Polub NaszePanstwo.pl na   

Mateczko Paranojo, cóżeś Ty za Pani…

Doszła mnie drogą radiową wieść, iż bywszych pilotów nieszczęsnego Tupolewa zbada Instytut Pamięci Narodowej, do trzech pokoleń wstecz. Uszy przecieram i oczy odwoskowuję.
Samo zjawisko jest tak obleśnie oczywiste, że wszelki komentarz jest nachalnym naddatkiem.


No, ale trudno. Nie chce się czegoś takiego komentować, a trzeba. To jak niechęć do zwrócenia uwagi komuś, by przestał się na ciebie pokładać w autobusie. Nie chce się, ale trzeba.

Dawno, dawno temu, kiedy jeszcze ludzie wierzyli w POPIS i różne takie, nastały nam rządy ledwie maskowanej, za to całkiem histerycznej paranoi. Kłócąc się wtedy na forach internetowych z „Jedynymi Prawdziwymi Katolickimi Patriotami” © doprowadzałem tego i owego pislamskiego fundamentalistę do białej gorączki stwierdzeniem, że jak Kaczyński zechce, to z Tuska swego następcę zrobi. Wiem, to gruba przesada. Strategowi z Żoliborza nikt w cynizmie nie dorówna. Aliści nie chodziło o głupie emocje, ale o myśl głębszą. Jeśli raz się jakieś instytucje zepsuje, jeśli się raz zamach na wolności obywatelskie uczyni, jeśli się raz odda uczciwość w pacht „najświętszym celom” i uwierzy w hasła, że cel uświęca środki, a ”Arbeit macht frei”, to odkręcić to potem będzie niesamowicie trudno. Nie w tym drewniany sęk, że sobie PiS stworzył policję polityczną na zamówienie, podsłuchy i areszt wydobywczy. Sęk w tym, że następcy mogą być niezbyt skorzy szybko wyzbywać się takich politycznych zdobyczy. Nie w tymże żywiczny i pachnący Kanadą sęk, że PiS wprowadzi paranoję na salony. Sęk w tym, że ona tam chętnie zostanie, bo człowiek to z zasady i pochodzenia gatunek emocjonalny…

Zatem mamy piwo, jakie nam nawarzono. I, drodzy obywatele, napawajmy się tym zjełczałym smakiem! Dobre pięć lat po pislamskiej paranoi u władzy, dobre dwadzieścia lat rozmów o zależności i niezależności prokuratury, dobre kilka lat przedniej rozrywki ludzi cynicznych może, ale zarazem inteligentnych, którzy w pislamie widzą wciąż żywą komedię ludzką, parę lat też po oddzieleniu stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, a oderwać się od raz zasianej paranoi niemalże nie można.

Jakie to smutne, że najbardziej prymitywny schemat na temat ludzkich zdolności okazuje się najbardziej trafny… W klasie szkolnej, nieopanowanej przez rozsądną nauczycielkę, zaraz zaprowadzi niepodzielne, a przerażające głupotą rządy najbardziej zdeprawowany ciemniak – byle był bez skrupułów. I takaż jest miara dojrzałości polskiej demokracji i polskiej klasy politycznej?
Co raz się zepsuje w zegarku, to i naprawić trudno. Byłżeby Strateg z Żoliborza zabawny, gdyby tyle nie robił bigosu. Zabawnie patrzeć na populizm, jako na folklor? Możemy się pośmiać z mohera? Zadrwić z głupoty, kpić z taniego populizmu?

Owszem, możemy. Tylko, że zaraza pełznie, niczym tężec. Obyśmy nie marli z głupim śmiechem na ustach. Bo rozsądek rozsądkiem, a instytucje państwowe i politycy sumują się, jak tłum, czyli do inteligencji najgłupszego uczestnika.

I raz zasiana paranoja musi wydać owoce.

I oto, po niemal pięciu latach po niesławnym upadku neoendecji u władzy, po nowym otwarciu i przemieleniu tego kraju przez nowe warunki, katastrofy żywiołowe i rządy PO (nie chcę być aż tak złośliwy, by od razu te czynniki porównywać), jakby nic się nie zmieniło!

Paranoja żyje, twarda jest i nieustępliwa, ulegają jej wole, moce, umysły i instytucje!

I oto za pieniądze podatnika – a zatem także moje – niekończący się festiwal bezwstydnych tańców na grobach i ekshumacji. To nie jest jeszcze to, co tygryski lubią najbardziej. O nie. Tygryski, a zwłaszcza te Prawdziwe Antykomunistyczne Tygryski Kiedy To Już Bezpieczne, mają prawdziwie tygryskowe cechy. Lubią tropić grzech, nieprawość, sprzedajność, czerwoność, semickość i co tam jeszcze, choć, kierowane zdrowym instynktem, z rzadka wśród swoich tygrysich pasków.

I tak jakoś krępująco się składa, że przy wszystkich codziennych bolączkach i problemach egzystencjalnych średniej wielkości raczej biednego kraju, w jakże przepięknych okolicznościach światowego kryzysu, nie przechodzi instytucjom państwowym ochota na ożywcze dawki pobudzającej paranoi.

Nie, żebym się czepiał, że kosztują dochodzenia, czy mgła nie helowa i co tam Macierewiczowi z nagła wybuchło, choć wiem, ze „Prawda” jest dla wybranych i trudna do uwierzenia. Nie to, że zapytam głośno, ile kosztuje do tej pory paranoja stosowana tego lub owego Antka czy Romka. Nie to, że Wawel, wstęgi, feretrony, wtapianie fragmentów skrzydła w częstochowski Ołtarz czy – a niechby tam – wybicie żywymi rubinami drogi z Warszawy do Smoleńska za roczne PKB, bo się tego jakiś niespełniony politycznie frustrat będzie domagał, a zabierał zabawki w piaskownicy już w dzieciństwie i wredny z natury, więc a niech tam, niech ma.

Tylko, że parę lat mięło, a państwowe instytucje nadal działają w oparach paranoi. Parę lat mięło, a szaleństwo wzrasta. Parę lat minęło, a grunt pod wojnę domową się miesi i rośnie, niczym ciasto na helowym gazie. Parę lat minęło, a nadal wszyscy jesteśmy zakładnikami ciasnych, paranoidalnych móżdżków.

I teraz powstaje pytanie: warto być ewolucjonistą? Warto było przyjąć dobrodziejstwo pełzającej paranoi i reformować nadpsutą neoendeckim, pislamskm faszyzmem administrację małymi kroczkami?

Pewnie potomność oceni. Ja wiem jednakże, że po paru latach od przestawienia pewnego frustrata z pozycji szalonego demiurga w pozycje mściwego przegranego jest zadziwiająco wiele możliwości, by jego frustracja przybierała formalne, administracyjne, urzędowe, a jakże szalone i paranoiczne, formy.

Nie wiem, jak skończy się konfrontacja rozsądku z zawiścią i głupotą. Zatrważająco wiele mamy w historii przykładów, że bywało pod tym względem różnie. Jednakowoż, wbrew „prawdziwym patriotom” mam swoich rodaków i ich wybory przez ostatnie dwadzieścia lat, w głębokim szacunku. I tak sobie myślę: może Polacy nie zasługują na urzędową paranoję?

Może ktoś jednak odważy się, wstanie i powie: sprawdzanie pilotów lotu do Smoleńska do trzeciego pokolenia wstecz przez Instytut Pamięci Narodowej to nie jest nawet hańba. To jest żywa kpina z milionów rozsądnych ludzi i ich inteligencji. I to po paru latach od momentu, gdy ci rozsądni ludzie przestali sobie życzyć takich kpin.

Komentarze  

 
NewKoVal
#1 NewKoVal
17 kwietnia 2012, 12:40
Witam po dłuższej przerwie niepisania, ale w miarę częstego czytania.

Po pierwsze nie mogę odzyskać hasła na stary login. Wysyłanie prośby o wysłanie hasła kończy się komunikatem o błędnym/niepoprawnym kodzie.

Po drugie wrócę jeszcze do poprzednich postów dotyczących tortur. Temat stary jak świat. Czy walcząc z kimś możemy przyjąć jego metody? Czy alianci w imię walki z faszyzmem mogliby zakładać obozy zagłady dla Niemców i ich kolaborantów? Czy można w imię walki z wrogiem (naziści, terroryści itd) który nie respektuje naszego systemu wartości zniżyć się do jego poziomu? Czy możemy zrezygnować z systemu wartości w imię walki o niego? Amerykanie już dawno przynajmniej dla mnie nie maja prawa mówić o takich rzeczach jak demokracja, praworządność poszanowanie zasad i praw innego człowieka. Jedynie Sprawiedliwa Armia Na Świecie już dawno straciła mandat do tego, moim zdaniem Wietnam jest dobrym przykładem.
Co warto zauważyć kilkunastu już byłych więźniów amerykańskich obozów w momencie bezpodstawnego ich zamknięcia w obozach z terrorystami mieli tyle wspólnego co Ja z drogimi samochodami. Po tym w jaki sposób byli traktowani po wypuszczeniu można powiedzieć, że przesiedli się do Formuły 1. Ja pamiętam klimat sprzed inwazji w Iraku, inwazji która była jednym poronionym pomysłem. Dla mnie Irak Saddama Hussaina nie był krajem idealnym, ale nie był młynem na wodę dla wszelakiej maści islamskich radykałów, co więcej był pewnego rodzaju gwarantem spokoju w tamtej części Bliskiego Wschodu. Gdy Iran zaczynał bardziej podskakiwać to zgadnijcie czyje wojska urządzały manewry obok irańskiej granicy? Pamiętam jak wtedy zakrzykiwano dziennikarzy i osoby nie zgadzające się na inwazję w Iraku. Ja byłem jedną z osób która była temu przeciwna, co gorsza moje prognozy o tym co się stanie po inwazji sprawdziły się prawie co do joty. Nie przewidziałem tylko tego jak bardzo amerykanie zdziczeją (mam tu na myśli sposób prowadzenia obozów i więzień).

Kończąc ten temat uważam, że nie można zatracić tego o co się walczy. A tortury nie tylko są wodą na młyn dla islamskich radykałów, ale przez stosowanie ich sami stajemy się takimi jak oni. Mam nadzieje, że jest to jakoś czytelnie napisane.

Po trzecie zgadzam się z tym co Simon napisał powyżej. Rosjanie może nie grają fair play ale granie teczkami to przecież taka PiSowska moda. Warto przypomnieć wybryki posła Mularczyka przed TK, a wszelakie wrzutki o dziadku z Wermachtu, itd? Nie zdziwiłbym się gdyby okazało się, że to nadgorliwość szeryfów z teczkami z IPNu jest winna temu zajściu. 20 % obywateli wśród nas uważa się za jedynych Prawdziwych Polaków, ja chętnie odstąpię część naszego kraju niech tam stworzą swoje księstwo Prawdziwej Polski a mi dadzą święty spokój.

Ostatnia jeszcze rzecz:

wiadomosci.onet.pl/.../...

Bardzo mi się spodobało to co zrobił Palikot moim zdaniem bardzo fajny gest. Przynajmniej jedna partia w sejmie może pokazać, że ma w tyle liczne przywileje.

Pozdrawiam KoVal
Zacytuj
 
 
NewKoVal
#2 NewKoVal
17 kwietnia 2012, 16:41
Jeszcze jedna wiadomość o czyścicielach cudzych teczek i pasjonatach walki z korupcją. Zgadnijcie kogo dzisiaj skazano? Dawnego ministra sportu co to służby nie chciały się zająć sprawą przed wyborami. Tak tak Tomasz L. Z jakiej on partii no oczywiście, że z tej gdzie najbardziej walczy się z korupcją.

Mógłbym iść za ciosem i użyć argumentacji obecnie największej partii opozycyjnej, że skoro znalazł się jeden skorumpowany polityk na tak wysokim stanowisku jakim jest minister, to na pewno korupcja sięga wyżej, może nawet samego prezesa/premiera partii… Upps zapomniałem, że jak Kalemu ukraść krowa to źle, ale jak Kali ukraść krowa to dobrze. Z tego co pamiętam, to w tej historii było chyba coś jeszcze o narkotykach. Łezka w oku się kręci jak człowiek sobie przypomni jak IV RP przeżywał. Mam nadzieje, że to już będą tylko wspomnienia, bo nie wiem czy mam wystarczająco dużo zdrowia by przeżywać to jeszcze raz.
tu link wiadomosci.onet.pl/.../...
Zacytuj
 
 
Belfer
#3 Belfer
18 kwietnia 2012, 15:19
Chciałbym dodać do tematu, że informacja o wniosku prokuratury do IPN, który rzekomo został wystosowany na wniosek strony rosyjskiej, została zdementowana. Wszystko wskazuje na to, że IPN zapragnął podkręcić atmosferę, a czyją agendą jest dziś nadal IPN, to tajemnica poliszynela.
Zacytuj
 
 
NewKoVal
#4 NewKoVal
18 kwietnia 2012, 16:12
Z tego co pisze Belfer mogę powiedzieć a nie mówiłem :)
Zacytuj
 
 
prawdziwy berg
#5 prawdziwy berg
18 kwietnia 2012, 18:54
A czemu się dziwicie? Albo czy jesteście zaskoczeni czy zniesmaczeni?
Daj chamowi palec to ci urwie całą rękę.
Nazwałam raport Millera głupawą ściemą, bo to był stek głupich kompromisów. Z nie wiem jakich przyczyn zrobili wszystko, żeby dać teraz tej małej … uch ! pole do działania. Ja już naprawdę nie mam siły pisać, patrzeć czy mówić o paradzie tych durnych pysków pełny durnot o KATASTROFIE. Jeżeli powołany do tego organ państwowy jakim była komisja nie potrafi nazwać zejścia samolotu na świadome i odliczane 20 metrów LĄDOWANIEM, to czemu nie nazwać tego zamachem. Kaczyński i przydupasy sami są takim stopniem kompromitacji, że w tej dziedzinie już nic nie mogą dla siebie zrobić, to pierdzą pogardą do państwa i jego obywateli – tych co nie mają potrzeby podbijania sobie bębenka skacząc po trupach jak to robią te wszystkie żałosne Gosiewskie, Wassermanówny, Kurtyki etc. Ekshuajwe sracje zbeszczeszczone zwłoki – bo co? wątroba znaleziona w błocie była nieumyta, nerka nie na iejscu – walnijy się oże wkońcu wszyscy w głowę – codziennie odchodzi komuś ktoś bliski ale tylko uprzywilejowana grupka będzie z tego robiła żałosny gówniany spektakl, który trwa już dwa lata. Ja-ro-sław! Ja-ro-sław – 10.04- A to on wykorkował, czy jego smutny braciszek? Trzeba nieć styl cmentarnej hieny , żey przyjmować wiwaty na swoją cześć w ten dzień dętej i pozorowanej żałoby.
Rzygać się chce!
Zacytuj
 
 
euro-hill-billy
#6 euro-hill-billy
18 kwietnia 2012, 20:34
W pale sie nie miesci co sie tam u Was dzieje. Szczerze wspolczuje. Ja gdybym tam zyl to bym sie poswieciel i odstrzelil kacza albo na lancuchu zawlokl do wariatkowa. Inaczej kreatura nie popusci.
Zacytuj
 
 
Belfer
#7 Belfer
19 kwietnia 2012, 00:45
@prawdziwy berg:
Z chęcią postawię ci piwo, …a tam piwo, najlepszą szkocką whisky, za twoje uwagi, które dokładnie wyrażają moje uczucia w tej sprawie.
Kłaniam się z uszanowaniem nisko i z ręką na sercu.
Zacytuj
 
 
euro-hill-billy
#8 euro-hill-billy
21 kwietnia 2012, 12:15
Wyszkolenie pilotow i prawdziwe latanie na „drzwiach od stodoly”.
www.youtube.com/.../.
Seria filmikow pokazujaca co potrafia piloci francuskich Mirage.
Moge to naocznie potwierdzic, gdyz widze czasami jak lataja tutaj w Sewennach miedzy gorami.
Taka ciekawostka.
Zacytuj
 
 
Winonah
#9 Winonah
22 kwietnia 2012, 22:14
@prawdziwy_berg – dziękuję za Twoje słowa. Kocham Cię ! Oby więcej takich jak Ty, to może da się żyć w tym cuchnącym paranoją grajdole
Zacytuj
 
 
Belfer
#10 Belfer
25 kwietnia 2012, 12:36
A ja tylko dodam do tego cytat:
wiadomosci.gazeta.pl/.../...
I pytanie. A nawet PYTANIE!
Dlaczego tylko ekspert sam od siebie mówi bez ogródek to, co wiemy w sumie od dawna, ale co jest sednem katastrofy? Dlaczego raport komisji był gówniany i tak skonstruowany, by niczego nie powiedzieć?
Zacytuj
 
 
Warren
#11 Warren
3 kwietnia 2021, 22:16
Awesome post.

my page :: gadzooksevents.com: gadzooksevents.com/.../...
Zacytuj
 
 
Aurelio
#12 Aurelio
11 kwietnia 2021, 23:18
I as well conceive thence, perfectly pent post!

My webpage www.usagoldentour.com: www.usagoldentour.com/.../
Zacytuj
 
 
Leanne
#13 Leanne
12 kwietnia 2021, 02:36
Keep functioning ,fantastic job!

Have a look at my blog - allrealestateph.com: allrealestateph.com/.../...
Zacytuj
 
 
Faith
#14 Faith
12 kwietnia 2021, 14:21
Would love to perpetually get updated outstanding blog!


Check out my blog ... www.affiliateclassifiedads.com : affiliateclassifiedads.com/... /...
Zacytuj
 

Dodaj komentarz

Zarejestruj się, aby nie mieć ograniczeń w komentowaniu:
- nieograniczona ilość znaków (niezarejestrowani mają limit do 1000)
- możliwość korekty swojego komentarza przez 5 minut od momentu publikacji
- możliwość wstawiania obrazków bezpośrednio w komentarzu (przycisk)
- możliwość oceny komentarzy innych użytkowników
- brak zabezpieczenia antyspamowego CAPTCHA, czyli wysyłasz bez podawania kodu z obrazka

Kod antyspamowy
Wygeneruj nowy, bo nie mogę się rozczytać