Polub NaszePanstwo.pl na   

Przyczynek do opisu stanu polskiej nauki

  • Kategoria: Polityka
  • buldozer

Antoni Macierewicz nazwał ujawnienie zeznań złożonych przez jego ekspertów nagonką na naukę poską i porównał ją do wydarzeń roku 1968.  Macierewicz często pdkreśla "wybitność" naukowców którzy, narażając się na śmieszność w swoim środowisku, bez cienia żenady zabierają się do badania spraw mocno wykraczających poza  zakres ich kompetencji, wygłaszając przy tym autorytatywnie niezwykle odważne tezy. Naukowców bioracych udział w konferencji smoleńskiej Macierewicz nazwał "najwybitniejszymi polskimi naukowcami", co każdego zorientowanego w realiach polskiej nauki musiało mocno rozśmieszyć. Prawda jest bowiem taka, że w przeważającej większości byli to nikomu nieznani pracownicy polskich szkół technicznych, którzy swe kompleksy na gruncie braku istotnych dokonań naukowych usiłują leczyć aktywnością w dziedzinie paranaukowej, zahaczającej o polityczną propagandę.

 

Oczywiście dorobek naukowy trudno jest zmierzyć. Ale z całą pewnością nie jest to zadanie niewykonalne. Pierwszym kryterium jest oczywiście liczba publikacji. Istotne jest, aby były to publikacje zamieszczone w czasopismach recenzowanych, najlepiej z tzw. listy filadelfijskiej. Po drugie istotna jest liczba cytowań. Niesie ona bowiem informację o pożytku, jaki nauka odnosi z danej publikacji. Powszechnie przyjęte jest używanie jako miernika dorobku naukowego tzw. indeksu Hirscha. Daje on pojecie o liczbie najczęściej cytowanych prac, a więc pozwala odróżnić naukowca który jest np. współautorem jednej często cytowanej pracy, a który więcej prac nie napisał, od naukowca piszącego regularnie wiele prac, choć cytowanych rzadziej. Najprościej mówiąc, naukowiec ma indeks Hirscha równy N, jeśli N z jego prac zostało zacytowanych co najmniej N razy.

 

Uzyskanie informacji o konkretnym naukowcu nie zajmuje dziś wiele czasu, jeżeli ma się dostęp do odpowiedniej bazy danych. Popularnym narzędziem jest portal Web of Knowledge. Użyłem go aby uzyskać informacje na temat ekspertów Macierewicza. Aby jednak bliżej poznać badanych naukowców, zapoznałem się z ich biogramami na wikipedii.

 

Prof. Jan Obrębski ur. w roku 1943 wykładowca na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej doczekał się artykułu w wikipedii w czerwcu 2012 roku, dzięki wikipedyście o nicku Dodsosk. To ten z ekspertów, który w dzieciństwie sklejał modele samolotów, siedział w kabinie samolotu bojowego, oraz spędził kilkaset godzin jako pasażer w samolotach odrzutowych, obserwując pracę skrzydeł i silników, co dało mu, w jego przekonaniu, kompetencje do zajmowania się katastrofami lotniczymi. W sprawie katastrofy smoleńskiej wypowiedział się autorytatywnie na temat wybuchu po zbadaniu kawałka blachy pochodzacej z niezidentyfikowanego miejsca samolotu. Badanie zajeło mu 40 min. Jego rekordy w bazie Web of Knowledge są rażąco skąpe: może się pochwalić 7 (słownie: SIEDMIOMA) publikacjami, z których ŻADNA nie była cytowana.

 

Prof. Jacek Rońda, wykładowca AGH, również doczekał się notki w wikipedii. Zamieścił ją w maju 2012 roku.... kto? wikipedysta o nicku Dodsosk. Ma on nieco wieksze osiągnięcia naukowe. Według bazy Web of Knowledge jest on autorem 11 publikacji, cytowanych 14 razy. Jego indeks Hirscha wynosi 3.

 

Prof. Wiesław Binienda, ur w 1956 roku wykładowca uniwersytetu w Akron, również doczekał się artykułu w wikipedii. Autorem tej notki, zamieszczonej w październiku 2011 roku jest.... kto? Tak zgadliście, wikipedysta Dodsosk. Jego rekordy w bazie Web of Knowledge są dużo bogatsze: może poszczycić się 67 publikacjami, cytowanymi w sumie 382 razy, a jego indeks Hirscha wynosi 10. To juz całkiem nieźle, jak na polskie realia, jednak w USA to wynik nadal kiepski.

 

Czyżby naprawdę tak blado wyglądała polska nauka? Ciarki przechodzą. Sprawdźmy więc kogoś znanego z czegoś więcej niż badanie katastrofy smoleńskiej. Chyba najbardziej medialnym polskim naukowcem jest prof. Łukasz Turski, ur. 1943, który w wikipedii ma swój bogaty artykuł utworzony w 2005 roku. Wg. Web of Knowledge jest autorem 87 publikacji, cytowanych 974 razy, a jego indeks Hirscha wynosi 18. I nie jest on bynajmniej rekordzistą. Wśród polskich naukowców jest wielu takich których indeks Hirscha przekracza 30, a liczby cytowań idą w tysiące. Oczywiście w telewizji ich nie pokazują, bo katastrofą smoleńską się nie zajmują. Zajmują się tym, co leży w ich kompetencjach zawodowych.

 

PS Żeby uprzedzić złośliwe komentarze: autor tego artykułu jest doktorem przed habilitacją. Wg Web of Knowledge posiada 44 publikacje, cytowane ponad 500 razy, a jego indeks Hirscha wynosi 15. Nie aspiruje do miana luminarza polskiej nauki.

Komentarze  

 
Derektor
+3 [3] #1 Derektor
19 września 2013, 14:12
Zacytuj
 
 
Belfer
+2 [2] #2 Belfer
19 września 2013, 15:19
Bardzo logicznie i naukowo wypunktował autor obnażył prawdę o rzekomych luminarzach nauki polskiej. Wyjaśnia to niewątpliwie problemy, jakie ta nauka polska ma sama ze sobą, skoro idioci dostają tytuły profesorskie. Natomiast nie wyjaśnia skąd my do cholery bierzemy takich kretynów.
Żeby uprzedzić złośliwe komentarze, autor niniejszego komentarza jest jedynie magistrem, który dziś po latach sam nie bardzo rozumie swoją pracę magisterską. ;)
W związku z tym, wydaje mi się, że Cytat Derektora w formie rysunku Remka Dąbrowskiego jest bardzo dobitną kropką nad i.
Zacytuj
 
 
father boss
-3 [3] #3 father boss
19 września 2013, 18:57
Jakie kompetencje miał elektryk po podstawówce, aby obalać komunę.
Jakie kompetencje miał aktor Ronald Reagan aby obalać komunę.
Jakie kompetencje mieli eksperci rządowi.
Jacy profesorowie?
Co konkretnie zbadali?
Kogo przesłuchali?
Co zmierzyli co SFOTOGRAFOWALI? Itd.

Zapytano pewnego razu Einsteina, w jaki sposób pojawiają się odkrycia, które przeobrażają świat. Wielki fizyk odpowiedział:
– Bardzo prosto. Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie.

PS
Swoją drogą fajnie, że tak GW się zbłaźniła. Fajnie, że prokuratura tak postąpiła, ujawniając dokumenty. Strasburg stoi otworem. Ta banda utopi się we własnych wymiocinach. :D
Zacytuj
 
 
buldozer
+4 [4] #4 buldozer
19 września 2013, 20:43
Też uważam że fajnie, że wyszło na jaw jakie żenujące są te zeznania. ALe nie sadzę, żeby za ignorancję i niekompetencję pozywano tych pseudo-ekspertów przed trybunał w Strasburgu :D
Zacytuj
 
 
father boss
-2 [2] #5 father boss
19 września 2013, 22:44
Szkoda, że nie udostępniono wszystkich akt śledztwa. Wtedy może byś zobaczył jakimi kompetencjami rządowi śledczy się wykazali. I za to będzie Strasburg.

Cytat:
Gwarancją prawidłowego wyjaśnienia tego co wydarzyło się w Smoleńsku, dają osoby które za życia Śp. Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego były jego największymi politycznymi przeciwnikami. Który w swojej gazecie rysowali tą prezydenturę jako pasmo nieszczęść i katastrof dla Rzeczypospolitej. Osoba, która nienawidziła Prezydenta Kaczyńskiego, lub też go lekceważyła to jest właśnie ten najwłaściwszy ekspert od katastrofy.
Zacytuj
 
 
Belfer
+3 [3] #6 Belfer
19 września 2013, 22:52
Father bossie, prezydentura tego nieszczęsnego kartofla i premierostwo jego brata to było (sic!) pasmo nieszczęść. Gorzej może być tylko wtedy, gdyby prezes ze swą bandą fiutów (znaczy Hofmanów) wygrał wybory.
Zacytuj
 
 
mk
+3 [3] #7 mk
20 września 2013, 11:56
Pozwole sobie dodac jeszcze jedna informacje. P. Wieslaw Binienda publikuje glownie w "Journal of Aerospace Engineering", ktorego tzw. impact factor (piecioletni) wynosi 0.85, czyli jest to czasopismo z tzw. sredniej polki. A kto jest redaktorem (editor) tegoz pisma? Wieslaw Binienda... Bylem na referacie (?) W. Biniendy na UJ w zeszlym roku. Trzeba bylo widziec ten wyraz zazenowania na twarzach sluchaczy, gdy zapytany o szczegolowe dane do symulacji prelegent odpowiedzial w takim mniej wiecej stylu: "zrobcie swoje symulacji i wykazcie, ze sie myle". Osobom spoza branzy naukowej wyjasniam, ze w nauce to stawiajacy teze musi wykazac jej prawdziwosc...
P.S.
Autor tego wpisu ma indeks h=44 (troche zawyzony, ze wzgledu na prace w duzym zespole, publikujacym jako calosc) i publikuje w pismach o impact factor >3.
Zacytuj
 
 
father boss
-2 [2] #8 father boss
20 września 2013, 13:01
Panie mk, odpowiem ci, choć pewnie zaraz mnie wytną.
Program na którym pan Binienda robił symulacje jest poza zasięgiem przeciętnego słuchacza.
Więc twoje bzdety są g.. warte.
Zażenowany to ja jestem jak robię w kibel, a ktoś zagląda. Paniał?
Ćwoki nie zrobią symulacji, bo po prostu ich na to nie stać. Chyba że na Exelu se zrobią.
Cytat:
w nauce to stawiajacy teze musi wykazac jej prawdziwosc...
OK tylko nie na zasadzie, że jak bimper mętny to bee...
Zacytuj
 
 
Belfer
+1 [1] #9 Belfer
20 września 2013, 14:01
father boss napisał:

OK tylko nie na zasadzie, że jak bimper mętny to bee...

Bee to mówi owieczka, jak miała pecha trafić na juhasa z Nowego Targu. Wiem, że tam u was ludzie oszczędni i bimber pędzą z tego co się "nawinie". Nie wyłączając resztek ze śmietnika i zużytych opon. Jednak w cywilizowanym świecie mętnego bimbru się nie pije.
Tak sami, jak nie opowiada się głupot o niedostępnych programach komputerowych. To już nie te czasy, gdy w PRL królowały komputery Odra, na których można co najwyżej było przygotować wydruk Marylin Monroe w ASCII.
Zacytuj
 
 
mk
+1 [3] #10 mk
20 września 2013, 15:52
father boss napisał:
Panie mk, odpowiem ci, choć pewnie zaraz mnie wytną.
Program na którym pan Binienda robił symulacje jest poza zasięgiem przeciętnego słuchacza.
Więc twoje bzdety są g.. warte.
Zażenowany to ja jestem jak robię w kibel, a ktoś zagląda. Paniał?
Ćwoki nie zrobią symulacji, bo po prostu ich na to nie stać. Chyba że na Exelu se zrobią.
Cytat:
w nauce to stawiajacy teze musi wykazac jej prawdziwosc...

OK tylko nie na zasadzie, że jak bimper mętny to bee...
Panie fb, widze, ze z kindersztuba u Pana nie do konca w porzadku. Program LDyna, czy ANSYS (Binienda uzywal tego pierwszego) rozwiazuje uklady rownan rozniczkowych. Nic wiecej. Uzytkownik musi poprawnie zdefiniowac problem, napisac poprawne rownania i stworzyc dobry model numeryczny. Jezeli ktorys z tych elementow jest zrobiony zle, to wyniki mozna o kant d... potluc. W informatyce istnieje takie pojecie - GIGO - garbage in, garbage out. I zawsze prezentujacy wyniki takich symulacji podaje jak to zrobil, a jak nie, to jest to pierwsze pytanie, ktore zada ktos z sali. A nawiasem mowiac, czy program, ktorego uzywal p. Binienda jest ogolnie dostepny, czy tez nie, nijak ma sie do jego raczej srednich osiagniec naukowych. Zreszta akurat na UJ p.Binienda mowil do fachowcow, to nie bylo ogolnie dostepne seminarium. No ale dla mnie to koniec tematu, wiec odpowiedz moze Pan sobie darowac.
Zacytuj
 
 
father boss
-2 [2] #11 father boss
20 września 2013, 18:41
Jak należy robić badania, uczmy się od prawdziwych profesorów.
Skoda tylko, że nigdzie nie można znaleźć, który się pod tym podpisał.
A należałoby wiedzieć. W końcu to za nasze, podatników pieniądze.

Według najnowszego sondażu CBOS poparcie dla partii politycznych rozkłada się następująco:
Platforma Obywatelska- 24% poparcia
Prawo i Sprawiedliwość- 20% popracia
SLD-8% poparcia
Partia Gowina ( hipotetyczna)- 7% poparcia
Ruch Palikota- 5% poparcia
PSL- 5% poparcia
Zacytuj
 
 
Belfer
+1 [1] #12 Belfer
20 września 2013, 19:48
father boss napisał:
Jak należy robić badania, uczmy się od prawdziwych profesorów.

Nie odróżniłbyś prawdziwego profesora od ciecia w PAN, wiec o czym ta gadka...
Zacytuj
 
 
Baca
+2 [2] #13 Baca
20 września 2013, 20:07
father boss napisał:

g.. kibel,Ćwoki . bee...

No właśnie - beee.. Tak jak i ci eksperci od Antka policmajstra.
Jeszcze raz postuluję Panie Maciarewicz, aby do ekspertów dołączyć Brunona K. Ma spory praktyczny dorobek, też chce rozwalić legalnie wybrany parlament no i już siedzi. Wspaniały materiał na męczennika!
Zacytuj
 
 
Baca
+1 [1] #14 Baca
20 września 2013, 22:16
Rektorzy wyraźnie odcięli się od niekompetentnych wypowiedzi swoich pracowników. A oto co powie w tej sprawie Mącirewicz:
Doszło do niesłychanego złamania niezależności polskich uczeni i upokorzenia świata nauki. Pod administracyjnym naciskiem ludzi Tuska, rektorzy byli zmuszani do składania haniebnych oświadczeń. Z uznaniem stwierdzamy, że tylko dwaj panowie dali się zmusić do takich niepoważnych wypowiedzi. Wszyscy, podkreślam wszyscy pozostali rektorzy zachowali wymowne milczenie. Należy jednak podkreślić, że nawet ci dwaj panowie nie zakwestionowali materiału dowodowego wypracowanego przez naszych powszechnie uznanych międzynarodowych ekspertów.
Zacytuj
 
 
Simon
+1 [1] #15 Simon
21 września 2013, 23:09
Zacytuj
 
 
Veronique
#16 Veronique
19 lipca 2019, 04:39
Santiago is when I'm called and my lovely wife doesn't substantially at each of the.
I've always loved living in colorado. For years she's been working with regard to
interviewer and he or she will not change it anytime today.
Fishing associated with of elements he loves most.
My wife and I have a website. You may decide to examine it here: potens-piller-se.eu/.../
Zacytuj
 
 
Clemmie
#17 Clemmie
12 sierpnia 2019, 00:23
I could not resist commenting. Perfectly written!

My page :: lwowecki.info/.../... lwowecki.info/.../...
Zacytuj
 
 
Darren
#18 Darren
12 sierpnia 2019, 00:24
Attractive section of content. I just stumbled
upon your site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed
account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.



Also visit my web-site inowroclaw.info.pl/.../471286: inowroclaw.info.pl/.../471286
Zacytuj
 
 
Anderson
#19 Anderson
13 sierpnia 2019, 23:56
Yes! Finally something about loss programs.

Here is my webpage ... hej.mielec.pl/.../ hej.mielec.pl/.../
Zacytuj
 
 
Shavonne
#20 Shavonne
14 sierpnia 2019, 01:10
I love reading a post that will make people think.

Also, thanks for permitting me to comment!

my web page ... inowroclaw.info.pl/.../508446: inowroclaw.info.pl/.../508446
Zacytuj
 
 
Brodie
#21 Brodie
14 sierpnia 2019, 01:47
Howdy! I could have sworn I've been to this site before but after going through many of the articles I realized it's new to me.
Nonetheless, I'm definitely happy I stumbled upon it and I'll
be book-marking it and checking back often!

Also visit my web site ... hej.mielec.pl/.../... hej.mielec.pl/.../...
Zacytuj
 
 
Darby
#22 Darby
14 sierpnia 2019, 04:01
When some one searches for his necessary thing, therefore he/she
needs to be available that in detail, therefore that thing is
maintained over here.

my blog; radiowroclaw.pl/.../... radiowroclaw.pl/.../...
Zacytuj
 
 
Gregorio
#23 Gregorio
14 sierpnia 2019, 04:31
My family all the time say that I am killing my time here at web, except
I know I am getting knowledge all the time by reading such pleasant
articles.

Here is my blog; www.suwalki24.pl/article/2: suwalki24.pl/.../...
Zacytuj
 
 
Kellee
#24 Kellee
14 sierpnia 2019, 05:03
I could not refrain from commenting. Well written!

Here is my website jak-zrobic-dobre-wraze nie-na-potencjalnym-pr acodaw: telewizjaolsztyn.pl/.../...
Zacytuj
 
 
Muhammad
#25 Muhammad
14 sierpnia 2019, 05:52
Its not my first time to pay a visit this site, i am browsing this web page dailly and take pleasant information from here daily.


Look into my page: inowroclaw.info.pl/.../: inowroclaw.info.pl/.../praca
Zacytuj
 
 
Clayton
#26 Clayton
14 sierpnia 2019, 10:53
I read this article completely on the topic of the comparison of hottest and previous
technologies, it's awesome article.

My blog - trybunaczestochowska.pl/.../.. . trybunaczestochowska.pl/.../.. .
Zacytuj
 
 
Ines
#27 Ines
14 sierpnia 2019, 13:14
Thanks for finally writing about >Przyczynek do opisu stanu polskiej nauki
Zacytuj
 
 
Marcus
#28 Marcus
14 sierpnia 2019, 14:02
I just could not depart your site prior to suggesting that
I actually enjoyed the usual info an individual provide to your guests?
Is gonna be again incessantly in order to inspect new posts

Review my web site ... radiowroclaw.pl/.../... radiowroclaw.pl/.../...
Zacytuj
 
 
Marina
#29 Marina
15 sierpnia 2019, 20:35
Incredible points. Sound arguments. Keep up the great spirit.



My website :: 815719.html: rybnicki.com/.../
Zacytuj
 
 
Keri
#30 Keri
15 sierpnia 2019, 21:31
Hey there! I've been following your weblog for a long time now and finally got the bravery to go ahead
and give you a shout out from Porter Texas! Just wanted to tell you keep up the great work!


Look into my web-site: radioram.pl/.../szef-kuchni: radioram.pl/.../szef-kuchni
Zacytuj