Polub NaszePanstwo.pl na   

Punkt siedzenia

  • Kategoria: Polityka
  • Simon

 

Taki mały wyimek z obczyzny.
 

 

Gość, który jest Polakiem ewidentnie, bo ma polskie narowy (aczkolwiek pomysł publicznego puszczania gazów mam za niemiecki – wybaczcie – fi donc) – przedstawił mi atoli niemieckie spojrzenie na politykę.

Jest w Niemczech od ponad trzydziestu lat. I z tej pozycji udzielił mi lekcji.

„Polacy są wariaci, kochany. Żeby takie coś. Ten PIS i ci Kaczyńscy żeby rządzili, to ludzkie pojęcie przechodzi.”

Na co ja mu grzecznie, a politycznie, że nie Kaczyńscy, a jeden, a drugi świętej pamięci – i nie rządzą od dość dawna.

Że Tusk rządzi, że go nienawidzą, ale znów wybrali.

„Ahaha, całkiem, jak z Merkel – tu też, jak rozmawiasz, to wszyscy mówią, jak to fajnie SPD wymyśla, a potem po cichu CDU wybierają.”

Znaczy nie taki lud ciemny, jak go politycy niektórzy malują. Takoż i ja otworzyłem zacnemu Niemcowi z odzysku oczy i mówię: ale u nas już Tusk drugą kadencję rządzi.

- Aaaa… Tusk. No, tu, na Zachodzie, to go szanują…

I zrób z takim coś.

 

PS: Zachwycające, jak osoby z … ehem… niższych kręgów społecznych (obracamy się wśród robotników najemnych i sprzątaczy) – zyskują na trzeźwości osądu z oddali i innej perspektywy.

Większość ludzi o marnych zarobkach w Polsce rada by pewnie oddać władzę w ręce populistom w rodzaju pisowskich szermierzy „prawdą”.

Ale kto raz zaznał prawdziwej wolności gospodarczej i kapitalizmu, za wariatami nie tęskni, uwierzcie mi – to się po prostu nie opłaca.

I otóż prosty człowiek w okolicach Stuttgartu uświadomił mi jedno – dajcie ludziom wolność gospodarczą, a już oni odsieją plewy i wariactwo…

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze