Polub NaszePanstwo.pl na   

Jak Kali ukraść krowę...

Jak Kali ukraść krowę, to dobry uczynek. Jak Kalemu ukraść krowę, to zły uczynek. Tak mniej więcej wyglądały zasady etyczne jednego z bohaterów powieści Sienkiewicza. Ciekawe jak by pisarz ujął postępowanie największej partii opozycyjnej w obecnej rzeczywistości.

Antoni Macierewicz od kilku lat swoje "raporty" na temat "zamachu" w Smoleńsku publikuje 10 kwietnia. Gdy radiostacja RMF ujawniła stenogramy z nagrań zachowanych w czarnych skrzynkach, to PiS jak jeden mąż podniósł larum, że jest to wykorzystywanie rocznicy do celów politycznych.

rof. Anna Gruszczyńska-Ziółkowska, muzykolog z Uniwersytetu Warszawskiego, w 2013 i 2014 roku na II i III konferencji smoleńskiej wygłaszała referaty. Pierwszy z nich był zatytułowany: "Jak brzmi uderzenie samolotu w brzozę?". Ekspertka prezentowała w nim swoje wnioski z analizy materiałów MAK i komisji Millera dotyczących dźwięków słyszanych na nagraniach z samolotu. Rok później wygłosiła referat pt. "O kłopotach z identyfikacją odgłosów i odczytem wypowiedzi.

Posłowie PiS krytykują opublikowane dziś przez RMF FM stenogramy z kokpitu Tu-154, uznając je za niewiarygodne. Jednym z argumentów jest wykształcenie szefa zespołu biegłych pracujących nad nagraniami z kokpitu samolotu. - Opinia publiczna zajmuje się rzekomą ekspertyzą pana Artymowicza, który z wykształcenia jest muzykologiem - stwierdził rzecznik PiS Marcin Mastalerek.

Czyli nasz muzykolog jest dobrym fachowcem od katastrof, ale ten, którego wybrała prokuratura jest złym.

To podobnie jak szukanie komunistycznych korzeni rozmaitych opozycjonistów, a częściej ich ojców i dziadków, a jednocześnie posługiwanie się bez żadnej żenady kimś takim jak sędzia Kryże.

Obrzydliwe praktyki śmierdzących hipokryzją oszustów. Czy można dodać coś jeszcze? Można, ale po co?

Komentarze  

 
Patricia
#995 Patricia
19 listopada 2020, 13:49
Actually when someone doesn't understand then its up to other users that they will help, so here it happens.


My page ... Annie: nutshell.wiki/.../...
Zacytuj
 
 
Sang
#996 Sang
19 listopada 2020, 15:39
Appreciate the recommendation. Will try it out.

My page :: Evelyne: ufotech.com.vn/.../...
Zacytuj
 
 
Kellie
#997 Kellie
19 listopada 2020, 22:01
Excellent post.Ne'er knew this, regards for letting me know.


My web site; intuitruiqbrain.org/: admag.com/user/profile/37917
Zacytuj
 
 
Zulma
#998 Zulma
20 listopada 2020, 11:05
I always emailed this web site post page to all my
contacts, since if like to read it afterward my friends will
too.

Also visit my webpage :: Devon: vadaszapro.eu/.../99038
Zacytuj
 
 
Liam
#999 Liam
20 listopada 2020, 14:23
Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know
a few of the pictures aren't loading correctly.
I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried
it in two different internet browsers and both show the same outcome.


Have a look at my website; BioPure Derma HA Serum: abdurahmancoffee.com/.../...
Zacytuj
 
 
Trina
#1000 Trina
20 listopada 2020, 18:18
Incredible points. Outstanding arguments. Keep up the good spirit.



my web site - Davida: apejd.ch/.../...
Zacytuj
 
 
Deloras
#1001 Deloras
20 listopada 2020, 19:33
Just what I was searching for, appreciate it for posting.


my page ... boominketodiet.com/: www.articledude.com/.../301476
Zacytuj
 
 
Maurice
#1002 Maurice
20 listopada 2020, 22:30
Greetings from Ohio! I'm bored to tears at work so I decided
to browse your website on my iphone during lunch break.
I really like the info you provide here and can't wait to take a look when I get home.
I'm shocked at how quick your blog loaded on my mobile ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow,
amazing site!

Have a look at my web site - Jimmy: indiwiki.udata.id/.../...
Zacytuj
 
 
Otis
#1003 Otis
20 listopada 2020, 23:06
Some truly interesting info, well written and generally
user genial.

My page - primeketohealth.org/: www.ecbay.com/.../74513
Zacytuj
 
 
Audrey
#1004 Audrey
20 listopada 2020, 23:39
WOW just what I was searching for. Came here by
searching for Tusk

Stop by my webpage; divatrimketodiet.com/: geegram.net/MitchelSeaton
Zacytuj
 
 
Janell
#1005 Janell
21 listopada 2020, 00:34
Greetings! I've been reading your web site for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Huffman Tx!

Just wanted to tell you keep up the good job!

Also visit my web page: vitagrowxl.net/: payadsocial.com/.../...
Zacytuj
 
 
Caitlyn
#1006 Caitlyn
21 listopada 2020, 00:44
Hello colleagues, its fantastic post regarding cultureand completely explained, keep
it up all the time.

Take a look at my web site Angeles: www.trade-dress.com/.../216640
Zacytuj
 
 
Carmine
#1007 Carmine
21 listopada 2020, 01:50
Informative article, totally what I wanted to find.

My blog - Grown N Flow Reviews: www.incubateur.artpartage.ca/. ../
Zacytuj
 
 
Rickie
#1008 Rickie
21 listopada 2020, 03:02
Hello mates, its impressive post on the topic of educationand fully defined, keep it up all the
time.

Also visit my web site - Connor: shadowcarders.com/.../...
Zacytuj
 
 
Cathy
#1009 Cathy
21 listopada 2020, 03:05
Woh I like your blog posts, saved to favorites!

Look into my web site boominketo.org: groovelineentertainment.com/.. ./...
Zacytuj
 
 
Kathrin
#1010 Kathrin
21 listopada 2020, 04:37
What a information of un-ambiguity and preserveness of valuable know-how regarding unexpected emotions.


my web page - Grown N Flow Review: www.incubateur.artpartage.ca/. ../
Zacytuj
 
 
Mohammad
#1011 Mohammad
21 listopada 2020, 05:13
Some truly quality content on this web site, saved to fav.


Look into my web-site; Keto Slim Cut: oathbreakermtg.org/.../...
Zacytuj
 
 
Gidget
#1012 Gidget
21 listopada 2020, 05:48
I could not refrain from commenting. Perfectly written!

Here is my blog: X
Pro Drone Review: classified.kukooo.com/.../...
Zacytuj
 
 
Luciana
#1013 Luciana
21 listopada 2020, 06:40
It's amazing designed for me to have a web page, which is helpful designed for my knowledge.
thanks admin

Here is my blog; Full Releaf CBD Review: irssoft.com/.../...
Zacytuj
 
 
Rose
#1014 Rose
21 listopada 2020, 08:11
Some really interesting info, well written and loosely user friendly.


my web blog cialophin.com/: www.london.itysp.com/.../21713
Zacytuj
 
 
Latasha
#1015 Latasha
21 listopada 2020, 09:44
Yes! Finally something about website.

my website :: Zachery: totalnabiologia.org/.../
Zacytuj
 
 
Etta
#1016 Etta
21 listopada 2020, 09:51
Excellent way of telling, and pleasant post to
get data regarding my presentation focus, which i am going to deliver in academy.


my web site - pureelementcbd.org/: gatewayracers.com/.../...
Zacytuj
 
 
Jerri
#1017 Jerri
21 listopada 2020, 10:15
Some genuinely interesting details you have written.Aided
me a lot, just what I was looking for :D.

My blog ... DivaTrim Keto: www.au.kddi.com/.../%3Fp=3812
Zacytuj
 
 
Dane
#1018 Dane
21 listopada 2020, 10:56
I like this web site because so much useful material on here
:D.

Also visit my blog affiliateclassifiedads.com/... /... onlineuniversalwork.com/.../
Zacytuj
 
 
Charmain
#1019 Charmain
21 listopada 2020, 11:24
I am forever thought about this, regards for putting up.


Also visit my web site; grownnflow.net: ropeaccess.qhub.com/.../...
Zacytuj
 
 
Garnet
#1020 Garnet
21 listopada 2020, 12:48
Some truly great info, Gladiolus I discovered this.



my web site Pure Keto
Extra Reviews: www.incubateur.artpartage.ca/. ../
Zacytuj
 
 
Dick
#1021 Dick
21 listopada 2020, 13:00
What's up, after reading this awesome article i
am also delighted to share my know-how here with colleagues.


my web site - Corinne: ysmwiki.dip.jp/.../...
Zacytuj
 
 
Marti
#1022 Marti
21 listopada 2020, 14:04
But wanna remark that you have a very nice internet site, I enjoy the pattern it actually stands out.


Look into my web site - Full Releaf CBD: esp8266.fauxsec.com/.../
Zacytuj
 
 
Carroll
#1023 Carroll
21 listopada 2020, 14:11
Awesome! Its really remarkable article, I have got much clear
idea about from this article.

Visit my web blog :: freeads-barnsley.co.uk/.../... dospuntoseventos.cl/.../
Zacytuj
 
 
Jerrod
#1024 Jerrod
21 listopada 2020, 14:13
Peculiar article, just what I wanted to find.

Also visit my blog - Velda: retrogames.li/.../...
Zacytuj
 
 
Gerard
#1025 Gerard
21 listopada 2020, 14:51
Thanks for finally talking about >Jak Kali ukraść krowę...
Zacytuj
 
 
Reynaldo
#1026 Reynaldo
21 listopada 2020, 15:30
Heya are using Wordpress for your site platform?
I'm new to the blog world but I'm trying to get started and set up my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog?
Any help would be really appreciated!

Here is my web blog ... Dick: .../why-you-never-see-a-http-s lotoff-com-that-actually-works
Zacytuj
 
 
Mercedes
#1027 Mercedes
21 listopada 2020, 15:51
I like this web site because so much useful stuff on here :D.



Check out my webpage - Unique Keto Choice Pills: momo-tour.com/.../...
Zacytuj
 
 
Rafaela
#1028 Rafaela
21 listopada 2020, 16:12
I like this post, enjoyed this one appreciate it for posting.


Also visit my web site Green Leaf Healing CBD Reviews: esp8266.fauxsec.com/.../
Zacytuj
 
 
Edwardo
#1029 Edwardo
21 listopada 2020, 16:20
Precisely what I was looking for, regards for putting up.


Also visit my blog; ketoadvancediet.net/: http
Zacytuj
 
 
Annetta
#1030 Annetta
21 listopada 2020, 16:25
It's going to be ending of mine day, except before end I am reading this impressive article
to increase my know-how.

Here is my web-site: Prime
Keto Health Review: www.nairacircle.com/.../
Zacytuj
 
 
Amber
#1031 Amber
21 listopada 2020, 17:04
This text is priceless. Where can I find out more?

Also visit my blog: ecoups.net/.../: zeppelin.tj/.../...
Zacytuj
 
 
Shane
#1032 Shane
21 listopada 2020, 17:14
Hey there! I'm at work browsing your blog from my new apple iphone!
Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all
your posts! Carry on the fantastic work!

My web blog - Myra: cooch7.com
Zacytuj
 
 
Alison
#1033 Alison
21 listopada 2020, 17:48
I am impressed with this site, really I am a big fan.

Also visit my web-site :: ads.wealthxo.com/.../144748: ecuadortenisclub.com/.../
Zacytuj
 
 
Joleen
#1034 Joleen
21 listopada 2020, 18:19
Excellent post over again. Thanks;)

Stop by my webpage ... intellebrain.org/: payadsocial.com/.../...
Zacytuj
 
 
Sam
#1035 Sam
21 listopada 2020, 19:41
Great information. Lucky me I came across your website by
accident (stumbleupon). I have saved it for later!

Look at my web-site :: E-3
Male Enhancement Review: http:///~Gokiburi/fantasy/fantasy.cgi?5DusFFpremium+pure+forskolin+2025FFnofollow&
Zacytuj
 
 
Franklin
#1036 Franklin
21 listopada 2020, 19:50
Very energetic post, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?


Here is my web site - Full Releaf CBD Tincture: www.incubateur.artpartage.ca/. ../.
Zacytuj
 
 
Sofia
#1037 Sofia
21 listopada 2020, 21:09
Some really nice stuff on this internet site, I enjoy it.



Also visit my webpage; [ПЕРЕЙТИ]: 3zfe6.7ba.info/.../33718
Zacytuj
 
 
Ericka
#1038 Ericka
21 listopada 2020, 22:34
I am thankful that I noticed this weblog, just the right info that I was searching for!


Also visit my page - Keto
Slim Cuts: cenon.hitechfusion.com/.../
Zacytuj
 
 
Jeanette
#1039 Jeanette
21 listopada 2020, 22:43
I'm still learning from you, as I'm trying
Back to list
of items: bluecorkscrew.com/.../... achieve my goals. I certainly
love reading all that is written on your site.Keep the stories coming.

I liked it!
Zacytuj
 
 
Everette
#1040 Everette
21 listopada 2020, 22:51
Because the admin of this site is working, no doubt very rapidly it will be well-known, due
to its feature contents.

Here is my web site: Kristen: allwiki.tokyo/.../...
Zacytuj
 
 
Arlen
#1041 Arlen
22 listopada 2020, 01:46
Hi! I've been following your website for a long time now and
finally got the courage to go ahead and give you a shout out from
Humble Tx! Just wanted to tell you keep up the fantastic work!


Take a look at my web site: XPro Drone Reviews: www.nairacircle.com/.../
Zacytuj
 
 
Shawna
#1042 Shawna
22 listopada 2020, 01:54
Some really interesting information, well written and broadly speaking user genial.



Also visit my web page; Redirecting...please
wait...: popteen.net/.../isaacjen230
Zacytuj
 
 
Colin
#1043 Colin
22 listopada 2020, 03:04
Rattling informative and great bodily structure of subject
material, now that's user genial (:.

Also visit my web site miniheater.org/: wsgcparkinglot.com/.../
Zacytuj
 
 
Lori
#1044 Lori
22 listopada 2020, 04:08
In fact when someone doesn't know then its up to other users
that they will help, so here it happens.

Here is my website; CorbettCleo's Website: www.nairacircle.com/.../
Zacytuj
 
 
Coy
#1045 Coy
22 listopada 2020, 04:10
We're a group of volunteers and opening a
new scheme in our community. Your web site offered us with valuable information to work
on. You've done an impressive job and our whole community will
be grateful to you.

Here is my web site - findsewingmachine.com/.../: fwme.eu/.../
Zacytuj
 
 
Nick
#1046 Nick
22 listopada 2020, 05:07
I couldn?t resist commenting. Very well written!

Also visit my web blog :: DivaTrim: qoocle.com/.../...
Zacytuj
 
 
Kathie
#1047 Kathie
22 listopada 2020, 07:46
WOW just what I was searching for. Came here by searching for fat loss pills

Also visit my web site: designerketo.org/: usafreeclassifieds.org/.../...
Zacytuj
 
 
Rosalie
#1048 Rosalie
22 listopada 2020, 11:08
Pretty! This was a really wonderful article. Thanks for supplying
this info.

Here is my blog ... Estela: tamtma.com/.../
Zacytuj
 
 
Kris
#1049 Kris
22 listopada 2020, 11:25
Genuinely when someone doesn't be aware of after that its
up to other people that they will assist, so here it happens.


Also visit my web site - Silencil Pills: us.zilok.com/.../538609
Zacytuj
 
 
Kaylene
#1050 Kaylene
22 listopada 2020, 13:49
This info is invaluable. How can I find out more?

My web page pureketoextra.org/: screenplay.press/.../
Zacytuj
 
 
Hilda
#1051 Hilda
22 listopada 2020, 13:55
This text is invaluable. How can I find out
more?

Also visit my webpage - geegram.net/MattHodson48: tunes-interiors.com/.../...
Zacytuj
 
 
Edwina
#1052 Edwina
22 listopada 2020, 19:00
I know this site provides quality based posts and extra material,
is there any other site which gives such data in quality?


My web site - primeketohealth.org/: www.indiaolx.com/.../32372
Zacytuj
 
 
Wade
#1053 Wade
23 listopada 2020, 04:56
Very interesting subject, appreciate it for posting.

my webpage Sheer Spark Keto: mercurysteam.theoms.es/.../...
Zacytuj
 
 
Quyen
#1054 Quyen
3 grudnia 2020, 01:42
You need to notice bitcoin dealings are irreversible.

Check out my web blog purchase cryptocurrency with paypal: wizone.co.kr/order/809523
Zacytuj