Polub NaszePanstwo.pl na   

W ostępach

Z dala od grodów królewskich, z dala od szlaków bitych na południowych rubieżach Pospolitej Rzeczy mieszkał rycerz szlachetny, człek wielkiej mądrości, znany z dobrej rady i rozsądku. A że dla swej gromadki kmieci był jako ociec surowy i karzącej ręki nie żałował, to go Oćcem Wielkim nazywali nie tylko kmiecie, ale i rycerze z sąsiedztwa. On to jako pierwszy karczmę założył i Żyda wszetecznego sprowadził, aby mu okowitę pędził i chłopom w tej karczmie sprzedawał. A Żyd mu czopowe płacił, zatem majątek Oćca wzrastał z każdym wypitym antałkiem trunku.

Dobrze żył ów Ociec Wielki w swoich ostępach, chłopi karnie pańszczyznę odrabiali, Ociec rósł w siłę, a rodzina żyła dostatniej. Jedno tylko snu mu odejmowało i dnie zatruwało gorzkim afektem. Ociec był poplecznikiem Jarosława zwanego Wygnańcem, a w kraju wciąż rządził Bronisław Uzurpator.

Ale stokroć gorszy był palatyn jego, Donaldus z Pułtuska. Donaldus ów drogi bite w całym kraju wytyczał, a do ich budowy chłopów szlachcicom pod przymusem zabierał, a co okrutniejsze jeszcze płacił im za robociznę monetą królewską do ręki. Kmieciom się we łbach od tego przewracało i niejednego trzeba było obuszkiem potraktować, żeby mu oleum do głowy napłynęło z powrotem. A tam gdzie drogi bite gotowe były, tam karety poborców podatkowych łacno docierały. I płać biedny człeku pogłówne za całą swoją wieś i podymne ode dworu, i targowe od sprzedanych wieprzków...

Siedział więc rycerz szlachetny Ociec Wielki i z kamratami swymi wspominał dobre, acz krótkie czasy rządów poczciwego króla Jarosława. Pogłówne jeno było i to przez kmieciów płacone. Dróg bitych wcale, bo i po co, a rycerz na zagrodzie równy był wojewodzie.

- Waszmościowie wypijmy - rzekł - za zdrowie Jarosława króla naszego prawowitego.

- A wypijmy - wrzasnęli chórem waszmościowie. Tym głośniejszym, że dzban okowity sam właściciel karczmy im postawił na ławę.

- I na pohybel uzurpatorowi - zachrypiał rycerz Stanisław zwany Piętą.

Złośliwi po cichu mawiali, iże przydomek rycerza Stanisława pochodził od jego skłonnosci pokazywania pięt wrogowi na polu bitwy. Azali nikt naprawdę tego nie wiedział, bo bitew żadnych od dawna już nie było.

- Mówcie rycerzu Stanisławie - przerwał toasty Ociec - co tam w stolicy. Są jakieś nadzieje na odzyskanie władzy?

- W stolicy - rozpoczął opowieść szlachetnie urodzony Stanisław - sporo się dzieje. Król Jarosław zwołał wiec protestacyjny i zebrał szlachty blisko pięćset szabel na podgrodziu. A muszę waszmościom powiedzieć, że hałas był ogromny i straszny, gdy rycerstwo szablami trzaskało po przemówieniu króla Jarosława. A mówił król rzeczy mądre i dobre, że rządy uzurpatora się kończą i bliski jest czas gdy prawowity władca na tronie w królewskim zamku siędzie.

- Niestety waszmościowie, smutne że pospólstwo szydzi z naszego króla prawowitego - smutno czknął na koniec rycerz Stanisław.

- Nierządne królestwo i zginienia bliskie - wybełkotał rycerz Rajmundus, nim się pod ławę zwalił.

Inni tylko pokiwali głowami, zatroskani ojczyzny nieszczęsnej losem.

 

 

* * *

 

Tymczasem w stolicy na zamku Bronisława Uzurpatora rada królewska się zebrała.

- Jakież tam straty policzyliście po demonstracyi ostatniej? - zapytał Bronisław.

- Wasza Królewska Mość - zaczął referować palatyn - mieszczki skarżyły się, że je za hm... cycki podłapywali, w gospodzie jednej ławy szablami porżnęli i wrota do stajni wyłamali. Może tak Jarosława profilaktycznie do ciemnicy wsadzić przed następną rocznicą?

- A dajże mu pokój palatynie - odrzekł król - gawiedź ma więcej zabawy z tego niż kłopotów. Gdzie ty za darmo znajdziesz dziś takiego błazna, któren tłum zabawi? A i sam lubię popatrzeć jak ów Jarosław w blaszanej koronie z szabelką dziecięcą podskakuje tak zabawnie.

To rzekłszy król Bronisław zakończył posiedzenie rady.

Komentarze  

 
Taurus
+2 [2] #1 Taurus
16 grudnia 2013, 11:17
Cytat:
W ostępach
Jarosławowi karę takową oto nałożyć, coby owe mieszczki za cycki podłapywać musiał przez czas zadany. Nie przesadnie jednako, coby się zanadto nie sterał, biedaczek, bo u niego wszak ani chuci nie dojrzysz ani w tem kierunku skłonności.
Jeżeliby jednako przed takowemi powinnościami się wzdragał to niechaj mu rycerz Stanisław pięty przypala aże do skutku. Znaczy, takoż go rozpali, iże się samotrzeć do owych wypukłości mieszczek rwać będzie.
Natenczas atoli, jakoby podgrzany był nadto i począł mieszczkom inne miejsca studyjować, oleum rycynum trza mu zadać, coby jego chuci w drugie strone nakierować.
 
 
Stary Dziad
+2 [2] #2 Stary Dziad
16 grudnia 2013, 17:19
Szynkarzu! Za takie imaginacyje miodu zacnego obu waszmościom nalać się należy!
 
 
Simon
+2 [2] #3 Simon
16 grudnia 2013, 19:49
a to ciekawe:
wyborcza.pl/.../
 
 
Belfer
+1 [1] #4 Belfer
16 grudnia 2013, 20:55
O namiestniku Antonim zwanym Krwawym, będzie nastpny odcinek naszej powieści historycznej. ;)
 
 
Baca
+1 [1] #5 Baca
16 grudnia 2013, 21:25
Belfrze! Moje uznanie!
Dawno już rzuciłem hasło, choć nie na tym forum - Jarek ty szczyp Szczypińską. Wygląda całkiem apetycznie, choć nie podoba mi się to co mówi i myśli. No i co? I nic. Gowinem się zainteresował.
Ale tak poważnie.
Sprawa Maciarewicza wygląda fatalnie. Finał ani chybi w sądzie.
Była już na tym forum dyskusja o dwuznacznej działalności Mącirewicza, sprowokowana przez celne spostrzeżenia chyba Belfra. Ale to były żarty. A tu - żarty się skończyły.
 
 
father boss
-2 [2] #6 father boss
16 grudnia 2013, 22:10
Cytat:
a to ciekawe:
wyborcza.pl/.../
To ta szuja obsikuje Antka?
niezalezna.pl/.../
I czego się dziwić. Tylko czytelnikom GóWna.
 
 
Baca
#7 Baca
17 grudnia 2013, 18:07
Szuja nie szuja, ale zręczny dziennikarz. Nie ważne kto doniósł, ważne na kogo i co. I już jest fajnie. Maciarewicz - przeważnie nadęty, pełen śmiertelnej powagi - nagle zachowuje się jak trefniś.
Oczywiście to są kalumnie. Gdzieżby Antek policmajster zaniósł raport pracownicy radzieckiego wywiadu tajny raport rzekomo do tłumaczenia. Tak po prawdzie to i żadnego raportu nie było!
Póki co to Belfer miał nosa co do tożsamości Antka!
 

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze