Polub NaszePanstwo.pl na   

Wydarzenia - luty I

KGHM prowadzi działania w kierunku pełnego zautomatyzowania i robotyzacji wszystkich procesów, co pozwoli na zminimalizowanie pracy ludzi w swoich kopalniach.  Do roku 2025 ma powstać zintegrowany system monitoringu operacji górniczych a do roku 2045 pierwsza kopalnia wydobycia rud miedzi, w pełni oparta o system komputerowy. W takiej kopalni przyszłości, ulokowanej głęboko pod ziemią, będą pracowały niemal wyłącznie maszyny i roboty sterowane z powierzchni ziemi, co w maksymalnym stopniu wyeliminuje pracę ludzi, z wszystkimi jej uciążliwościami, stresami i niebezpieczeństwami.
W felietonie „Wydarzenia – grudzień II” pisałem o eksperymentalnych testach zgazowania węgla pod ziemią, prowadzonych z sukcesem w kopalni „Wieczorek”. Wyniki tych eksperymentów wskazują, że w przyszłości nie będzie się węgla fedrować. Kopalnie przyszłości będą więc zupełnie inne niż dzisiaj. Ciekawe, czy po ich uruchomieniu zmniejszy się ilość związków zawodowych w górnictwie.

Rosja, ustami swoich wodzów twierdzi, że nikomu nie da się wyprzedzić w zbrojeniach. Warto więc spojrzeć na  tegoroczne budżety w tym zakresie czołowych graczy. USA mają budżet 618,7 miliardów dolarów, co stanowi 37% wydatków światowych na te cele, Chiny – 171,4 mld., Rosja – 84,9 mld., co stanowi 11% wszystkich wydatków rządowych tego kraju. Polska, z wydatkami 9,4 mld. dolarów (1,95% PKB), plasuje się na 11 miejscu w świecie.

Eksport polskiej żywności w roku 2014 zamknął się kwotą 21 mld. euro, był więc rekordowy w naszej historii. 70%  wyeksportowano do krajów UE, mało do Rosji (embargo), sporo do krajów północnej Afryki, Azji i Ameryki Północnej. Polska poradziła więc sobie bardzo dobrze z kłopotami, spowodowanymi embargiem. Nie ma więc, jak widać, tego złego …….  Wymuszona zmiana kierunków eksportu powinna owocować w przyszłości zarówno tonażowo, jak i ekonomicznie.

Aleksis Cipras zapowiedział renegocjacje warunków, na jakich Grecja otrzymała międzynarodową pomoc finansową.  Ciekawe, czy znajdzie chętnych do negocjacji po stronie wierzycieli, szczególnie po tym, jak ich minister finansów nazwał „trojkę”, głównego dostarczyciela pomocy kredytowej (KE, EBC i MFW), gremium nielegalnym i antyeuropejskim. Z przecieków, jeśli są prawdziwe wynika, że Grecja ma pieniądze już tylko na miesiąc normalnego funkcjonowania.

2 luty. Kanclerz Merkel składa dziś krótką wizytę w Budapeszcie, w czasie której wygłosi przemówienie na niemieckojęzycznym uniwersytecie Andrassy. Wczoraj odbyły się w związku z tym manifestacje w Budapeszcie i 11 innych miejscowościach Węgier, z hasłami „Angelo, uwolnij nas od szatana”. Za 2 tygodnie przyleci na rozmowy do Budapesztu W. Putin. Ciekawe, jakie hasła wypiszą wtedy na transparentach węgierscy demonstranci.

3 luty. Przed siedzibą JSW doszło do starć chuliganów z policją. W ruch poszły kamienie, petardy i butelki z jednej strony oraz kule plastikowe i gaz z drugiej. Na naszych drogach natomiast pojawiły się od niedzieli blokady, zakładane przez rolników pod wodzą Sławomira Izdebskiego. Każda z tych grup chce czegoś innego – jedni odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziki (chociaż podobno wszystkie wnioski złożone w tej sprawie zostały zrealizowane), inni odstąpienia od kar unijnych za przekroczenie kwot mlecznych, jeszcze inni wyrównania za straty z tytułu zakazu uboju rytualnego (kto byłby w stanie je policzyć?), kolejni za straty wywołane ruskim embargiem, ….. W jednym wszyscy są zgodni – będą rozmawiali jedynie z panią Premier a nie z jakimś tam ministrem. Coraz wyraźniej widać, że we łbie przewróciło się nie tylko Piotrowi Dudzie ale również branżowym kacykom związkowym.
Wracając do Piotra Dudy trzeba odnotować jego wypowiedż, że „żarty się skończyły” i że wspólnie z Janem Guzem wprowadzają na terenie całego kraju aktywne formy protestu wszystkich, możliwych grup społecznych, niezadowolonych z poziomu swojego życia oraz z faktu, że zarobki w Niemczech i we Francji są wyższe niż w Polsce, a to przecież skandal!!! Chłopaki mają poczucie humoru i świetnie się bawią, jak zwykle bawili się anarchiści – im gorzej, tym lepiej.

Z inicjatywy Prezydenta Komorowskiego prowadzone są przygotowania do świętowania na Westerplatte, ósmego maja, 70 – tej rocznicy zakończenia II wojny światowej. Rosyjscy dyplomaci się w związku z tym wściekli i odsądzają nas od czci i wiary. Nasi  reagują na to w miarę spokojnie ale dłużnymi ruskim nie pozostają. Bardzo mi się to podoba. Przecież sam Putin wypowiadał się wielokrotnie, że nie można zakłamywać historii a ta wyrażnie zaświadcza, że ZSRR był we wrześniu 1939 agresorem takim samym jak Hitler, że gdyby nie układ Ribbentrop – Mołotow, wojna by wtedy prawdopodobnie nie wybuchła, że w 1944/45, gdy wiele krajów odzyskiwało wolność, zarówno Polska jaki i całe mnóstwo innych krajów zamieniły niewolę hitlerowską na sowiecką, która trwała nie kilka ale kilkadziesiąt lat, że ilość Polaków zamęczonych przez sowietów była ogromna, że …. że …. Niech więc Polska zorganizuje tą uroczystość z możliwie dużym udziałem przedstawicieli państw cywilizowanych 8 maja a Rosja niech to sobie nadal robi, z kim chce, dziewiątego. Tak przy okazji zastanawiające są wypowiedzi niektórych, ważnych polityków PIS u, którzy krytykują Schetynę za jego wypowiedzi w tej sprawie, prawdziwe i zgodne z historią przecież. Do tej pory PIS krytykował PO za zbyt miękką postawę w stosunku do władz rosyjskich, teraz krytykuje za zbyt ostrą. Wygląda na to, że PIS trudniej zrozumieć niż kobietę.

6 luty. Merkel i Hollande polecieli do Kijowa a potem mają lecieć do Putina. Podobno mają jakieś nowe propozycje dotyczące przerwania walk na wschodzie Ukrainy. Ciekawe, co wymyślili, mam nadzieję, że nie jest to kolejne włażenie Putinowi tam, gdzie włazić się nie powinno.

7-8 luty. Wiele wskazuje na to, że misja Merkel i Hollanda w Moskwie, to sukces Putina. Nikt nie tęskni do wojny ale ustępstwa muszą mieć swoje granice. Wydarzenia przypominają bowiem za bardzo to, co działo się przed wybuchem II wojny światowej , całą tą beznadziejną politykę ustępstw wobec Hitlera. Coraz więcej pojawia się głosów za tym, żeby dozbroić Ukrainę, czyli utrudnić Rosji jej działania, uczynić je bardziej kosztownymi – z Afganistanu Ruskie wynieśli się wtedy, gdy zaczęli ponosić duże straty w ludziach. Taką opcję forsują amerykańscy republikanie, chcąc wręcz zmusić Obamę do wysyłek uzbrojenia. Ciekawa była pod tym względem, zakończona właśnie  konferencja w Monachium, poświęcona niemal w całości wojnie na Ukrainie.   Za trzy dni ma się odbyć spotkanie „na szczycie” w Mińsku, przez wielu postrzegane jako spotkanie ostatniej szansy na rozejm.

W sobotę odbyła się konwencja PIS u, poświęcona nominacji Andrzeja Dudy na kandydata na Prezydenta RP. Okrutnie mi się podobała. Styl amerykański, reżyseria znakomita w każdym calu, tony konfetti, balonikiem bawił się nawet prezes JPZ, przemówienie kandydata wygłoszone z patosem i wszelkimi, możliwymi chwytami teatralnymi, „bez czytania”-  podobno dzięki wykorzystaniu promptera, uściski setek rąk, całowanie dziesiątek  damskich rączek, …………. Wypowiedział się na wszystkie tematy oprócz tych, które leżą w zakresie kompetencji Prezydenta (bezpieczeństwo, polityka zagraniczna), obiecał spełnić życzenia każdego Polaka. Ideą przewodnią ma być kontynuacja polityki Lecha Kaczyńskiego, prezydenta kiepskiego, jak pamiętamy, blokującego rozwój kraju licznymi wetami ustaw sejmowych (oczywiście wyłącznie w czasach rządów PO), posiadającymi u schyłku swej kadencji minimalne jedynie poparcie społeczne.  Koszt tej karnawałowej zabawy wyniósł – podobno - „tylko” 500 tysięcy złotych. Co to jest dla bogato dotowanego przez podatników PIS u. Teraz Duda wyruszył na wycieczkę po powiatach starym Autosanem żałując, że polska myśl techniczna w produkcji tych pojazdów się nie rozwija, czyli wykazując swoją indolencję w zakresie naszego przemysłu.

Poza tym wojna. Chłopy jadą na Warszawę, górnicy walczą na Śląsku, Duda chce walczyć z Komorowskim, pozostali kandydaci prezydenccy też się „zbroją” i szukają sobie przeciwników, zima walczy, bez większych sukcesów zresztą,  z nadchodzącą wiosną, Grecja z trojką, Putin z całym światem, ………. Pora wysłać swój opis dotyczący I dekady, bo następne zapowiadają się jeszcze bardziej interesująco.

Komentarze  

 
WayneNah
#41 WayneNah
31 stycznia 2020, 14:25
To some beneficial, look rash to coming back again. dg-local.co.uk/.../: dg-local.co.uk/.../
Zacytuj
 

Dodaj komentarz

Zarejestruj się, aby nie mieć ograniczeń w komentowaniu:
- nieograniczona ilość znaków (niezarejestrowani mają limit do 1000)
- możliwość korekty swojego komentarza przez 5 minut od momentu publikacji
- możliwość wstawiania obrazków bezpośrednio w komentarzu (przycisk)
- możliwość oceny komentarzy innych użytkowników
- brak zabezpieczenia antyspamowego CAPTCHA, czyli wysyłasz bez podawania kodu z obrazka

Kod antyspamowy
Wygeneruj nowy, bo nie mogę się rozczytać