Polub NaszePanstwo.pl na   

Słowa, słowa, ...

Lecz nade wszystko słowom naszym, zmienionym chytrze przez krętaczy, jedyność przywróć i prawdziwość. Niech prawda zawsze prawda znaczy, a sprawiedliwość – sprawiedliwość.
Na początku było słowo, a słowo było u Boga i Bogiem było słowo.
Gdybyś wiedział jakie skutki mogą spowodować słowa – przekleństwa, wypowiedziane w nienawiści, nigdy byś ich nie wypowiedział.

Dawne zajazdy szlacheckie, konfederacje, fizyczne pojedynki zastąpiły pojedynki słowne. Modna stała się walka na słowa, rażenie słowem, wymiana ciosów słownych. Wszystko byłoby w porządku, gdyby przy tym obowiązywała kultura słowa i logika wypowiedzi. Ze względów zawodowych musiałem opanować, lepiej lub gorzej, jakieś języki obce. Z tych samych względów zdarzało mi się przebywać, dosyć często, poza granicami kraju. Kwiecista polska mowa, bogato nasycona „mięsem” jest tam słyszalna szczególnie wyrażnie i przebija wulgarnością całe otoczenie. Mniej to już razi w Polsce, bo słyszalne jest na każdym kroku, nie tylko z ust pijanych facetów ale również z „niewinnych” usteczek małolatów obojga płci na spacerze w parku, czy pod balkonem mojego domu. Co dziwne, wyróżnia się tu wyrażnie płeć piękna. Tak się składa, że mam ciągły kontakt z nauczycielami, uczącymi w różnych szkołach. To, co mówią na ten temat, po prostu przeraża. Mój sąsiad z dołu wynajął był swoje mieszkanie studentkom. Słuchanie tych dam (nie podsłuchiwanie, bo były w tym wręcz natrętne) było dla mnie i mojej rodziny szczególnym przeżyciem intelektualnym. Jeżeli tak się wyraża młodzież, jeżeli tak się wyrażają przyszli intelektualiści, to gdzie my jesteśmy i jaka czeka nas przyszłość?


Hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” zastąpiono hasłem „moje na wierzchu”. Im bardziej dołożę przeciwnikowi, im bardziej go zbluzgam, znieważę, obświnię, tym większą mam satysfakcję. Gdyby nie było społecznego zapotrzebowania na takie zachowanie, tak politycy, jak i dziennikarze zachowywaliby się zupełnie inaczej.


Mowa w afekcie, bez zastanowienia się, bez przemyślenia, to z reguły mowa nienawiści, taki słowny dżihad. Dotyczy to w równej mierze dyskusji rodzinnych, jak i dyskusji politycznych. Radio Maria, katolickie radio w twoim domu, gdzie poseł PIS-u mówi, że „teraz nie jest potrzebna otwarta dłoń, tylko zaciśnięta pięść” a ksiądz-lektor odpowiada „ma pan absolutną rację”.


Wiadra ordynarnych wyzwisk rzucanych z trybuny sejmowej przez wybrańców narodu, zupełnie bezkarnie, bo chroni immunitet.


PIS, nie uznający praktycznie ostatnich wyborów, bo nie mogły być prawdziwe, skoro przegrał. PIS plujący na Premiera i Prezydenta, bo pierwszy to nieuk, leń i zbrodniarz a drugi to Komoruski po prostu, więc jak takiego uznawać, czy – nie daj Boże – szanować.


Niejaki Duda, obświniający ordynarnie Premiera i zapowiadający obalenie rządu siłą.

 

 

Możnaby tak długo, ale po co?


Problem polega na tym, że brak poszanowania drugiego człowieka i wynikająca z tego nieposzanowania bezkarność przekładają się, co jest logicznym następstwem, na inne sfery życia. Skoro mogę go znieważać ustnie, to mogę również fizycznie. Nie zgadzam się więc na „cesarkę”, bo prosiła za mało pokornie, niech więc pocierpi jak inne. Nie załatwię tego klienta dzisiaj w urzędzie, bo nie mam humoru. Nie będę operował, bo za stary albo nie rokuje nadziei i popsuję sobie statystyki.


W okresie II Rzeczpospolitej największym społecznym szacunkiem cieszył się zawód nauczyciela. Było tak, bo ówczesne społeczeństwo, żyjące w nieporównywalnie gorszych warunkach (pod każdym względem) było głodne kultury, również kultury słowa. Pamiętam, z jakim szacunkiem podchodziliśmy do naszych profesorów Politechniki, głównie Wilniuków i Lwowiaków, w czasie moich studiów w latach sześćdziesiątych.


Patrząc na niektórych dzisiejszych profesorów, szczególnie tych zaangażowanych w politykę, tak polityków zdeklarowanych jak i komentatorów politycznych chce się powiedzieć, że – niestety – w tym zawodzie jest nie mniej ludzi głupich i podłych niż w innych zawodach.

 

Komentarze  

 
father boss
-2 [2] #1 father boss
25 lipca 2013, 08:26
Drogi Taurusie. Jeżeli kiedyś będziesz miał przygodę z niedzielnym kierowcą, pierwsze co powinien żeś rzec powinny być słowa: - kto ci ch..u dał prawo jazdy. Wierz mi, że lepiej zadziałają niż np: - pan się może pomylił z powołaniem.
Tak samo powinni rzec w poniższym przypadku ambasadorowie: -kto cię ch..u zrobił ministrem.
wiadomosci.dziennik.pl/.../...
Zapewnie świat byłby lepszy.
Cytat:
Niech prawda zawsze prawda znaczy, a sprawiedliwość – sprawiedliwość.
Czyli Prawo i Sprawiedliwość.
 
 
Taurus
+3 [3] #2 Taurus
25 lipca 2013, 12:20
Cytat:
kto ci ch..u dał prawo jazdy. Wierz mi, że lepiej zadziałają niż np: - pan się może pomylił z powołaniem. Tak samo powinni rzec w poniższym przypadku ambasadorowie: -kto cię ch..u zrobił ministrem.
Myślę, że moja odpowiedż powinna brzmieć: "Kto ci, Father boss, ty ch..u, dał prawo do nazywania innych ludzi ch...mi?" Czy teraz jesteś, durniu, zadowolony?
 
 
father boss
-2 [2] #3 father boss
25 lipca 2013, 12:53
Dlatego drogi Taurusie jesteś tym kim jesteś, ponieważ nie umiesz nazywać spraw po imieniu.
Zauważ, że słowo ch.j ktoś w jakimś celu wymyślił. A ty chciałbyś to wykluczyć? Po co, w jakim celu?
Choć jesteś nikim takim pozostań
Szare sekrety dla mnie pozostaw.
 
 
Simon
+1 [1] #4 Simon
8 sierpnia 2013, 00:02
"Szare sekrety dla mnie pozostaw"

Rajcują szare sekrety? Fajnie. Może nie jestem szczególnie leciwy, ale wiem, że przekleństwa rajcują głównie nastolatków. Cóż - niektórzy dojrzewają opornie. A czasem wcale.
Szkoda, że chamstwo rozpanoszyło się w aż takim stopniu.
Tak, on jest, kim jest - mój Boże, doczekaliśmy czasów, kiedy trzeba być upartym, by nie być chamem.
Czy Taurus nie umie nazywać spraw po imieniu? Nie wiem, i nie moja sprawa.
Ale ja bym powiedział: jesteś niedojrzałym ćwierćintelektualistą, który korzysta ze słownika, by kupić bilet. Masz braki w ogładzie, bo matka kazała ci się bawić z psami z kotletem uwieszonym na szyi - albowiem od dzieciństwa miałeś niejaki upór wobec bliźnich: pierwsza twoja znajomość z kolegą z piaskownicy skończyła się wydłubaniem oka. Wolałbym, żeby ktoś mi gasił młotkiem pożar fryzury, niźlibym miał wejść z tobą w bliższą znajomość.

Zauważ, ze nie użyłem żadnego przekleństwa. Widzisz - to jest, jak ze wszystkim: można coś robić prymitywnie lub ze znawstwem. Głupole idą po linii najmniejszego oporu. Witam w klubie tych, co wiedzą, jak co nazwać - szkoda, że słownictwo nader ubogie i niesynonimiczne.

Ludzie przyzwyczaili się do tego, że określa nas budowa, sylwetka czy jakość ubrań. Nie wnikam, czy to źle, czy dobrze.
Ale, wbrew pozorom, ludzie oceniają także poprzez używany język. Zdziwiłbyś się, jak często - tyle, że nie robią z siebie łosi i nie biegają z rewelacją: o, jakżeś to pięknie ujął, waląc te soczyste urwy - co raczyłeś był, w swej wiecznej łosiowatości, uczynić.

Ale ty, w myśl znanego polskiej kulturze zawołania: "odpowiednie dasz rzeczy słowo", załatwiłbyś sprawę jakże nudnie i przewidywalnie: paroma ".urwa" i ".ierdalaj", jak wnoszę.
Śmiem twierdzić, że w głębszym wymiarze - dlatego właśnie on jest, jaki jest - a ty, jak ty. W tym wypadku hasło: "Po pozorach ich poznacie" jest jak najbardziej trafne.
Tak, tak się poznaje prymitywa. Że on jest, kim jest? Jakżebyś, w odróżnieniu, był tym, kim jesteś?
 
 
Taurus
+1 [1] #5 Taurus
9 sierpnia 2013, 17:52
Cytat:
Czy Taurus nie umie nazywać spraw po imieniu? Nie wiem, i nie moja sprawa.
Wiesz, Simonie, rzecz nie jest w tym, co Taurus umie a czego nie umie. Po "pięknych, głębokich" wypowiedziach Father bossa pomyślałem sobie po staropolsku "cham chamem na wieki wieków ... amen!" i chciałem temat zamknąć.

To jest sprawa intelektualnego smaku. Nie można odoru nazywać pięknym zapachem, chyba że robi się to w jakimś szczytnym celu. Nie odważyłbym się też nazwać Father bossa człowiekiem kulturalnym. Chciałoby się powiedzieć, że on wyssał chamstwo i przewrotność z mlekiem matki, możnaby jednak w ten sposób skrzywdzić tą kobietę.

Father boss jest na swój sposób inteligentny, tak, jak jego idol, Prezes. Wydaje mi się, że postawa, jaką prezentuje, jest jego życiową filozofią. On się chamstwem i ordynarnością karmi, jak wampir czyjąś krwią. Stąd taka aktywność, zaczepianie oponentów i ich opluwanie.
Prezes - jego wzór - to ten sam typ charakteru. Co dobrego, kiedykolwiek, zrobił Prezes dla naszego kraju? Ile za to zła, podziałów i nienawiści udało mu się posiać! Wystarczy tego na dziesięciolecia.
 

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze