Polub NaszePanstwo.pl na   

Przegląd wydarzeń, częściowo poważny

  • Kategoria: Polityka
  • Taurus

Tydzień 48/2013. Przegląd wydarzeń, częściowo poważny.

 

Baca życzy sobie otwarcia na naszym portalu  nowego tematu. Jestem tu jeszcze bardzo "młody" ale skoro inni się nie spieszą, …

 

W Wilnie rusza szczyt Partnerstwa Wschodniego. Kluczowy punkt programu – podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą – pewnie nie będzie zrealizowany, ale to i tak ważne wydarzenie. Może nawet bardziej ważne jest to, że z podpisaniem są problemy, niż gdyby to poszło gładko. Ważne, bo widzimy wyraźniej konflikt interesów Rosji i Zachodu, który to konflikt będzie rzutował na wzajemne stosunki w ujęciu szerszym, który wielu politykom unijnym szerzej otwiera oczy. Ważne dla Ukraińców, bo mogą się wzajemnie policzyć, bo mogą lepiej ocenić interesy polityczne poszczególnych stronnictw, czy partii. Ważne wreszcie dla samej Rosji, bo widać, że zbudowanie kolejnej odsłony Imperium, na wzór Katarzyny II, czy Stalina nie będzie łatwe.

 

Ukraińcy, w koniecznych w takiej sytuacji dyskusjach mogą zobaczyć, jak trudna przed nimi droga. Pamiętamy polską ścieżkę do NATO i Unii, pamiętamy te dyskusje, obawy, zastrzeżenia.

Ziemię wykupią, wolność z takim trudem odzyskaną zabiorą, kulturę swoją narzucą, rozpustę zachodnią upowszechnią, za niewolników robić będziem, wczoraj Moskwa, jutro Bruksela...

Problemy Ukraińców będą znaczne większe. Urosną, w porównaniu z naszymi, do potęgi drugiej. Ich dostosowanie do wymagań Unii będzie trwało bardzo długo. Ile trzeba zaparcia, wyrzeczeń, cierpliwości, żeby tak ciernistą drogę przejść?! Czy Ukraińców na to stać, przy wszystkich, istniejących tam podziałach?

 

Rząd już po zmianach. Nowi ministrowie zasiadają na swoich stołkach. Zapowiedzi są interesujące. Na ile wystarczy tego optymizmu? Co z zapowiedzi zostanie zrealizowane? Jak będzie wyglądała gospodarka, nastroje społeczne, sympatie ludzi w roku kolejnych wyborów parlamentarnych? Trzeba zaciskać kciuki i życzyć powodzenia.

M. Kamiński wiceprezes PiS (nie jestem tego do końca pewny), nie ma wątpliwości już teraz:

„Rząd PO to dno. Moralne i polityczne dno.”

Prorok smoleński Antoni został wiceprezesem PiS-u. Adam H. (ten z dużym przyrodzeniem) wyjaśnia wpłaty na swoje konto, ich powód i czy je oddał. Prezes JPZ nadal mówi to samo... Że tak dalej być nie może, że bez odsunięcia Tuska nic się nie poprawi, że bez przejęcia władzy przez PiS Polska rozwijać się nie może a zaraz po tym przejęciu wszystko się radykalnie poprawi, nawet Polki zaczną rodzić na potęgę (żeby ten fakt uczcić czynem), a sześciolatki staną się dojrzałe na tyle, że bez problemu pójdą do szkoły.

 

Podobno ma się wkrótce stać cud i zacznie się przemysłowa eksploatacja gazu z łupków. W Polsce! Podobno wyniki pierwszej eksploatacji próbnej są rewelacyjne. Gaz łupkowy wkrótce, oddanie gazoportu bliskie, zbiorników magazynowych przybywa, a zima się nie spieszy. Jeszcze trochę i zaczniemy eksportować to paliwo do Rosji po konkurencyjnych cenach.

 

Dni krótkie i mokre. Pogoda szklana. Tak powinno zresztą być, nie tylko z uwagi na porę roku, ale wysokie zbiory zbóż i innych jabłek, co spowodowało spadki cen w skupie. Jeżeli tego nadmiaru nie można łatwo skonsumować w postaci chleba i tradycyjnych pasz, to trzeba go przetwarzać na tradycyjne płyny. W ten sposób łatwiej się ogrzać, nie używając węgla (który jest coraz bardziej be) i wcześniej jakby ludziska trafiają pod kołdrę, z czego może wyniknąć – jak wiadomo – wiele pozytywów a szczególnie może częściej dochodzić do połączenia przyjemnego z pożytecznym.

 

Stany Zjednoczone obchodzą dzisiaj Dzień Dziękczynienia a mój pierworodny swoje Urodziny. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

Komentarze   

 
Belfer
#1 Belfer
28 listopada 2013, 18:05
Witalij Kliczko, który w końcu zna kawałek świata, tak nie dawno mówił do swych rodakówi o swych rodakach:
- Byłem niedawno w Polsce, która u schyłku komunizmu miała gorsze wyniki gospodarcze niż ówczesna Ukraina. Jechałem do Niemiec przez granicę, której praktycznie nie było widać! Chcemy żyć tak, jak żyją ludzie w Polsce
Dziwni ludzie z tych Ukraińców, przecież tu jest wielka bieda (© by Jarosław Kaczyński), a oni chcą nas naśladować.
Zacytuj
 
 
Baca
+1 [1] #2 Baca
28 listopada 2013, 18:06
Taurusowi i Taurusikowi - oczywiście wszystkiego najlepszego!
Wracając do spraw ukraińskich. Mamy tu do czynienia z polityką kija i marchewki. Unia proponuje marchewkę, Putin wali kijem. Janukowycz jako doświadczony bokser powinien zorientować się skąd dostaje ciosy.
Niestety negatywnie oceniam dobre rady Komorowskiego. Ukraińców strasznie denerwuje pouczający ton z polskiej strony. Kwachowi - brawa.
Państwom postsowieckim nie dawać czołgów (Gruzja była bez szans!!). Umożliwić dostęp do rynku europejskiego. Gruzja i Mołdawia mają świetne trunki. Polecam np Muscat z Mołdawskiej Doliny. Do nabycia np w Makro. Tirówek z Mołdawii nie polecam - upocone, niedomyte, przaśne.
Zacytuj
 
 
Simon
+2 [2] #3 Simon
28 listopada 2013, 23:04
Pozdrowienia:)

Co do sprawy ukraińskiej - mam wrażenie, że Polacy (jako opinia społeczna) chyba nie do końca zdają sobie sprawę z jej wagi. Ja mam z tą kwestią dwie zgryzoty:

1) Mam nadzieję, że nagłe zadarcie ukraińskich polityków z UE, to kwestia licytacji. Że to nie trwały trend, a podniesienie poprzeczki przetargów tak wysoko, by dało się w trakcie przyszłych negocjacji urwać, ile tylko możliwe. To miało by nawet sens.
Bo jeśli to rzeczywista zmiana polityki - to jest to dla nas z tej strony najsmutniejsza wiadomość od czasu powstania Chmielnickiego.

2) Przy okazji przygotowań do Euro w Polsce i Ukrainie (mistrzostw) - pamiętam, jak puszczano dziennikarskie kaczki, że Ukraina nie zdąży i że Polska mogła by przyjąć całość organizacji Euro. Pamiętam też niejaki ton triumfalizmu wśród niektórych dziennikarzy sportowych i potężną falę Schadenfreunde i pogardy wobec Ukraińców wśród internautów.
No, naprawdę musi się okazać, że Polak i przed szkodą i po szkodzie głupi?
Dlaczego do polskiego społęczeństwa nie może jakoś trafić tak oczywista prawda, że Ukrainę należy wspierać, pomagać jej w rozwoju, zbliżać do Europy Zachodniej i troszczyć się o jej kondycję gospodarczą i polityczną? Że los Samostijnej Ukrainy jest dla Polaków nieporównanie więcej ważki, niż wszelkie pierduty z miejscowego podwórka politycznego, zdominowanego przez pokrakie komisje sejmowe i kabaretowe przepychanki?

Kto weźmie na siebie ciężar uświadomienia Polakom, że Ukraina niezależna od Rosji - a jeszcze lepiej w UE - to dla polskiej racji stanu priorytet bezpieczeństwa? I możliwość pozyskania solidnego buforu między Polską, a Rosją - po raz pierwszy od kilkuset lat?

Ale u nas stać publiczność tylko na głupio okazywaną wyższość (często bez powodu zresztą) - i radość z niepowodzeń innych.
Jakież to polskie!

Kiedy czytam komentarze w stylu: a kto ich tam w UE chce - nie mogę wyjść ze zdziwienia, że powinni tego najbardziej chcieć właśnie autorzy tych głupich komentarzy - tylko, jak zwykle, nie zdają sobie z tego sprawy.

Ot, Polak i po szkodzie potrafi być głupi:)
Zacytuj
 
 
stary dziad
+2 [2] #4 stary dziad
29 listopada 2013, 08:21
Brawo Simon! :) Ja jeszcze tylko dodam, że Ukraina w UE, a nie pod panowaniem Rosji sprawi, że sama Rosja będzie na swój sposób osłabiona.

(Jeszcze Turcja w EU i Morze Czarne jest nasze _8)_ )
Zacytuj
 
 
father boss
-2 [2] #5 father boss
30 listopada 2013, 08:58
Ukrainę straciliśmy w Smoleńsku. Gdy zabrakło Lecha Kaczyńskiego, w całej UE zabrakło odważnej polityki wobec Rosji.
Przykład:
Po dramatycznej akcji w obronie Gruzji rozpoczętej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Rosja ustąpiła zbrojnie, a potem politycznie i Gruzja mogła dziś stowarzyszyć się z UE.

Kto ma teraz robić politykę w sprawie Ukrainy? Wałęsa, Kwaśniewski? Śmieszne!
Zacytuj
 
 
buldozer
+2 [2] #6 buldozer
30 listopada 2013, 11:19
Gruzję uratował prezydent Francji. Kiedy Kaczyński dotarł do Tbilisi wszystko już było ustalone. Kaczyński nie miał na to żadnego wpływu. Poza tym Gruzja współpracuje z USA, co stanowi dość silny parasol obronny.

Co do Ukrainy, to wielki przyjaciel Kaczyńskiego, prezydent Juszczenko, na koniec swojego urzędowania ogłosił Banderę bohaterem Ukrainy. Znów się okazało, że Kaczyński postawił na niewłaściwego konia.
Zacytuj
 
 
Belfer
+1 [1] #7 Belfer
30 listopada 2013, 11:41
Kaczyński nie miał żadnego znaczenia w Europie. Nie miał wpływu na innych polityków. Był tylko "bratem swojego brata". Nikt się z nim nie liczył. Cechy osobowe - skłonność do obrażania się, nieznajomość języków obcych, nadęcie - miały z tym wiele wspólnego.
Polityka zagraniczna Kaczyńskiego to totalna porażka na każdym froncie.
Kompletnym idiotyzmem była polityka wobec Litwy. Częścią tej bezsensownej działalności było kupno rafinerii Możejki. Typowo polityczny "biznes" fantastów Kaczyńskich. Szczegóły tutaj: belfer.one.pl/.../...
Polityka włażenia Litwie w dupę zaowocowała tym, że Litwa się wypięła na dobroczyńcę Kaczyńskiego. Porażka? Mało, to był kompletny blamaż.
Zacytuj
 
 
Taurus
+2 [2] #8 Taurus
30 listopada 2013, 12:24
Cytat:
Szczegóły tutaj: belfer.one.pl/.../...
Dziękuję ci, Belfer za ten adres. Przeczytałem wszystkie, zamieszczone tam komentarze i bardziej "jestem w domu".
Zacytuj
 
 
Belfer
+1 [1] #9 Belfer
30 listopada 2013, 13:40
Z tych komentarzy wynika jedna zasadnicza nauka. Nieważne jak bardzo logiczne napiszesz wywody, nieważne jak dobrze to zrobisz, nieważne jaka jest prawda, father boss i tak będzie sądził coś przeciwnego. :D
Zacytuj
 
 
father boss
-2 [2] #10 father boss
30 listopada 2013, 16:20
Cytat:
Kaczyński nie miał żadnego znaczenia w Europie. Nie miał wpływu na innych polityków.
Wg Twojej logiki Jasia.

Polityka takiego formatu Polska nie miała i długo mieć nie będzie.
www.youtube.com/.../
Zacytuj
 
 
Belfer
+1 [1] #11 Belfer
30 listopada 2013, 18:05
father boss napisał:

Polityka takiego formatu Polska nie miała i długo mieć nie będzie.

Format - rzekłbym - kieszonkowy. :D
I jakem ateista, tak powiem: Dzięki Bogu! Dzięĸi Bogu, ze więcej takiego formatu polityka nie będzie.
Zacytuj
 
 
Baca
+1 [1] #12 Baca
30 listopada 2013, 20:11
Kaczyńscy organizując przedwczesne wybory, gdy spadały im słupki, wykazali, że są politykami do... no! małego formatu.
Po buńczucznym wyjeździe do Gruzji zostało tylko www.youtube.com/.../ i zastraszeni piloci.
Zacytuj
 
 
father boss
-2 [2] #13 father boss
30 listopada 2013, 22:27
Cytat:
I jakem ateista, tak powiem: Dzięki Bogu! Dzięĸi Bogu, ze więcej takiego formatu polityka nie będzie.
I tu się misiu mylisz, bo jest i w dodatku autentyczny bliźniak.
Zacytuj
 
 
father boss
-2 [2] #14 father boss
30 listopada 2013, 22:53
To jest dopiero ludzki pan.
d.naszemiasto.pl/.../...

Całość materiału tutaj:
warszawa.naszemiasto.pl/.../.. .
Zacytuj