowaną wczoraj i schowaną za ustawą o wieku emerytalnym, może występować przeciwko obywatelom Polski. czyli mamy już siłę, aby wprowadzić stan wojenny :) ciekawe, czy w rolę Jaruzela wcieli się maciarewicz i sam towarzysz I sekretarz pis jarcia wściekła krótkonóżka?
Zacytuj
 
 
Haji
+1 [3] #50 Haji
17 listopada 2016, 19:05
Ateiści, prawosławni i muzułmanie powinni podpisywać specjalne zobowiązania do przestrzegania wartości uznanych w Polsce za ważne - uważa posłanka PiS. Niespełnianie wymogów miałoby być "jednoznacznym powodem do deportacji".
tokfm.pl/.../...
To by było bardzo śmieszne, gdyby nie było tak przerażająco smutne. Ciekawe gdzie mnie deportują? Z drugiej strony, może dostanę azyl w jakimś przyzwoitym kraju (Czechy, Szwecja)?
Posłanka chyba powinna zmienić pieluchę. W konkursie na kretyna roku, kolejny zawodnik wysuwa się na prowadzenie.
Zacytuj
 
 
sunset
+1 [3] #51 sunset
17 listopada 2016, 19:54
proponuję, abyśmy rzeczywiście podzielili Polskę na A i B. według tego gdzie jak głosują. wyjdzie mniej więcej po połowie. oczywiście z eksterytorialnością Warszawy, bo ona wypada w strefie wpływów pis. ale sama Warszawa jest przeciwko pisowi. sądzę, że Polacy nawet by się zgodzili, aby mieć święty spokój. ale Wolacy by się nie zgodzili. nie byłoby komu na nich pracować.
Zacytuj
 
 
Haji
+1 [3] #52 Haji
17 listopada 2016, 20:03
To by było ciekawe. Chętnie bym się zgodził, nawet niech wezmą Warszawę i Kraków, tylko niech zostawią Gdańsk w spokoju. Ale faktycznie mieliby problem z dochodami.
Zacytuj
 
 
sunset
+1 [3] #53 sunset
17 listopada 2016, 20:12
powinienem Ci dać łapkę w dół. Warszawa jest najbardziej antypisowska. teraz jakieś mendy chcą referendum za odwołaniem Waltz. w sumie nie mam nic przeciwko temu referendum. warszawiacy wiedzą, że lepszego prezydenta dotąd nie mieli. ja osobiście nawet jej nie lubię, ale będę głosował za nią. bo nigdy się w Warszawie tyle nie robiło na korzyść mieszkańców co za jej urzędowania. a jeśli uważają, że coś przeskrobała? to niech jej wytoczą proces. ich prawo. tylko robiąc takie referendum zaświadczają tym samym, że jest niewinna.
Zacytuj
 
 
Haji
+1 [3] #54 Haji
17 listopada 2016, 20:21
Należałoby mi się za tę Warszawę ;). Dobra, bez Gdańska i Warszawy.
Zacytuj
 
 
sunset
+1 [3] #55 sunset
17 listopada 2016, 20:30
hehe ;-) a i Krakowowi należy się... musieli przez tyle lat ścierpieć Ziobrę :P
Zacytuj
 
 
llortcik
+1 [3] #56 llortcik
17 listopada 2016, 22:54
A cóż wam uczyniło biedne Podlasie, że pragniecie je wzbogacić „elytem” żoliborskim wraz z dobrze zmienionymi Krakowiakami, Brzeszczankami, Sycowiankami itp. W zamian Gdańsk dostał od nas swego "pasterza". Jeśli miałby być podział to stanowczo protestuję przeciw przyjmowaniu u nas uchodźców z zachodniej Polski, bo z jednym dojącym ministrem to sobie poradzimy.

Taurus napisał:
.... "za spadek ten odpowiadają przedsiębiorcy związani z partiami opozycyjnymi, którzy nie podejmują zyskownych przedsięwzięć", czyli nie inwestują,....
Taki brak wiary w dobrze zmienioną ekonomię? Towarzysz Suweren ma całkowitą i stuprocentową rację, a dodatkowo podzielasz zdanie krwiopijczych imperialistów związanych z totalną opozycją. Czy znasz kogoś związanego z Dobrą Zmianą, kto źle wyszedł na zainwestowaniu w Towarzysza Suwerena. Z takich należy brać dobrze zmieniony przykład. Zauważ, że jeśli nawet popełniają błędy, jak przyznała sama Jej Broszkowatość, tak jak w przypadku prezesa Orlenu, to zdołał on w ciągu kilku miesięcy zdołał wypracować sobie zasoby pozwalające na bardzo godne życie na wydłużonej emeryturze.

Haji napisał:
Ciekawe gdzie mnie deportują? Z drugiej strony, może dostanę azyl w jakimś przyzwoitym kraju (Czechy, Szwecja)?
Obstawiam "dobrowolną" katechizację na bratnim Podhalu. ;)

Sprawy bieżące.

Dziś pomazaniec bohatersko zawalczył o tytuł krynickiego ekonomisty roku, odkrywczo stwierdzając, że to nie złotówka spada w sposób przypominający PRL, ale to wszystkie sąsiednie waluty przewidująco rosną w oczekiwaniu na wzrost stóp procentowych.

Totalsi pozazdrościli najlepszych kabaretowych popisów rządu, nałykawszy się żoliborskiego powietrza podobnie odlecieli i ujawnili swój gabinet, dodatkowo zapowiadając, że po porażce Dobrej Zmiany będą rządzili osiem lat. Gorszy sort obserwując sylwetki cieni zaleca pilne zaczerpnięcie świeżego powietrza i wypicie niejednej szklanki lodowatej wody.
Zacytuj
 
 
sunset
+1 [3] #57 sunset
18 listopada 2016, 09:19
no Podlasie podpadło nam ;-) większość głosowała na pis :P

a tak na poważnie... wszystkich tych pisowców wysłałbym na Spitsbergen. mogliby wrócić jakby wrócili do pełni władz umysłowych.
Zacytuj
 
 
prezes pan
-4 [4] #58 prezes pan
18 listopada 2016, 11:30
Cytat:
no Podlasie podpadło nam ;-) większość głosowała na pis
No, a kto to jesteście wy? Paru pajaców co chcieli, żeby było jak było.
Teoretyczna Polska już nie wrati panie Havranek.
Zacytuj
 
 
Haji
+2 [2] #59 Haji
18 listopada 2016, 13:05
FB a teraz napisz to jeszcze raz, tym razem po polsku.
Zacytuj
 
 
sunset
+2 [2] #60 sunset
18 listopada 2016, 15:34
[...]No, a kto to jesteście wy? Paru pajaców co chcieli, żeby było jak było.[...]
spójrz na mapkę matole, wtedy będziesz widział, jak i kto chciał.
dobre sobie. paru pajaców. paru pajaców to teraz usiłuje zrobić referendum przeciwko Waltz. albo winna i niech ją skażą, albo niewinna i niech dadzą spokój. prawo jest prawem. paru pajaców wymyśliło sobie inaczej i chce wydawać na darmo cudze pieniądze.
[...]Teoretyczna Polska już nie wrati panie Havranek.[...]
nie ma czegoś takiego jak teoretyczna Polska. Polska jest tu i teraz i żadne teoretyczne zabawy morawieckiego, szydło i mącirewicza nie są nawet właściwe. tu nie teoria tu żywy organizm i nie można uczyć się na żywym organizmie, bo jak się coś spieprzy pacjent może zejść. w gospodarce (a także i w polityce) powinna też obowiązywać zasada primum non nocere. i sądzę że obowiązuje i dlatego Trybunał Stanu już zaczyna oczekiwać Szydło, Dudę i temu podobnych :)
Zacytuj
 
 
llortcik
+2 [2] #61 llortcik
18 listopada 2016, 19:10
sunset napisał:
no Podlasie podpadło nam ;-) większość głosowała na pis :P
a tak na poważnie... wszystkich tych pisowców wysłałbym na Spitsbergen. mogliby wrócić jakby wrócili do pełni władz umysłowych.

To nieustalone jeszcze, hybrydowe siły, wrogie rozsądkowi, cywilizacji, czystemu powietrzu, żubrowi i kornikom odwróciły kolory na mapce, podobnie jak w ostatnich wyborach amerykańskich.
Daruj choć niewinnym białym misiom. One walczą z globalnym ociepleniem, a zwalenie im na głowę tylu uchodźców przenoszących zarazki Dobrej Zmiany może spowodować trwałe uszkodzenie ich postawy prokreacyjno-moralnej.
Zacytuj
 
 
sunset
+2 [2] #62 sunset
18 listopada 2016, 22:13
[...]wrogie rozsądkowi, cywilizacji, czystemu powietrzu, żubrowi i kornikom[...]
jeszcze cyklistom i wegetarianom :P
ale, ale... w sprawie wegetarianizmu: jak jest post świąteczny to wszyscy jemy potrawy wegetariańskie. no chyba, że dobra zmiana nie pości ;)
Zacytuj