Polub NaszePanstwo.pl na   

Habemus Praesidentem

Wczorajszy dzień upłynął pod znakiem dokonania zamiany na fotelu Prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego zastąpił Andrzej Duda. Dzisiaj od rana czytam komentarze dotyczące tych uroczystości i dochodzę do wniosku, że najprecyzyjniej w sensie politycznym opisują wydarzenia w naszym kraju homilie wygłaszane na licznych mszach świętych, celebrowanych z okazji tych wydarzeń. Na opisanie dnia wczorajszego wybrałem dwie z nich a ponieważ temat jest świeży, będę przytaczał głównie wypowiedzi oryginalne, z ograniczaniem komentarzy własnych.

Tytułu artykułu nie wymyśliłem sam, nie jestem aż tak błyskotliwy. Napis taki wypatrzył na transparencie wśród uczestników uroczystości zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na Prezydenta biskup – senior Kazimierz Górny i ogłosił ten wiekopomny fakt na mszy świętej dziękczynnej w Rzeszowie. Według niego uroczystości w Warszawie były pełne godności, pełne modlitwy. Natomiast posłowie, którzy głosowali w Sejmie za przyjęciem Ustawy o In vitro zhańbili się a rząd ośmieszył Polskę. Były już Prezydent podpisał tą Ustawę, godzącą w życie ludzkie. Czarna chmura zawisła nad naszym Parlamentem! Polska jest narodem o wspaniałych dziełach i kulturze, miała tak wielu szlachetnych ludzi, bohaterów, świętych, pisarzy, poetów, którzy zawsze służyli innym i byli obrońcami pokrzywdzonych wolności a teraz … takie zakończenie działalności Parlamentu – poniżające Ustawy. Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy można porównać – zdaniem biskupa Górnego – z takimi wydarzeniami historycznymi, jak wybuch Powstania Warszawskiego czy Cud nad Wisłą. Stwierdził on też, że już są pewne siły, które znowu chcą dzielić i sieją pogardę. Jeśli będziemy razem – powiedział – to wspólnie przyczynimy się do naprawienia wszystkich błędów i rozwoju naszej ukochanej Ojczyzny, bo to Pan Bóg zesłał nam Andrzeja Dudę.

Nie mam tyle odwagi, żeby komentować tego typu bełkot, tym bardziej, że to biskup – senior.

Dla równowagi inna homilia. W warszawskim kościele ss. Wizytek odprawiono mszę świętą dziękczynną w intencji Bronisława Komorowskiego i jego rodziny. Homilię wygłosił ksiądz – rektor Luter (nomen omen). Oto jej fragmenty - ”Dzisiaj dziękujemy panu Prezydentowi za pięć lat jego prezydentury, za jego służbę wolnej Polsce. Dziękujemy mu za budowanie pomostów, za to, że nie umywał rąk, za to, że otwierał się na innych ludzi, na inne poglądy, na inną wizję świata, na inną wizję człowieka, kierując się przy tym zawsze chrześcijańską intuicją i wiarą. Dziękujemy, że nie próbował budować Polski sterylnej.
W ostatnim czasie spotkało Pana, panie Prezydencie wiele niesprawiedliwości, także bardzo podłych. I – niestety – były one wypowiadane przez ludzi, których nazywamy ludżmi Kościoła. Zostały wypowiedziane przez nich samych i innych, z ich błogosławieństwem. Słowa, które nigdy nie powinny się pojawić w ustach takich ludzi. Święte słowa miłość i miłosierdzie były poniewierane wśród słów nikczemnych. I nikt mnie nie przekona, że taki język może płynąć z serca przemienionego. Płynie on z serca kamiennego.
My nie jesteśmy biskupami, my jesteśmy kapłanami i czujemy odpowiedzialność za te niesprawiedliwości rzucone na Pana. Wyobrażamy sobie jak Pana, panie Prezydencie ranią te słowa, zwłaszcza dotyczące Pana wiary, sumienia, wierności Kościołowi.. Więc proszę przyjąć, panie Prezydencie, pani Anno, i mówię to w imieniu, myślę, wielu kapłanów – PRZEPRASZAMY WAS, PROSIMY O WYBACZENIE NAM I TAKŻE TYM WSZYSTKIM, KTÓRZY NIE WIEDZĄ, CO CZYNIĄ".

Komentarze  

 
Baca
+2 [2] #41 Baca
23 sierpnia 2015, 22:05
Pan Prezydent chce zwiększyć rangę naszego kraju i temu służy preferowanie języka polskiego zamiast angielskiego, szczególnie na obszarze Międzymorza. Jak ci na zachodzie zaczną mówić po polsku, to pojedzie do nich i też z nimi pogada.
 
 
sunset
+2 [2] #42 sunset
24 sierpnia 2015, 08:59
a tak krzyczeli pisowcy, że Komorowski nie rozmawia w obcych językach... a teraz co?
 
 
Belfer
+2 [2] #43 Belfer
25 sierpnia 2015, 09:52
natemat.pl/.../
Kontynuacja kartoflanej polityki Lecha Kaczyńskiego. Ciekawe kiedy Duda dostanie pierwszej sraczki.
 

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze