Polub NaszePanstwo.pl na   

Jak Kali ukraść krowę...

Jak Kali ukraść krowę, to dobry uczynek. Jak Kalemu ukraść krowę, to zły uczynek. Tak mniej więcej wyglądały zasady etyczne jednego z bohaterów powieści Sienkiewicza. Ciekawe jak by pisarz ujął postępowanie największej partii opozycyjnej w obecnej rzeczywistości.

Antoni Macierewicz od kilku lat swoje "raporty" na temat "zamachu" w Smoleńsku publikuje 10 kwietnia. Gdy radiostacja RMF ujawniła stenogramy z nagrań zachowanych w czarnych skrzynkach, to PiS jak jeden mąż podniósł larum, że jest to wykorzystywanie rocznicy do celów politycznych.

rof. Anna Gruszczyńska-Ziółkowska, muzykolog z Uniwersytetu Warszawskiego, w 2013 i 2014 roku na II i III konferencji smoleńskiej wygłaszała referaty. Pierwszy z nich był zatytułowany: "Jak brzmi uderzenie samolotu w brzozę?". Ekspertka prezentowała w nim swoje wnioski z analizy materiałów MAK i komisji Millera dotyczących dźwięków słyszanych na nagraniach z samolotu. Rok później wygłosiła referat pt. "O kłopotach z identyfikacją odgłosów i odczytem wypowiedzi.

Posłowie PiS krytykują opublikowane dziś przez RMF FM stenogramy z kokpitu Tu-154, uznając je za niewiarygodne. Jednym z argumentów jest wykształcenie szefa zespołu biegłych pracujących nad nagraniami z kokpitu samolotu. - Opinia publiczna zajmuje się rzekomą ekspertyzą pana Artymowicza, który z wykształcenia jest muzykologiem - stwierdził rzecznik PiS Marcin Mastalerek.

Czyli nasz muzykolog jest dobrym fachowcem od katastrof, ale ten, którego wybrała prokuratura jest złym.

To podobnie jak szukanie komunistycznych korzeni rozmaitych opozycjonistów, a częściej ich ojców i dziadków, a jednocześnie posługiwanie się bez żadnej żenady kimś takim jak sędzia Kryże.

Obrzydliwe praktyki śmierdzących hipokryzją oszustów. Czy można dodać coś jeszcze? Można, ale po co?

Komentarze  

 
Vicki
#855 Vicki
28 kwietnia 2020, 08:55
Hanging baskets are the preferred methods of growing and displaying spider crops, which retailer JM
Bamboo affords with this selection.

Also visit my web page - full where to buy succulents online: www.paigeuiowa.com/.../
Zacytuj
 
 
Mark
#856 Mark
28 kwietnia 2020, 08:56
I’ll just keep attempting, be extra patient, and hold my fingers crossed.


My page: concept of where to buy succulents
online: www.kseverino.com/.../
Zacytuj
 
 
Ophelia
#857 Ophelia
28 kwietnia 2020, 08:56
You can even use any sort of cup or even measuring spoons.


Also visit my web-site - advantages of where to buy succulents online: tct.info.vn/.../...
Zacytuj
 
 
Jerry
#858 Jerry
28 kwietnia 2020, 08:58
It has been moist however it is starting to get
exhausting to find a moist spot now and I am wondering
if the bud blast is from not watering it sufficient.

Check out my website where
to buy succulents online development: faultylogicgames.com/.../...
Zacytuj
 
 
Robin
#859 Robin
28 kwietnia 2020, 08:59
Waterlogging is when the soil and root zone around vegetation becomes saturated.


my web page: interested to see the where to buy succulents online: faultylogicgames.com/.../...
Zacytuj
 
 
Georgiana
#860 Georgiana
28 kwietnia 2020, 09:05
The most necessary half about this step is to be sure that the roots
are fully covered.

my page; where to buy succulents online is one
of: diegosmurillo.com/.../...
Zacytuj
 
 
Cherie
#861 Cherie
28 kwietnia 2020, 09:05
When the potting combine becomes excessively dry,
place the basket in a bath of water for 1 or 2 hours.

Here is my web page; where to buy succulents online made simple: mcsofswf.com/.../
Zacytuj
 
 
Elizabeth
#862 Elizabeth
28 kwietnia 2020, 09:06
Many householders maintain their houseplants sitting in saucers to protect the furniture or
ground from drips.

My web site ... where to buy succulents online is an essential
tool: bi3echri.com/.../...
Zacytuj
 
 
Brock
#863 Brock
28 kwietnia 2020, 09:09
Second, and arguably extra important, nevertheless, is that deadheading encourages new progress.


Here is my blog ... where
to buy succulents online strategies and techniques: forum.ipxe.org/.../
Zacytuj
 
 
Cecil
#864 Cecil
28 kwietnia 2020, 09:10
Before reusing a container that had a unique plant potted in it, ensure to scrub it with soap and water.


my web site - here's a blog post on where to buy succulents online: potswap.club/.../...
Zacytuj
 
 
Elliott
#865 Elliott
28 kwietnia 2020, 09:10
Smaller blooming vegetation like lobelia and candy
alyssum are usually "self-cleaning" – meaning deadheading just isn't necessary.


my web site here's a
great article to where to buy succulents online: waldorfwiki.de/.../
Zacytuj
 
 
Jefferey
#866 Jefferey
28 kwietnia 2020, 09:11
My Hatiora, aka Dancing Bones or Drunkard’s Dream, prompted me
to do this project.

Here is my page ... here's a blog post on where to buy succulents online: dht-academy.de/.../...
Zacytuj
 
 
Renato
#867 Renato
28 kwietnia 2020, 09:11
Overwatering also can cause the leaves on a foliage plant to show
yellow or develop black spots – a sign of a bacterial or fungal
an infection.

Also visit my web page - where to buy succulents
online is one of: cszx8.com/.../
Zacytuj
 
 
Clay
#868 Clay
28 kwietnia 2020, 09:12
Recognizing when it’s time to repot is step one.

Here is my web-site ... here's a great article
to where to buy succulents online: osswaldundosswald.com/.../...
Zacytuj
 
 
Allie
#869 Allie
28 kwietnia 2020, 09:13
Leave the underside section as-is, and don’t water it until the soil is dry (all the way in which to the
underside of the pot).

My web-site; where
to buy succulents online opportunities: www.clars.dk/.../
Zacytuj
 
 
Mickey
#870 Mickey
28 kwietnia 2020, 09:13
Adding a drainage layer allows excess water to get out of the
soil more quickly and away from roots earlier than they are often damaged.


My web-site; understanding the definition of
where to buy succulents online: www.sanderswiki.com/.../
Zacytuj
 
 
Jerold
#871 Jerold
28 kwietnia 2020, 09:14
Usually, though, drainage holes are sufficiently small that this isn’t a problem.


Here is my blog: do proper
where to buy succulents online: forum.steps-care.com/.../
Zacytuj
 
 
Hermine
#872 Hermine
28 kwietnia 2020, 09:15
We recommend giving the plant at least an extra inch, depending
on measurement.

My blog well-constructed where to buy succulents online: www.nagios.cz/.../
Zacytuj
 
 
Kaley
#873 Kaley
28 kwietnia 2020, 09:15
For a more severe case, gently take away the plant
from its soil, trim off lifeless or rotten roots, and replant in a clear container with pasteurized potting mix.


Take a look at my website - interested
to see the where to buy succulents online: xn--b1ajuq0c.com/.../35146
Zacytuj
 
 
Grover
#874 Grover
28 kwietnia 2020, 09:16
Plants that must dry out like thick-leaved cactus and succulents do not
normally warrant the additional cost of a self-watering container.


Also visit my page - where
to buy succulents online is one of: www.siceng.com/.../
Zacytuj
 
 
Arthur
#875 Arthur
28 kwietnia 2020, 09:18
I even have seen a lot of beautiful containers that can be
repurposed to succulent pots, however, most of them don’t have a drainage gap.


Here is my blog ... where to buy succulents online
made simple: leoenglish.net/.../
Zacytuj
 
 
Delila
#876 Delila
28 kwietnia 2020, 09:19
Some plants, perennial and annual, can get very aggressive.


my web page: understand what where
to buy succulents online is: parsley.wert.jp/.../...
Zacytuj
 
 
Candida
#877 Candida
28 kwietnia 2020, 09:19
The greatest time to repot is at the beginning of a succulent’s rising season for the best chance of survival.


Here is my website ... how to conduct
where to buy succulents online: lost.trade/.../
Zacytuj
 
 
Clinton
#878 Clinton
28 kwietnia 2020, 09:24
This will give an idea of how a lot extra soil
to add.

Take a look at my page: clear and detailed where
to buy succulents online: www.kfvx111.com/.../
Zacytuj
 
 
Sheila
#879 Sheila
28 kwietnia 2020, 09:25
So, subsequent time you pot them up, give them a couple of weeks to get
well.

My web page ... top
where to buy succulents online strategies: decagon.info/User:Prince3064
Zacytuj
 
 
Kristeen
#880 Kristeen
28 kwietnia 2020, 09:29
Also, isn’t placing a pot on high of gravel really the identical thing as placing
gravel in the bottom of the pot?

My page where
to buy succulents online strategies: wiki.khora.social.coop/.../
Zacytuj
 
 
Clarita
#881 Clarita
28 kwietnia 2020, 09:31
Most children could let you know that wood and water don’t go
well collectively.

Here is my website :: build an where to
buy succulents online strategy: www.matcl.com/tip/5704838
Zacytuj
 
 
Carri
#882 Carri
28 kwietnia 2020, 09:31
However, a good potting soil has many mediums current (e.g.
peat) which help the capillary motion by wicking moisture from areas of
high saturation to low saturation.

Look at my web site ... where to buy succulents online opportunities: gaolu888.com/.../...
Zacytuj
 
 
Dinah
#883 Dinah
28 kwietnia 2020, 09:31
Fast-draining soil mix normally is a mixture
of natural and inorganic matters.

Here is my web-site :: it's
also about where to buy succulents online.: polymoney.synology.me/.../...
Zacytuj
 
 
Edison
#884 Edison
28 kwietnia 2020, 09:33
Plastic can release BPA 50 times faster when in touch
with boiling water than water at room temperature.

My page the term 'where to buy succulents online': xe365.co/.../...
Zacytuj
 
 
Brady
#885 Brady
28 kwietnia 2020, 09:33
It's more value efficient to ship many vegetation in small "pots" (liners
and plug trays) and pay much less freight.

Stop by my web page :: where to buy succulents online strategies and techniques: www.jctcfw.top/.../
Zacytuj
 
 
Nelson
#886 Nelson
28 kwietnia 2020, 09:33
Cacti and other succulents are literally quite straightforward
to propagate.

My blog - how to conduct
where to buy succulents online: emporeuss.com/.../...
Zacytuj
 
 
Hayley
#887 Hayley
28 kwietnia 2020, 09:33
When that occurs, the roots begin to grow around and around contained
in the pot, on the lookout for somewhere to escape.


Here is my blog :: where to buy succulents online is one of: www.115154.com/.../
Zacytuj
 
 
Shanna
#888 Shanna
28 kwietnia 2020, 09:34
Beware of pots with completely attached saucers where emptying the overflow is tough or unimaginable.


Also visit my web-site ... check out
how to do where to buy succulents online: coronawiki.net/.../
Zacytuj
 
 
Ava
#889 Ava
28 kwietnia 2020, 09:35
This will give the roots time to get well earlier than they
soak up water and help forestall root rot.


Review my web page :: do some where to
buy succulents online: webhelp.nhd.org/.../
Zacytuj
 
 
Rhoda
#890 Rhoda
28 kwietnia 2020, 09:37
Pot size may be as necessary as pot materials when it
comes to succulents.

Here is my web-site - this handy where to buy succulents online article: jesus-forums.com/.../...
Zacytuj
 
 
Louann
#891 Louann
28 kwietnia 2020, 09:37
Generally speaking, most houseplants don’t must be repotted fairly often.

Here is my web site interested to see the where to buy succulents online: www.freetextbookanswers.com/.. ./
Zacytuj
 
 
Janeen
#892 Janeen
28 kwietnia 2020, 09:41
But except for pots or drainage holes, one equally necessary ingredient of
profitable jade plant rising within the soil.

My page: where to buy succulents online strategies: exterminatorsouthflorida.com/. ../
Zacytuj
 
 
Flossie
#893 Flossie
28 kwietnia 2020, 09:41
The natural matter in the compost acts as a sponge, holding water within the soil where
the vegetation can attain it.

Here is my web site - where to buy succulents online made simple: coronawiki.net/.../
Zacytuj
 
 
Domenic
#894 Domenic
28 kwietnia 2020, 09:43
Succulents are then planted in holes punched in the plastic.


Check out my website ... where to buy succulents online is an essential tool: conchive.com/User:Roxana8320
Zacytuj
 
 
Alfonso
#895 Alfonso
28 kwietnia 2020, 09:43
Use a protected biodegradable or environmentally friendly soap, not one with chemical compounds.


My page ... help forming a where to buy succulents online: forum.sdarabia.com/.../
Zacytuj
 
 
Modesta
#896 Modesta
28 kwietnia 2020, 09:44
For natural matter, we recommend pine bark, coconut coir,
compost, or potting soil.

Also visit my web page; some best where to buy succulents onlines: bbs.bsss.info/.../
Zacytuj
 
 
Minerva
#897 Minerva
28 kwietnia 2020, 09:45
Yes, succulents most definitely need direct daylight.

My page :: different approaches to where to buy
succulents online: citadecor.com/.../
Zacytuj
 
 
Valerie
#898 Valerie
28 kwietnia 2020, 09:47
It is possible, but ends in an excessive amount of water within the soil, creating opposed growing situations.


My web page :: detailed and structured where to
buy succulents online: mcdonogh35archive.com/.../
Zacytuj
 
 
Almeda
#899 Almeda
28 kwietnia 2020, 09:47
You'll want transfer them into bigger terra cotta containers with drainage holes and surround them with soil that dries shortly (more on that in a bit).


Here is my blog ... article to where to
buy succulents online: netpang.net/.../
Zacytuj
 
 
Osvaldo
#900 Osvaldo
28 kwietnia 2020, 09:48
When you’re carried out repotting your crops, the previous potting
soil could be dumped into the compost bin.

My web-site: the where to buy succulents
online: wiki-intel.org/.../
Zacytuj
 
 
Delilah
#901 Delilah
28 kwietnia 2020, 09:48
Invert the pot gently over the one hand to cradle the
soil ball.

Here is my page - your
where to buy succulents online: dhial.org/.../...
Zacytuj
 
 
Erwin
#902 Erwin
28 kwietnia 2020, 09:49
Add soil to the planter or raised mattress, and plant your flowers or different plants as traditional.


Here is my blog - full where to buy succulents online: answerforquestion.com/.../
Zacytuj
 
 
Leonard
#903 Leonard
28 kwietnia 2020, 09:50
Plants with “moist ft” soon look sick — leaves yellow or drop, flowers collapse, and normally wholesome white roots flip brown.

Look at my blog ... clear and detailed
where to buy succulents online: potswap.club/.../...
Zacytuj
 
 
Tilly
#904 Tilly
28 kwietnia 2020, 09:51
Compared to different plants they usually resist injury from repotting fairly nicely.


Also visit my page ... creating
an alluring where to buy succulents online: knickwall.de/.../...
Zacytuj
 
 
Lauren
#905 Lauren
28 kwietnia 2020, 09:54
Soil performs an important function in the life cycle of your plant, so
getting the mixture right is kind of necessary.


Also visit my web site: well-built where to buy succulents online: ualr.hosting.acm.org/.../...
Zacytuj
 
 
Mike
#906 Mike
28 kwietnia 2020, 09:54
Layer the bottom of the bigger, outer planter with gravel.



my web-site article on where to buy succulents online: potswap.club/.../...
Zacytuj
 
 
Fidel
#907 Fidel
28 kwietnia 2020, 09:54
If not, knock the sting of the pot against a sturdy floor, similar to a potting
bench, nonetheless holding the pot with both arms.

Look into my web-site specifically about where to buy succulents online: snoopyro.com/.../
Zacytuj
 
 
Winnie
#908 Winnie
28 kwietnia 2020, 09:55
Water goes to move proper by way of that, gravel isn't going to cease it.



my website ... creating an alluring where to buy succulents online: parsley.wert.jp/.../...
Zacytuj
 
 
Lynn
#909 Lynn
28 kwietnia 2020, 09:58
Cover the drainage gap of the container earlier than planting, utilizing a fabric that permits water to
empty freely while holding the potting soil in.

Here is my web site; here's a blog post on where to buy succulents online: wiki.modda.se/.../
Zacytuj
 
 
Demi
#910 Demi
17 sierpnia 2020, 15:29
Which cryptocurrency alternatives they offer.



My web site :: buy bitcoin with prepaid card: bitcoinprice60481.full-design. com/.../
Zacytuj