Polub NaszePanstwo.pl na   

Stop trollingowi

stop trollingowi

Ile jest trolli tyle jest sposobów zachowań. Oto kilka najczęściej spotykanych symptomów jakimi charakteryzują się trolle forumowe:
 • Bezgraniczne podporządkowanie się jakiejś idei - troll będzie jej bronić za wszelką cenę
 • Nieumiejętność przyznania się do błędów - troll nigdy nie powie, że się pomylił, potrafi być agresywny gdy wytknie się mu błąd
 • Używanie argumentów ad personam - atakuje osoby i ich cechy szczególne, może posunąć się do wyzwisk i gróźb
 • Skrajny stosunek do netykiety czy ortografii - albo wytyka najdrobniejsze błędy albo sam demonstracyjnie łamie zasady
 • Pogardliwy ton i megalomania - troll skupia się na swojej doskonałości, czym zniechęca do siebie innych użytkowników
 • Wprowadzanie zamieszania w stosunku do swojej osoby - przedstawianie siebie jako ofiary moderatorów lub innych dyskutantów
 • Brak konsekwencji podczas dyskusji - częsta zmiana zdania, troll zaprzecza własnym zdaniom i teoriom
 • Regularne odchodzenie z forum - ogłasza wszem i wobec, że odchodzi definitywnie, a po jakimś czasie powraca
 • Nazywanie innych trollami - przez takie działanie wprowadza w zamęt przez co ukrywa swoją tożsamość
 • Zmienianie danych - częste zakładanie nowych kont, których nazwy różnią się nieznacznie
 • Tworzenie klonów - jednoczesne korzystanie z wielu kont, przez co próbuje wykazać że nie jest osamotniony w swoich przekonaniach

Najskuteczniejszą obroną jest ignorowanie trolla.

 

O ile istnieje możliwość moderatorzy powinni blokować możliwość publikacji wiadomości, które można zakwalifikować jako zalążki siedliska trolla. Jednak kasowanie takich wypowiedzi nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ można zostać oskarżonym o nadmierne cenzurowanie wypowiedzi, co staje się kolejnym sposobem trolla na prowadzenie swojej działalności. Ignorowanie i całkowity brak zainteresowania dyskutantów wobec zaczepek trolla zdarza się rzadko, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś kto wejdzie w dyskusję z trollem. Mimo wszystko nie zwracanie na niego uwagi jest najlepszą metodą.

Ogólnie aby pozbyć się trolla nie wolno go "karmić", czyli wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

Trolle próbują wzbudzić w użytkownikach negatywne emocje. Aby wywołać spór potrafią zamieścić link do strony zawierającej drastyczne fotografie (np. zmasakrowane zwłoki), obrażają innych użytkowników. Znużenie dyskutantów przeważnie objawia się zakończeniem tematu. Taką sytuację troll uważa za zwycięskie zakończenie bitwy. Trolle bardzo często zmieniają dane (np. adres e-mail, konto) aby ciągle móc wciągać niewinnych użytkowników w swoje sidła.
Trolling czasem jest też stosowany przez lamerów. Osoby te chcą podkreślić swoje doświadczenie i wiedzę w danej dziedzinie, gdy faktycznie takowej nie ma. Gdy dochodzi do konfrontacji z bardziej doświadczonym użytkownikiem lamer broniąc się może stosować śmieszną i bezsensowną argumentację. Większość ataków trolli powinna być błyskawicznie wyłapywana przez moderatorów danego serwisu, a oni podejmują już stosowne kroki aby pozbyć się trolla.

Należy jeszcze wspomnieć, że nie wszystkie ciężkie i kontrowersyjne tematy są dziełem trolla. Gdy na forum zawiąże się dyskusja na jakiś niewygodny czy trudny temat, osoby którym ów temat nie odpowiada mogą niesłusznie oskarżyć autora o trolling.