Polub NaszePanstwo.pl na   

Nienawiść

W czwartek na krakowskim cmentarzu Rakowickim pożegnamy Wisławę Szymborską, poetkę, noblistkę. Oprócz najbliższych i wielbicieli jej poezji, w pogrzebie wezmą udział najwyżsi przedstawiciele Rzeczpospolitej, z prezydentem Bronisławem Komorowskim na czele. Wolaków raczej tam nie będzie.
Wolacy nie lubią Szymborskiej. Pal licho, że w latach 50-tych pisała peany o Stalinie i chwaliła w swoich wierszach komunizm. W końcu ICH poeta (choć nie noblista), Jarosław Marek Rymkiewicz, wcale nie był lepszy pod tym względem. Problem jednak w tym, że Szymborska popierała niewłaściwą strone sceny politycznej. Wyłuszczyła to jasno i nad wyraz szczerze posłanka jedynie słusznej partii PiS,  Krystyna Pawłowicz:
Wisława Szymborska nie towarzyszyła nam w odzyskiwaniu Polski, w odzyskiwaniu suwerenności. Nie pamiętam jej poezji, która by porywała. Miała bardzo lewicowe poglądy, potrafiła bardzo jednostronnie stawać po stronie jednej grupy politycznej. Jej wiersz, Nienawiść, który przeczytałam w Gazecie Wyborczej w czasach, kiedy niezbędna była lustracja, co dziś widać, pokazywał jej polityczne zaangażowanie po jednej stronie. Wisława Szymborska kojarzy mi się z Noblem, ale nie kojarzy mi się z Polską, z polską wierzbą, nie kojarzy mi się ani z polską przyrodą, ani polską historią. [...] Poeta ma swoje obowiązki wobec kraju i narodu."
Zdumiało mnie to, ale po przeczytaniu wiersza Nienawiść zrozumiałem czemu Wolacy Szymborskiej nie lubią na równi z innym noblistą, Czesławem Miłoszem. Zresztą sami przeczytajcie:


Wisława Szymborska
NIENAWIŚĆ

Spójrzcie, jak wciąż sprawna,
Jak dobrze się trzyma
w naszym stuleciu nienawiść.
Jak lekko bierze wysokie przeszkody.
Jakie to łatwe dla niej - skoczyć, dopaść.

Nie jest jak inne uczucia.
Starsza i młodsza od nich równocześnie.
Sama rodzi przyczyny, które ją budzą do życia.
Jeśli zasypia, to nigdy snem wiecznym.

Religia nie religia -
byle przyklęknąć na starcie.
Ojczyzna nie ojczyzna -
byle się zerwać do biegu.
Niezła i sprawiedliwość na początek.
Potem już pędzi sama.
Nienawiść. Nienawiść.
Twarz jej wykrzywia grymas
ekstazy miłosnej.

Ach, te inne uczucia -
cherlawe i ślamazarne.
Od kiedy to braterstwo
może liczyć na tłumy?
Współczucie czy kiedykolwiek
pierwsze dobiło do mety?
Porywa tylko ona, która swoje wie.

Zdolna, pojętna, bardzo pracowita.
Czy trzeba mówić ile ułożyła pieśni.
Ile stronic historii ponumerowała.
Ila dywanów z ludzi porozpościerała
na ilu placach, stadionach.

Nie okłamujmy się:
potrafi tworzyć piętno.
Wspaniałe są jej łuny czarną nocą.
Świetne kłęby wybuchów o różanym świcie.
Trudno odmówić patosu ruinom
i rubasznego humoru
krzepko sterczącej nad nimi kolumnie.

Jest mistrzynią kontrastu
między łoskotem a ciszą,
między czerwoną krwią a białym śniegiem.
A nade wszystko nigdy jej nie nudzi
motyw schludnego oprawcy
nad splugawioną ofiarą.

Do nowych zadań w każdej chwili gotowa.
Jeżeli musi poczekać, poczeka.
Mówią, że ślepa. Ślepa?
Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość
- ona jedna.

Komentarze  

 
zlappande
#1 zlappande
6 lutego 2012, 21:11
pani Pawlowicz nie przyszlo do glowy, ze lustracja w wykonaniu i pomyslu PiSowskiego nie miala wiele wspolnego z "rozliczeniem z przeszloscia". Byla po prostu zamachem na nowe narzedzia wladzy (haki).
Przeszlosc faktycznie jest obecnie rozliczona fifty-fifty - wiele dokumentow zostalo spalonych, a ze tak powiem - "klimat tamtej epoki" zostal byc moze przyblizony, ale tez przerysowany i pozmieniany.
Ostatnio mignal mi gdzies artykul o tym, ze Antoni Macierewicz zalozyl KOR i zaproponowal nazwe (no i oczywiscie walczyl jak lew). Nie przesadzam, nie napisano, ze byl "jednym z czlonkow-zalozycieli" (co jest prawda), ale dokladnie tak" zalozyciel i pomyslodawca nazwy". Innymi slowy: Lipski, Kuron i reszta sie jedynie podczepila.

PS zguglalem i wyszlo mi mase artykulow, gdzie pisze sie o Antlu-zalozycielu KORu, zdaje sie, ze wszystko bierze swoj poczatek z jakiegos artykulu w "Arcanach"
Zacytuj
 
 
zlappande
#2 zlappande
6 lutego 2012, 21:25
z recenzji:

W prezentowanej publikacji zawarte są fragmenty publikowanych po raz pierwszy relacji Marka Barańskiego, Bohdana Cywińskiego, Ludwika Dorna, Urszuli Doroszewskiej, Wojciecha Fałkowskiego, Marcina Gugulskiego, Janusza Krupskiego, Krzysztofa Łączyńskiego, Antoniego Macierewicza, Małgorzaty Naimskiej, Piotra Naimskiego, Jana Olszewskiego, Zofii Romaszewskiej –organizatorów pomocy dla represjonowanych po wydarzeniach Czerwca’76, twórców i współpracowników Komitetu Obrony Robotników. Wyłania się z nich prawdziwy obraz antykomunistycznego ruchu oporu i roli środowisk przeciwstawiających się komunizmowi.
juz golym okiem widac, ze "odpytano" tylko odpowiednich swiadkow, co tym bradziej smieszy (i razi jednoczesnie), jak widac, jak Naimski gardluje, aby "bron Boze" nie podczepiac pod KOR Seweryna Blumsztajna ani Adama Michnika (bo oni przyszli pozniej). Niby racja, ale z 14 czlonkow-zalozycieli mamy tutaj wypowiedzi tylko dwoch (Naimski i Macierewicz). Tyle samo (dwoch) z listy, ktora podpisala sie z imienia i nazwiska w pierwszym skladzie KORu (33 nazwiska).
Zacytuj
 
 
Belfer
#3 Belfer
6 lutego 2012, 23:48
Autorze drogi, słusznie zacytowałeś ten wiersz, bo nigdy nie jest za mało ostrzeżeń przed tym, co wszyscy uważają za niemożliwe.
Dodam tylko jedno, co już wcześniej też napisałem - poeta (pisarz, aktor, muzyk - artysta ogólnie) nie ma żadnych obowiązków wobec narodu i nie musi udawać polskiej wierzby, żeby się jakiś pisowski piesek mógł wysikać.
@zlappande:
Nazwiska tej baby nie należało podawać. ;)
Zacytuj
 
 
buldozer
#4 buldozer
7 lutego 2012, 18:13
@Belfer absolutnie się zgadzam, artysta nie musi być ani polską wierzbą, ani ruską brzozą :)
Zacytuj
 
 
unregistered
#5 unregistered
7 lutego 2012, 19:23
Ale artysta może być detektywem www.detektyw-sherlock-rutkowsk i.pomagam_ludziom_i_zwierzakom .tvn-smolensk-24.pl.

Jeden z największych celebrytów wypromowanych przez to pseudoinformacyjne ścierwo właśnie tonie, a jego promotor próbuje go ratować i zorganizował mu konferencję, an której dowiedziałem się że:
za śmierć Magdy odpowiada Tusk i jego plicja która jest do doopy
A wcześniej niejaki Morozowski dyskutował z Niesiołem (dialog dwóch przymulonych przygłupów).
Polsat News to jest bylejaka tv, superkwachia to dno.
Jest okazja żeby ktoś w tym kraju zrobił jakąś nadającą się do oglądania telewizję informacyjną. Mam nadzieję, że się taka wkrótce pojawi.
Zacytuj
 
 
father_boss
#6 father_boss
8 lutego 2012, 08:07
@unregistered
Polecam:
www.tv-trwam.pl/.../
Polecam główne Wiadomości o 21.
Polecam też Polski Punkt Widzenia - codzienne wywiady polityczne. Pozdrawiam.
 


by Derektor: Oto komentarz FB, który bardzo tęskni za możliwością wypowiedzenia się i co jakiś czas pod różnymi nickami próbuje tu wrócić.
Zacytuj
 
 
Belfer
#7 Belfer
8 lutego 2012, 12:24
No ale co ma do Szymborskiej kwestia starzenia się społeczeństw? A nawet do komentarza napisanego przez unregistered na temat telewizji. Telewizja ma za nas dzieci robić? I co telwizja Trwam ma do powiedzenia w sprawie tego przypadku z Sosnowca i Rutkowskiego?
Zacytuj
 
 
Aasia
#8 Aasia
9 lutego 2012, 08:06
Mnie to fascynuje, że można umniejszać wielkość Noblistki, bo nie poparła PIS. To jest taki poziom megalomanii, który wyrasta ponad wszystko ...
W zeszłym tygodniu, na drugi dzień po śmierci p.Wisławy - zwierzyłam się w pracy że było mi przykro - kiedy dowiedziałam się o jej śmierci.
Komentarzy nie usłyszałam żadnych - współpracownicy zrobili miny pod tytułem "nic wielkiego się nie stało". A wydawało się że to ludzie wykształceni i oczytani. Tyle że zapatrzeni w PIS. Nie przyszło mi do głowy, że ją skreślili - bo poparła Komorowskiego. Jakby to przekreślało jej całą twórczość i nagrodę Nobla! Niepojęte.
Zacytuj
 
 
Haji
#9 Haji
9 lutego 2012, 10:35
Mały OT. Prezes tęskni za SB:

wyborcza.pl/.../

Już myslałem, że Jarosław mnie nie zaskoczy, a tu niespodzianka.
Zacytuj
 
 
Belfer
#10 Belfer
10 lutego 2012, 16:39
To nawet nie jest OT.
Od czasu, gdy bracia K. wkroczyli w życie publiczne, to jest konsekwentny rozwój ideologiczny prezesa. Aż strach, gdy zaczyna mówić, kogo jeszcze nam rzuci jako wzór skuteczności.
Zacytuj
 
 
prawdziwy berg
#11 prawdziwy berg
11 lutego 2012, 00:06
trojka.net/.../

czy może to czytaliście? spłąkałam się ze śmiechu nad tą lekką krotochwilą Karnowskiego. Nic dziwnego, że Kaczyński wszystko widzi w SBckich barwach - taka jego natura i wiara
Zacytuj
 
 
zlappande
#12 zlappande
11 lutego 2012, 00:37
@prawdziwy berg - bardzo dobry dokument, tylko trzeba umiec czytac
Nie mrugnął nawet okiem, kiedy szef MSWiA Ludwik Dorn wycofał się z zapowiedzi reformy kosztownego i niewydolnego systemu emerytalnego (a właściwie płatności z budżetu państwa) dla wszystkich, także cywilnych, pracowników policji.

czyli system juz dawno byl niewydolny, anie "to wszystko wina Tuska ktory szuka na kogo zwalic koszty swoich 4-letnich nieudolnych rzadow"

premiera zdradza DZIENNIKOWI, iż szef rządu założył każdemu z ministrów teczkę.
ja mysle, ze nie tylko ministrom, ale na wszelki wypadek kazdy z obywateli IV RP docelowo mial miec swoja wlasna teczke :)
A premier nie chce konfliktów.
no comments

Ale jednego możemy być pewni – to potrwa dłużej , niż się opozycji wydawało. I nie ma mowy o żadnych wcześniejszych wyborach.
brawo - tu panu Karnowskiemu udalo sie przewidziec trafnie przyszlosc ! (napisane w styczniu 2007 roku)
a poza tym , jezyk znany, bardzo mi bylo milo rozmarzyc sie nad wlasna mlodoscia ...
Zacytuj
 
 
prawdziwy berg
#13 prawdziwy berg
11 lutego 2012, 01:35
nie nie, przeoczyłeś zdanie wcześniej:
"Unika więc premier podejmowania zobowiązań do przeprowadzenia systemowych reform" to jest najlepsze.
Szkoda, że stojaki na gówniane ulotki agencji pseudodetektywistyczny ch... o! Przepraszam - DZIENNIKARZE - nie mają na tyle nabiału, żeby zadać takie pytanie na którejś z licznych konferencji absolutnie unkającego mediów pana na zawsze byłego premiera
Zacytuj
 

Dodaj komentarz

Zarejestruj się, aby nie mieć ograniczeń w komentowaniu:
- nieograniczona ilość znaków (niezarejestrowani mają limit do 1000)
- możliwość korekty swojego komentarza przez 5 minut od momentu publikacji
- możliwość wstawiania obrazków bezpośrednio w komentarzu (przycisk)
- możliwość oceny komentarzy innych użytkowników
- brak zabezpieczenia antyspamowego CAPTCHA, czyli wysyłasz bez podawania kodu z obrazka

Kod antyspamowy
Wygeneruj nowy, bo nie mogę się rozczytać