Polub NaszePanstwo.pl na   

Ukraina

To zadziwiające, jak Polska, przez setki lat jedna z największych potęg w Europie, na skutek rozbiorów, w zbiorowej świadomości zachodniej cywilizacji zmieniła się w mglistą, bagnistą magmę bez właściwości. My, Polacy, winniśmy wiedzieć jak to jest być tajemniczym, mitycznym, prymitywnym plemieniem, na wpół nieistniejącym, na wpół dzikim. My Polacy winniśmy wiedzieć, jak to jest znosić wielowiekową pogardę i ignorancję. Nie kto inny, jak my, winniśmy wiedzieć, że pogoda jest tylko dla bogaczy, a los z rzadka zaiste sprzyja prawdziwie odważnym.

I oto mamy Ukrainę. Tuż obok. Współgospodarza Mistrzostw Europy. I dla mnie równie dobrze współgospodarzem mogły by być teraz Polinezja i Gujana Francuska, bo o nich mniej więcej wiem tyle samo, co o Ukrainie. I wstydzę się tego.

Nie śmieję się zazwyczaj z kompleksów moich rodaków. Nie żenują mnie wstawki obcych telewizji w polskich dziennikach przy upadku samolotu albo innych wydarzeniach. Że oto nas na świecie pokazują, halo, patrzcie, nawet w Hameryce! Wiem albowiem, że sam jestem takich kompleksów głębokim rezerwuarem i za granicą zawsze nieco patrzę spod byka kto moją polskość zamierza obrazić.

Wiem, że te kompleksy biorą się z odczuwanej przez dziesięciolecia, bolesnej pogardy i bezsilności. Z braku znaczenia. Z podległości. Z narzuconej pokory i fałszywego wstydu. Ale wiem też, że grzechy popełniane wobec nas nie rozgrzeszają nas samych, gdy je popełniamy wobec innych.

Cóż mi po wyłapywaniu pogardliwych wobec polskiej imigracji ekscesów Austriaków, Niemców czy kogo tam jeszcze? Cóż mi po niemieckich dowcipach o polskim złodziejstwie, cóż mi po pogardzie Belgów, cóż po pobłażliwości Anglików, skoro wszystkie te niegodne, prymitywne odczucia chętnie podziela mój własny, przaśny rodak? Jak oburzać się na Anglika, który ma wszystko od Łaby na wschód za ciemną, nieustaloną magmę, skoro dla ludu polskiego wszystko, co na wschód, to „Ruski”?

Nie, oczywiście nie wymagam od „prawdziwego Polaka”, pislamskiego i rydzykowego, wiedzy historycznej i socjologicznego dystansu. Nie takim naiwny, aby oczekiwać od takowego osobnika, by porzucił regułę Kalego. Nie w głowie mi przekonywać zwolenników smoleńskiego zamachu, że nie jesteśmy kondominium, Maryja z Jezusem to jednak nie Polacy, a Rydzyk to taki chrześcijanin, jak ja krewetka.

Nie mam złudzeń, co do endecko-rydzykowej wersji nacjonalizmu: w marszu po władzę wśród ksenofobicznej tłuszczy zrobi z Niemca, Ukraińca albo z kogokolwiek obcego samego diabła w myśl, oczywiście, jak najbardziej bogobojnej, sekciarskiej doktryny. Tyle że bełkot o „smoleńskim zamachu”, multipleksie, przebrzydłym Tusku i tym podobnych jakże chrześcijańskich kwestiach jest z góry skazany na dość wąski fanklub ludzi pozbawionych umiejętności stosowania elementarnej logiki. Natomiast odwołania ksenofobiczne, bazujące na zastałych urazach i atawistycznych lękach przed „obcym” są dużo bardziej nośne i powszechne.

Owszem, teoria zamachu w Smoleńsku jest dla debili hardcorowych i zagrożenia dla zdrowia psychicznego społeczności en masse tu nie widzę. Jednak odwołania do nienawiści plemiennej potrafią zdziałać wiele – patrzcie przebieg paru jakże wesolutkich wojen w wieku poprzednim – zatem nie dziwi mnie skuteczność chwytu z „dziadkiem z Wehrmachtu”, graniem nienawiścią do Niemców, Rosjan i Ukraińców, a w końcu odwoływaniem się do jakże żałosnych kalek o „żydokomunie”.

Dlatego oczywiste szaleństwo mnie raczej śmieszy. Groźne i nieoczywiste szaleństwo nienawiści – przeraża, bo wiem z historii, do czego jest finalnie zdolne.

Cóż zatem jest do zrobienia?

Może warto odkryć ten daleki ląd pt. „Ukraina?”

Pamiętam, jak mniej więcej dwa lata temu, na skutek spowolnienia ukraińskich przygotowań do Euro i zawirowań związanych w tym względzie z polityką, nagle pojawiły się plotki, jakoby całość mistrzostw można by przenieść do Polski. Pamiętam, jak czytałem komentarze ludzi na forach, gdzie przeważał jeden ton: tak, tak, tak, wykorzystać szansę, dać w tyłek kałmukom, odebrać resztę meczów i zrobić wszystko w Polsce. A, jak się nie da, to z Niemcami.

Nie mogę tego pojąć. Po prostu nie mogę! Zostawiwszy na boku pogardę, wynikającą z kompleksów wobec Zachodu, pomijając płytki i krótkowzroczny interes, jakże można było dopuścić do takiej erupcji głupoty wobec propozycji jawnie wbrew polskiej racji stanu?!

I tu dochodzimy do sedna: w proponowaniu odepchnięcia Ukrainy celowały środowiska pislamskie. Ale byłbym nieuczciwy, gdybym twierdził, że tylko one. W rzeczy samej ogłuszyła mnie mentalnie powszechność Schadenfreunde* z ukraińskich niepowodzeń.

Kiedy DJ Yaro z Rydzem skłócają nas z Europą i jadą po Niemcach, jak po burej suce to, można by to usprawiedliwiać bieżącą grą polityczną. Jednak kiedy szeroka publiczność, tak tworząca politykę, jak ją konsumująca, ma radość z tego, że może da się wycyckać Ukraińców z połowy Euro, mam wrażenie tryumfu paraliżującej głupoty.

Albowiem, zostawiwszy wszystko, co wyżej napisałem, czyli wszelkie odwołania do historycznych sentymentów, do wspólnoty (może tylko mniemanej) trudnej doli narodów podbijanych naraz na wielu frontach, czy do wspólnego, choć dawnego dziedzictwa, to zostaje zwykły, pragmatyczny, pieprzony interes.

Może trafi do jednego z drugim głąba, że popieranie sztywnej fiskalnej polityki Niemiec w Europie podnosi możliwości gospodarcze Polski, a także naszą międzynarodową wiarygodność. I może dotrze do jednego z drugim „prawdziwego Polaka” i „katolika patrioty”, że choćby nienawidził z jak najbardziej absurdalnych powodów wszystkiego, co mu polityczni szaleńcy wskażą, to gnojenie Ukrainy JEST WBREW POLSKIEJ RACJI STANU I POLSKIEMU INTERESOWI GEOPOLITYCZNEMU. Niechże wreszcie do ludzi dotrze, że jak pislam (i nie tylko) działa na emocjach, to kosztem rozumu. Nie można jednocześnie zjeść ciastko i je mieć. Albo się boi Rosjan i Niemców (a mniejsza o powody i halucynacje) i się czyni wszystko, by podnieść międzynarodową pozycję Polski wobec tych nacji, albo się boi Rosji i Niemiec i robi wszystko, by Polskę w tej sytuacji zepchnąć do narożnika.

Moim zdaniem druga opcja jest możliwa z dwóch powodów: albo kto ma schizofrenię albo przedkłada krótki interes polityczny nad dalekosiężne straty.

Można nie lubić Ukraińców, gardzić nimi, mieć za nic albo nic o nich nie wiedzieć. Całkiem duża kupa luda na zachód od Greenwich czyni tak z Polakami. Ale nie zauważać, że Ukraina, to nasze państwo buforowe i sprzymierzeniec, którego za wszelką cenę należy przyciągać w geopolitycznych planach – to zbrodnia i zdrada stanu.

Dla mnie przekłada się to na jedno. Czy się Ukraińców lubi, czy nie należy ich ze wszelkich sił wspierać, a odpowiedzialność za Euro czy możliwe niepowodzenia brać wspólnie.

A całkiem prywatnie mam zamiar na Ukrainę się wybrać. Bo poczucie winy mam.
Tematy: Ukraina

Komentarze  

 
prawdziwy berg
#1 prawdziwy berg
11 czerwca 2012, 17:16
Simon, chapeau bas!! Taka słono-gorzka prawda. I cieszę się , że nam się tak udało i jednocześnie czuję trochę niefajność tej radości, bo Ukraina była i jest w znacznie gorszej sytuacji. Bez unijnego wsparcia i tej właśnie zachodniej (nawet naszej) życzliwości.
Ja tam jadę na wystawę, bez poczucia winy, ale z nadzieją, że nie zasługują na porównanie z Białorusią.
 
 
Belfer
#2 Belfer
11 czerwca 2012, 23:18
Jedź Simon jedź. Ukraina - wiedz - jest jak kobieta. Kochaj na zabój, podziwiaj i padaj do nóg, ale zrozumieć nie próbuj. Sami Ukraińcy też nie próbują.
Jakiś sylimarol weź ze sobą i pamiętaj, że im bliżej Moskwy tym szklanki większe. Po dłuższym pobycie ilość krwi w alkoholu spaść może do niebezpiecznego poziomu. Ale Polak potrafi, więc wierzę, ze dasz radę. Ludzie tam wspaniali są, gościnni i otwarci. Polskę trochę kochają, a trochę nienawidzą (zupełnie jak my), ale na pewno bardzo podziwiają. Mają co podziwiać, bo ten wschodni wpływ Moskwy wciąż za duży jest i nadal możesz się w wielu miejscach poczuć, jak u nas u schyłku PRL. Ale też - z drugiej strony - Ukrainiec odda ci swą koszulę i nieważne, ze ma tylko jedną, myśmy za bardzo czasem nauczyli się tego zachodniego stylu i liczenia, przeliczania...
Kobiety ukraińskie są jak dojrzały owoc granatu. Dają ci wszystkie smaki życia naraz. Jedno jest pewne, z nimi nudzić się nie będziesz...
Nie zapominajmy też, że w tej naszej wspólnej historii są wciąż rachunki krzywd, a prawda nie wyglądała tak, jak w powieści Sienkiewicza. To dlatego w ukraińskiej muzyce i poezji tyle jest uczuć, bólu i łez. Ale zakończę - choć trochę z nostalgią - to jednak optymistycznie fragmentem Tarasa Szewczenki.
O tak to, Lachu, druhu-bracie,
Zachłanni księża i magnaci
Rzucili waśń pomiędzy nas,
I przeto minął zgody czas.
Więc podaj rękę Kozakowi
I czyste serce swoje daj!
 
 
euro-hill-billy
-1 [1] #3 euro-hill-billy
13 czerwca 2012, 07:59
Polactwo znowu dalo POPIS na caly swiat.
Welcome to Poland. Make Yourself Home....sorry... "Feel like at home"
 
 
Belfer
+1 [1] #4 Belfer
13 czerwca 2012, 08:45
@Derektor:
A gdzie jest funkcja blokuj? Znowu jakiś hill-billy mi wyskoczył.
 
 
Derektor
+1 [1] #5 Derektor
13 czerwca 2012, 09:05
@Belfer
Brałem pod uwagę opcję 'Zablokuj', jednak myślę nad otwarciem komentarzy również dla osób niezarejestrowanych. W tym wypadku przycisk taki straci na funkcjonalności.

No cóż, będę szukał jakichś rozwiązań, żeby to się ładnie sprawowało i w naszych warunkach. Na razie musimy z tym jakoś żyć ;)
 
 
Belfer
+1 [1] #6 Belfer
13 czerwca 2012, 15:52
Na moim blogu zastosowałem wtyczkę od Ciebie i działa, choć niezarejestrowani mogą pisać. Tak się składa, że każdy komentujący i tak ma swój stały pseudonim, więc to działa.
Ale namawiać nie będę. Ostatecznie nie jest to jakiś problem "to be or not to be".
 

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze