Polub NaszePanstwo.pl na   

Wydarzenia - Grudzień II

30.12.2014
 

         16 grudnia. Wczoraj rubel mocno tracił na wartości. Na tyle mocno, że Centralny Bank Rosji podniósł podstawową stopę procentową z 10,5 na 17 %. Inflacja w Rosji przekracza już 9 procent. Analitycy prognozują, że w tym roku odpłynie z niej nawet 140 mld. dolarów kapitału. Rząd zdecydował o obcięciu planowanych wydatków w roku 2015  o 10 procent. Ten ogromny wzrost stawki procentowej nic nie dał. Rubel nadal leci gwałtownie w dół. Dzisiaj, w porywach, trzeba było za 1 dolara płacić nawet 80 a za 1 euro 100 rubli. To wygląda na panikę. Przez ostatni miesiąc dolar zyskał do rubla 53 a przez rok 120 procent. Gwałtownie tanieją również akcje na moskiewskiej giełdzie. Gazprom zapowiada masowe zwolnienia, nawet o 25 procent.
 

      Cena ropy spadła już poniżej 60 dolarów za baryłkę i nadal nie widać końca spadków. Jeżeli na tym poziomie utrzyma się w roku przyszłym, to analitycy przewidują dla Rosji katastrofę gospodarczą. Co pan na to, panie Putin?  Czy pan odrobinę nie przedobrzył w swojej mocarstwowej strategii?
 

       A u nas? U nas nieźle. Deficyt budżetowy po 11 miesiącach wynosi niespełna 25 mld. złotych, o 21 miliardów mniej niż planowano. Obligacje skarbowe są na bardzo dobrym poziomie. Podobno to do nas płynęła  część kapitału uciekającego z Rosji. Eksport polskiej wieprzowiny na rynek USA wzrósł w ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku o 270% (z 15 mln do 55 mln dolarów). W wymiarze gotówkowym to jeszcze niewiele ale coś się zaczęło. Polska znalazła się na trzecim miejscu wśród eksporterów wieprzowiny na ten trudny rynek, po Kanadzie i Danii. Niedługo ma tam ruszyć również  eksport wołowiny, do tej pory zakazany , dobrze rozwija się eksport nabiału. Jak widać, embargo rosyjskie wychodzi nam na dobre, a w każdym razie jakoś sobie z nim radzimy.
 

          17 grudnia. Sejm – późny wieczór. Przed głosowaniem A. Rozenek stwierdził, że posłanka Pawłowicz „je na Sali posiedzeń i wymachuje widelcem, zamieniając Wysoką Izbę w bar mleczny”. Do tego wysyłała do przemawiających posłów wiązanki typu „zamknij ryj” i temu podobne. Poprosił o przerwę w obradach, by posłanka mogła wynieść brudne naczynia i sztućce. Na to posłanka, że konsumuje „ze względu na niehigieniczny porządek obrad”, bo „lepiej posilać się kanapką, niż zachowywać się jak po spożyciu, czy zażyciu”. Następnie głos zabrał  J. Kaczyński i zaapelował do marszałka aby „przywołał do porządku grubiańską część sali. Na to ktoś z sali krzyknął „siadaj, kurduplu” a Prezes Jarosław „tak, rzeczywiście jestem niewysokiego wzrostu, ale są tu niżsi” i zaproponował zwołanie Konwentu Seniorów w celu przywołania do porządku marszałka Sejmu, aby on potem tę grubiańską część sali też przywołał do porządku.
 

         Nasz Sejm coraz bardziej zamienia się w cyrk. Problem „kilometrówek” i zagranicznych wojaży niektórych posłów wywołuje w nas dyskomfort, bo to osoby będące na świeczniku, które równocześnie uprawiają drobne szachrajstwa. Coraz wyraźniej widać, że mechanizmy wyboru elit u nas nie funkcjonują, a te, które tworzą obecną scenę polityczną po prostu się wyjałowiły. Nie ma też następnych pokoleń na tej scenie  a jeśli już się pojawiają, to reprezentują poziom intelektualny i moralny Adama Hofmana. Wielu polityków to osoby miałkie, prostackie, z brakami wiedzy na poziomie licealnym. Stracili oni kontakt z rzeczywistością. Stracili też zasady dobrego wychowania albo też nigdy ich im nie wszczepiono.

         18 grudnia. Wielka, doroczna konferencja prasowa Putina. Można ją podsumować w ten sposób, że „Rosja na polu polityki zagranicznej ma we wszystkim rację i panuje nad sytuacją”. Putin przez trzy godziny rżnął  głupa. Obwinił Zachód za sytuację na Ukrainie i stwierdził, że Europa buduje nowy mur. Zachowywał się cynicznie, wychodząc pewnie z założenia, że najlepszym sposobem komunikowania się jest kpina w żywe oczy.                                                                                                                                                             
Jego zdaniem Rosja wyjdzie z kryzysu gospodarczego w ciągu dwóch lat. Zakłada więc, że sankcje Zachodu nie będą zniesione w przyszłym roku. Rosyjska gospodarka, opierająca się dotąd na sprzedaży surowców, ma zostać zdywersyfikowana i przekształcić się w gospodarkę opartą na nowych technologiach, nowoczesnym przemyśle i usługach, odpowiadającą wymogom naszych czasów. Wygląda to na wyznanie marzyciela. Przecież bez kapitału zewnętrznego kraj ten będzie się coraz bardziej staczał  a nie rozwijał i modernizował. Ciekawy jest w tej sprawie komentarz Deutsche Welle – „Ujemną stroną wysokiego poparcia, jakim cieszy się Putin w swoim społeczeństwie jest to, że nie ma tam nikogo, kogo by można zrobić kozłem ofiarnym, odpowiadającym za katastrofę kraju. Tym kozłem może być tylko Putin”.
 

         W czwartek odbył się pierwszy szczyt UE poprowadzony przez Donalda Tuska, poświęcony programowi pobudzania inwestycji w Unii, relacjom z Rosją i konfliktowi na Ukrainie. Szczyt  był poprowadzony w nowym stylu – jeden dzień zamiast dwóch, mocno zredukowana dotycząca go dokumentacja końcowa. Zdaniem Premier Kopacz nowy Prezydent Unii zaskoczył uczestników szczytu sprawnością jego prowadzenia i znajomością języka.
 

         A przed połączonymi izbami naszego parlamentu wystąpił Petro Poroszenko. Wystąpienie bardzo emocjonalne, z ogromną ilością podziękowań dla Polski i Polaków, z powtórzonym naszym „wybaczamy i prosimy o wybaczenie”. W czasie tego wystąpienia Poroszenko zapowiedział, że Ukraina porzuci status państwa niezaangażowanego i rozpocznie starania o przyjęcie jej do NATO.

              W kopalni „Wieczorek” od siedmiu tygodni trwają eksperymentalne testy zgazowania węgla pod ziemią. To pierwszy w Europie, zakończony sukcesem taki eksperyment, który jest prowadzony w czynnej kopalni. Na jego bazie ma powstać dużo większa instalacja demonstracyjna, z przemysłowym już wykorzystaniem uzyskanego gazu. Według australijskiej firmy Linc Energy, która  od dawna zgazowuje węgiel na tym kontynencie, uzyskany w ten sposób gaz można spalać o wiele szybciej niż gaz łupkowy i uzyskać przy tym dwa razy więcej energii niż przy spalaniu węgla. Ta metoda umożliwia też wykorzystywanie pokładów węgla znajdujących się na dużych głębokościach, gdzie fedrowanie jest niemożliwe, lub nieopłacalne. Umożliwia też wykorzystanie resztek węgla, pozostałych w zamkniętych już kopalniach.
 

           Duży oddźwięk wywołał wywiad Józefa Oleksego dla „Plusa Minusa”. Poza ujawnieniem choroby jest w nim swojego rodzaju spowiedź z własnego życia. Wyraził w nim pragnienie wiary. Wyraził przekonanie, że człowiek potrzebuje Boga, że potrzebuje przebaczenia od innych za rzeczy których się wstydzi w swoim sumieniu. Komentarz Terlikowskiego: „Każdy mężczyzna powinien zadać sobie pytanie jakim jest mężem i ojcem, czy ma czas dla swoich dzieci, czy okazuje miłość żonie, czy Bóg jest dla niego ważny”.

Wszystkim Polkom i Polakom składam najlepsze życzenia Świąteczne i Noworoczne. Niech nasz Kraj rozwija się coraz szybciej, niech sfera biedy będzie z każdym rokiem mniejsza, niech poziom swarów i nienawiści ulega ciągłej redukcji, niech konflikty zbrojne omijają nas szerokim łukiem, ………Komentarze  

 
Taurus
+2 [2] #1 Taurus
5 stycznia 2015, 20:32
Przez ponad miesiąc nasz portal był zablokowany. Nie można było wysłać ani artykułu, ani komentarza. Czy ktoś może mi powiedzieć co się stało? Czy był to jakiś przypadek wyjątkowy, czy też trzeba się spodziewać podobnych w przyszłości?
 
 
Piotr Kapitalista
-1 [1] #2 Piotr Kapitalista
6 stycznia 2015, 10:45
Dzisuiaj Rubel juz powyzej 60 za 1 usd, niedlugo bedzie 100, a Polska rozwija export, zacheca inwestorow i po prostu mmay super przyszlosc jako centrum EU
 
 
Baca
+1 [1] #3 Baca
7 stycznia 2015, 23:52
Taurus napisał:
Przez ponad miesiąc nasz portal był zablokowany. Nie można było wysłać ani artykułu, ani komentarza. Czy ktoś może mi powiedzieć co się stało? Czy był to jakiś przypadek wyjątkowy, czy też trzeba się spodziewać podobnych w przyszłości?

Nie wierzę w cuda.
 
 
Taurus
+1 [1] #4 Taurus
8 stycznia 2015, 20:32
Nie wierzę w cuda.

OK. Jest tu jednak jakiś "admin...", ktoś, kto powinien nam wyjaśnić, co się stało. Jeżeli nie otrzymamy żadnej, wiarygodnej informacji, to trzeba się będzie zastanowić, czy aktywność na portalu ma w ogóle sens.
 
 
Administrator NaszePanstwo.pl
+1 [1] #5 Administrator NaszePanstwo.pl
9 stycznia 2015, 10:14
Witam,

odpowiadając na posta Taurus napisał:
Przez ponad miesiąc nasz portal był zablokowany. Nie można było wysłać ani artykułu, ani komentarza. Czy ktoś może mi powiedzieć co się stało? Czy był to jakiś przypadek wyjątkowy, czy też trzeba się spodziewać podobnych w przyszłości?


problemem była aktualizacja jednego oprogramowania, który jest używany i nie było to działanie celowe. Teraz już jest wszystko ok.

Jeśli pojawił by się jakikolwiek problem z serwisem, proszę o wiadomość przez formularz kontaktowy znajdujący się pod adresem: www.naszepanstwo.pl/kontakt

Pozdrawiam
 
 
Belfer
#6 Belfer
12 stycznia 2015, 15:21
Cieszymy się wielce i mamy nadzieję na długą współpracę. :)
 
 
Taurus
+1 [1] #7 Taurus
12 stycznia 2015, 17:49
Witaj Belfer;

Miło cię znowu czytać. Myślałem już, że ktoś nam portal "wyłączył". Szkoda byłoby przeprowadzać się gdzie indziej, chociaż robiłem już takie przymiarki. Trzymajmy kciuki, żeby to się kręciło i rozwijało.
 

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze