Polub NaszePanstwo.pl na   

Wydarzenia - lipiec II /2016

10 lipiec. Wczoraj zakończył się Szczyt NATO w Warszawie. Przez wielu obserwatorów nazywany jest on historycznym. Dlaczego? Sojusz Północnoatlantycki jest paktem obronnym. Nie wywołuje wojen ale chroni przed nimi stowarzyszone  państwa. Dzięki udziałowi Stanów Zjednoczonych jest paktem potężnym, z którym żaden inny podmiot nie może się porównywać. Jako taki, jeżeli zachowuje wewnętrzną jedność, może sobie poradzić z każdym zagrożeniem zewnętrznym – i  z Putinem, i z Państwem Islamskim, i z migracjami, i z wszelkimi innymi zagrożeniami. Co najwyżej będzie musiał wysupłać nieco więcej pieniędzy, czy dokonać jakichś reorganizacji. Jedynym zagrożeniem dla skuteczności NATO mogą być konflikty w samym Sojuszu. Konflikt grecko – turecki dla przykładu skutkuje podziałem Sycylii, coraz bardziej trwałym.
     Jakie zagrożenia wewnętrzne mogą zagrażać trwałości i skuteczności NATO? Są one, niestety, liczne, od ewentualności wyboru Trumpa na prezydenta USA, przez rozkojarzoną demokrację w niektórych krajach (Polska i Węgry dla przykładu), ewentualność wyboru Marie Le Pen na prezydenta Francji, Brexit i ewentualne, inne exity, aż do rozkwitu już dzisiaj silnych interesów  partykularnych, choćby unikania wydatków na zbrojenia zgodnie z filozofią, że USA i tak nas obronią. Wiadomo, że nic nie jest wieczne i że każda potęga, nawet największa, zanotuje kiedyś upadek. Przez kilka wieków w Europie nie były możliwe żadne, poważniejsze zmiany terytorialne, społeczne ani polityczne, ponieważ blokowane były one przez sojusz największych europejskich dworów. Gdy tylko sojusz ten został zachwiany, wybuchła I wojna światowa a wiele zmian dokonało się - tym samym - lawinowo.
 

Barack Obama o polskiej demokracji

     Słowa Baracka Obamy o polskiej demokracji stały się przedmiotem ostrych sporów politycznych. Każdy je tłumaczył inaczej. Ambasada USA opublikowała więc oficjalny tekst tłumaczenia na język polski. „Wiadomości TVPis”  pobiły  wszelkie rekordy sowieckiej propagandy mówiąc, że „Obama chwalił polską demokrację” , było to jednak przed publikacją ambasady. Dziennik „FAZ” skomentował to następująco: „Krytyka polskiego rządu, jaką wyraził prezydent Obama, w tłumaczeniu TVP zamieniła się w pochwałę. Polska – wyspa wolności i wolnego przekładu”.

     Na koniec warszawskiego Szczytu, który tak pomyślnie ułożył się dla Polski, nasz prezydent musiał uciekać przed dziennikarzami. Zaplanowana z nim konferencja prasowa została w ostatniej chwili odwołana.

Na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Amsterdamie polska drużyna zdobyła łącznie 12 medali, w tym 6 złotych i 5 srebrnych, wygrywając tym samym, po raz pierwszy w historii, klasyfikację medalową tych mistrzostw. Brawo!!!

A w finale ME piłki kopanej Portugalia pokonała Francję 1:0. Bramkę zdobył Eder w 109 minucie gry.
 

W Częstochowie ​25 pielgrzymka rodzin Radia Maryja 

W Częstochowie 25 pielgrzymka rodzin Radia Maryja. Homilię głosił arcybiskup Gądecki. Niemal w całości poświęcił ją wyzwaniom i obowiązkom chrześcijan wobec uchodźców napływających do Europy. Czyżby była to zapowiedź jakiegoś przełomu w tej sprawie? -  Rozgłośnia Rydzyka znana jest przecież z krytycznego podejścia do uchodźców. To pierwszy, jaki słyszałem, tak silny apel naszego hierarchy kościelnego w tej sprawie, współgrający z apelami papieża Franciszka. Oby było ich więcej! Swoją „homilię” wygłosiła także Be Szydło, była jednak tak beznadziejna, że szkoda na nią czasu.
 

73 rocznica "krwawej niedzieli" - rzezi wołyńskiej

11 lipiec. 73 rocznica „krwawej niedzieli”, czyli rzezi wołyńskiej, czy tez wołyńsko – galicyjskiej, jak twierdzą niektórzy. Nacjonaliści ukraińscy, wspierani przez zideologizowanych lub przymuszonych przez siebie wieśniaków wymordowali 100 – 120 tysięcy Polaków, swoich sąsiadów, głównie na Wołyniu. Zamordowali w sposób straszny, bestialski, nieludzki, tylko dlatego, że byli Polakami. Morderstwa te poprzedzone były często potwornym, zwierzęcym znęcaniem się nad bezbronnymi ofiarami, które nie mieści się w pojęciach cywilizacji, z użyciem siekier, pił, haków do wieszania, koni do wleczenia żywych ludzi oraz ich palenia żywcem, wbijanie dzieci na sztachety, … . Zaatakowano  i zniszczono ponad 150 polskich wsi.  Wyczytałem gdzieś, że ci oprawcy opracowali aż 360 metod mordowania Polaków. Były  tak straszne, że nie da się o nich nawet czytać a co dopiero mówić. To ludobójstwo, zbrodnie dotąd nierozliczone, długo ze względów politycznych wyciszane, tkwi  jak straszny cierń między narodami polskim i ukraińskim. Nie może być ono wybaczone bez prawdziwej skruchy spadkobierców morderców, czyli narodu ukraińskiego. Dopóki Ukraina nie potępi tej zbrodni, dopóty nie może być mowy o  wybaczeniu i pojednaniu.  Póki co jednak nie widać objawów takiej skruchy ani nawet chęci do tego. Na Ukrainie czci się Stepana Banderę, OUN i UPA. Poświęcone ich pamięci pomniki rosną  jak grzyby po deszczu a narodowcy – szowiniści mają się jeszcze lepiej niż w Polsce.

Ogłoszono upadłość kolejnego SKOK-u. Tym razem to ”Arka”  z Dąbrowy Górniczej.

Po pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku mamy w handlu zagranicznym nadwyżkę około 13 miliardów złotych. Jest dobrze! Tak trzymać i nie dopuszczać tu żadnej „dobrej” zmiany.
 

Spór o obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Trwa spór o to, czy w czasie najbliższych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odczytać apel poległych w wersji  jak do tej pory, czy też uzupełnić go o ofiary katastrofy smoleńskiej, jak chce tego PIS. Jest to ciąg dalszy sporu zaczętego w czasie obchodów rocznicy Wydarzeń Poznańskich. Te dwa wydarzenia zupełnie do siebie nie pasują, ale PIS-owi to nie przeszkadza. Jest tu też kwestia interpretacji słowa „polec”. Minister edukacji Anna Zalewska tłumaczy, co prawda, że można mówić „polegli w wypadku”, ale to ten sam poziom wiedzy jak u panny Krysi, która upierała się, że prawidłowym jest wyrażenie „wziąść”. Widocznie obie chodziły do szkół na podobnym poziomie. Można przy okazji stwierdzić, że PIS dawno już „poległ w walce o rozum i zdrowy rozsądek”, stąd tyle tam chamstwa, bezczelności i zwykłej głupoty. Można też powiedzieć, że minister Antek „poległ pod Smoleńskiem”, czyli dał odwłoka, uciekając stamtąd na wieść o katastrofie.

Andrzej Celiński – „To, co się dzieje w Polsce oznacza, iż nadzieja jaką miała moja mama, że Polska wyrwie się za zgniłych korzeni i będzie w Europie, była płonna. Kaczyński ze swoją bandą kradnie bardziej niż PO i jej wszyscy poprzednicy, wykorzystując swoją pozycję polityczną do obsadzania wszystkiego, co może dać pieniądze”.

„Korespondencyjny” pojedynek Kaczyńskiego z Wałęsą. Kaczyński – „Gdyby nie mój świętej pamięci brat, cały ten nurt, który się przeciwstawiał postkomunizmowi, by nie powstał”      Wałęsa u Olejnik w odpowiedzi – „Ja  go (Lecha) trzymałem dlatego, że był miernotą i mnie słuchał. Ale kiedy się zorientowałem, że to nie to, obu braci Kaczyńskich posunąłem. Kaczyński (Jarosław) robi wszystko, by wyglądać na dyktatora. Człowieku (!), schowaj się i to tak, żeby cię nigdy nikt w życiu nie widział i nie pokazuj się na oczy. Ośmieszasz nas na cały świat. Człowieku (!), co ty robisz? Idź do lekarza, niech dadzą ci żółte papiery!”. Taka, ot, „ciekawa i na poziomie” wymiana uprzejmości.
 

Krwawy zamach w Nicei

14 lipiec. Święto narodowe Francji, „uczczone” przez terrorystów krwawym zamachem w Nicei. Około 22.30 facet z obywatelstwem francuskim wjechał ciężarówką w tłumy zebrane na nadmorskim bulwarze, oglądające tradycyjny, świąteczny pokaz ogni sztucznych. Nie tylko wjechał, tratował ich na odcinku około 2 kilometrów. Nicea jest dużym miastem, we Francji obowiązuje stan wyjątkowy i mnóstwo wojska jest na ulicach. Co te służby bezpieczeństwa robiły w Nicei? Czy trzeba mieć nadzwyczajny instynkt, żeby sobie wyobrazić, iż jeśli będzie jakiś akt terrorystyczny to właśnie tam, wśród tych tysięcy świętujących ludzi?

15 lipiec. Chciałem sobie pożartować, że znowu będziemy musieli wygrać z Krzyżakami, ale jakoś po Nicei nie ma nastroju do żartów. Podano, że zginęły tam 84 osoby i że około 100 osób jest rannych, w tym wiele ciężko. Nasuwają się smutne refleksje dotyczące przyszłości naszej, zachodniej cywilizacji. Czy da się ją obronić w obecnej postaci? Dokąd zmierzamy? Cywilizację grecką w znacznym stopniu zniszczył Rzym a rzymską – Hunowie. Bizancjum padło pod naporem Arabów. Nasza I Rzeczpospolita, której ustrój, jak na tamte czasy można nazwać niemal demokratycznym, padła pod ciosami dyktatorskiej Rosji i Prus. Cywilizacja początku XX wieku padła pod naporem faszyzmu i komunizmu, nasz socjalizm zaś odszedł do lamusa pod wpływem działań ruchu Solidarność. Jaka więc będzie przyszłość cywilizacji zachodniej, opierającej się na liberalnej demokracji? Jaka będzie cywilizacja europejska za kilkadziesiąt lat? Z całą pewnością nie będzie taka, jak dzisiaj, w jakim jednak kierunku pójdą zmiany i jak będą głębokie? Ciągle do tego trzeba pamiętać, że nie jest wykluczona globalna katastrofa nuklearna, zamierzona albo przypadkowa, która obecne cywilizacje zmiotłaby bez reszty.
 

Nieudana próba wojskowego zamachu stanu w Turcji

Nieudana próba wojskowego zamachu stanu w Turcji. Wielu analityków twierdzi, że zamach był inaspirowany przez Erdogana, który chciał przeprowadzić czystki w armii, stojącej tradycyjnie na straży świeckości tego państwa, co jest sprzeczne z polityką  prezydenta, dążącego do wprowadzenia rządów autorytarnych a nawet dyktatorskich i pełnej islamizacji Tutcji. W równym a może nawet większym stopniu dotyczy to również sądownictwa. Już następnego dnia ogłoszono, że z sądów zostanie wyrzuconych niemal trzy tysiące sędziów. Listy prosktypcyjne dla nich zostały - najwyraźniej - przygotowane wcześniej. Erdogan, który musiał się liczyć z poglądami korpusu oficerskiego i nastrojami w armii ma teraz pełną swobodę działania i - mając w pamięci kulturę polityczną tamtego regionu - przeprowadzi pewnie szeroko zakrojone czystki, umacniając jeszcze bardziej swoją władzę. Być może zmieni nawet konstytucję, dopasowując jej zapisy do swoich potrzeb.
    

Komentarze  

 
llortcik
+1 [3] #41 llortcik
25 lipca 2016, 04:17
Sprawy bieżące.

Cała Dobro i gorzej Zmieniona Polska żyła opublikowanym na podstawie komunikatu prasowego Watykanu artykułem w „La Stampa” opisującym Dobrze Zmienioną miłość bliźniego polskich polityków /czy tylko?/.
Natychmiast pierwszy żołnierz Dobrej Zmiany ogolił zarost, na Żoliborzu trwają poszukiwania pewnego prawie emeryta w celu uzyskania wytycznych, jak trzeba reagować na tę nic nieznaczącą opinię.
Już po południu Dobrze Zmieniony rzecznik Episkopatu wyjaśnił, że jego słowa były przeznaczone jedynie dla adresata i zostały błędnie przetłumaczone /z włoskiego na włoski/ i wyrwane z kontekstu przez zainstalowanych w Watykanie agentów KODu. Mimo uspakajających wieści część biskupów nie odwołała rezerwacji cel szpitalnych.
Dobra Zmiana debatuje, czy zbadać papieża odnowionym IPNem, czy przyznać mu zaszczytny tytuł niedoinformowanego, czy też może zdopingować patriotyczną młodzież do przekazania pozdrowienia Pyzika. Planowane też jest znaczne zwiększenie środków na promocję dobrego wizerunku dla pewnego ubogiego, aczkolwiek ostatnio ukrytego, skromnego mnicha z wiadomego miasta.
Jeden z kardynałów uspokoił Dobrą Zmianę wyjaśniając, że papież nie przyjedzie nikogo nawracać, bo papież nie jest od tego. A jedynie będzie głosił Ewangelię. Przy okazji usłyszeliśmy dawno nie słyszane słowa: „nauczanie Chrystusa” /od wizyty w 1979 r. słyszałem jedynie (w kolejności mniej lub bardziej chronologicznej) „nauczanie papieża -> nauczanie JPII -> nauczanie episkopatu-> nauczanie biskupów”/. Czy papież nie mógłby się przenieść tu na stałe?

Prawie święty Antoni z Parówki ma spotkać się z żyjącymi powstańcami. Zaproszenie wysłał twitterowo sam złotousty MON. Nie podano jeszcze jak wezwani do siedziby ministra będą sprawdzanie czy nie są sterowani przez określone siły i czy nie wnoszą niewłaściwych poglądów.
Sam prelegent, uwznioślony pochwałą samej Jej Eksperymentalności liczy, że przekonanie zajmie mu niewiele więcej czasu, niż przekonanie żyjących kombatantów powstań: Styczniowego, Listopadowego, Kościuszkowskiego czy Chmielnickiego.
 
 
prezes pan
-1 [3] #42 prezes pan
25 lipca 2016, 09:19
Cytat:
Zamach w Monachium. Nie będę komentować wypowiedzi
Wyborcza też wyłączyła komentarze.
Tak trzymać towarzyszu trollcik!
Stosuj się do najlepszych.
Cytat:
Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.
Paul McCartney.
Cytat:
Pewnych pytań nie wolno zadawać.
Stefan Niesiołowski.
Nietaktowne pytania stawiają człowieka w niekomfortowej sytuacji, w której musi tłumaczyć się, dlaczego odstępuje od normy albo postępuje z innym widzimisię.
 
 
llortcik
#43 llortcik
26 lipca 2016, 02:46
Cytat:
Wyborcza też wyłączyła komentarze.
Bosonogi Ojczulku, najdoskonalszy i nigdzie niespotykany wieszczu Błogosławionego Łona i Dobrej Zmiany. Wchodząc na takie strony czynem popełniłeś niewybaczalną czytanozbrodnię i oglądanozbrodnię, a myślą chciałeś popełnić jeszcze komentozbrodnię. Przecież każdy uczciwy i szczery Dobrozmianowiec powinien szerokim łukiem omijać takie media.
Jak teraz szczerze spojrzysz w szczere i błękitne oczy prezesa Jacka?
Przecież on dwoi się i troi, a nawet przepoczwarza, byśmy codziennie mieli odpowiednią porcję odpowiedniej rozrywki. Czy w jakiejkolwiek telewizji spotkasz tak niespotykanie w świecie twórcze komentarze podane bez najmniejszego zmrużenia oka?
Jako pokutę wykup natychmiast stuletnią prenumeratę Naszego Dziennika i przez najbliższy miesiąc, przez osiem godzin dziennie, oglądaj uważnie /i nam sprawozdawaj/ telewizorki prezesa Jacka.
 

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze