Polub NaszePanstwo.pl na   

Wydarzenia - kwiecień III_2018.

 • Kategoria: Polityka
 • Taurus
 
18 kwiecień. Rodzice dzieci niepełnosprawnych, które ukończyły 18 lat, rozpoczęli w Sejmie protest, domagając się zwiększenia dla nich pomocy państwa (dodatek rehabilitacyjny, renta socjalna). Ta pomoc jest obecnie na żenująco niskim poziomie. Ostatni taki protest odbył się 4 lata temu i trwał 17 dni. Tym razem – teoretycznie – powinno być łatwiej, PiS bowiem opowiada się za zaostrzeniem przepisów aborcyjnych i zmuszaniem kobiet do rodzenia niepełnosprawnych dzieci, co w oczywisty sposób zwiększyłoby liczebność tej grupy.


20 kwiecień. Najpierw protestujących odwiedził Duda zwany prezydentem i złożył obietnicę szybkiej realizacji ich postulatów a potem przyszli do nich Morawiecki i Rafalska, którzy zaczęli mówić o mapie drogowej rozwiązywania problemu, o konieczności wyliczeń, o kompleksowym podejściu do sprawy, o jakimś funduszu solidarnościowym, czyli podatku na ten cel, którym byliby obciążeni najbogatsi, ……., jednym słowem „truli” albo uprawiali mowę-trawę. Wywołało to burzę i – praktycznie – wyproszenie wizytujących. Po obiecankach sprzed kilku dni, na konwencji, przyszedł więc na PiS zimny prysznic. Ludzie nie mogą zrozumieć, gdy z jednej strony mówi się im o kwitnącym budżecie z masą pieniędzy a z drugiej o tym, że w celu niewielkiego wsparcia jednych trzeba dodatkowo obciążyć innych.


22 kwiecień. Temat protestujących w Sejmie w sprawie dorosłych niepełnosprawnych stał się kluczowym. Wszelkie dyskusje i programy (TV, radio) w znacznym stopniu go dotykają. Jeżeli PiS nie upora się z jego rozwiązaniem w krótkim czasie, to dużo na tym straci. Tłumaczenie się tym, że na napisanie projektu ustawy potrzeba czasu nikogo już nie przekonuje, bo dowiadujemy się, że gotowe projekty opracowane przez opozycję, od dawna już w Sejmie leżą. Kolejny raz nawiedziła protestujących Rafalska, po 15-minutowej awanturze musiała się jednak wycofać, czyli dała odwłoka.


23 kwiecień. Od godziny 10.00 w warszawskiej prokuraturze ma być kolejny raz przesłuchiwany Donald Tusk – tym razem jako świadek w sprawie Arabskiego, któremu PiS (część wdów smoleńskich) zarzuca błędy w organizacji lotu Tupolewa do Smoleńska. Ten, jak wiadomo twierdzi, że to nie kancelaria premiera, której wtedy szefował, była organizatorem lotu, tylko była nią kancelaria prezydenta pod wodzą Sasina, która wręcz nie życzyła sobie (oficjalnie) żeby ktokolwiek ją w tym wyręczał.
     PiS musi coś zrobić z tematem „Smoleńsk”. Po kompromitacji różnych wymysłów serwowanych przez Antka i jego zespoły a mocno wspieranych przez całą partię i prawicowe media, po 96 hucpach politycznych, czyli miesięcznicach, po wystawieniu szpetnych „schodków” na Placu Piłsudskiego potrzebne jest znalezienie jakiegoś nowego wątku, który pozwoliłby na „ucieczkę do przodu” i dalsze grillowanie tematu z innym już rozłożeniem akcentów. Tuskowi zaś te przesłuchania są pewnie na rękę, ponieważ pozwalają na utrzymanie zainteresowania jego osobą i uczestniczenie w polskiej polityce. Z lubością więc i wrodzonymi sobie umiejętnościami wykorzystuje okoliczności i – gdy trzeba – odpowiednio podsyca napięcie. Wszystko to pokazuje polityczną nieudolność Kaczyńskiego, który de facto robi Tuskowi promocję i na przewagę inteligencji Tuska nad topornością Kaczyńskiego.


23 kwiecień. Szósty dzień protestu w Sejmie. Czytam, że Be Szydło, premier do spraw socjalnych, bierze udział w spływie Dunajcem w czasie, gdy niepełnosprawni ze swoimi opiekunami koczują w Sejmie, śpiąc na posadzce. Za to marszałek Kuchciński zabronił wejścia masażystom i terapeutom, którzy – bezpłatnie - chcieli ulżyć cierpiącym, rozmasowując ich odleżyny i rehabilitując w możliwym w tych warunkach zakresie.
     Kolejny raz pytam, gdzie jest Kaczor, który za ten bałagan odpowiada. Gdzie się podział nasz mąż opatrznościowy, zbawca Polski? Gdzie schował swój kaczy kuper w sytuacji, gdy nie da się już uniknąć szybkich, zdecydowanych decyzji?


24 kwiecień. Siódmy dzień protestu. Rzecznik rządu, Joanna Kopczyńska przyniosła projekt porozumienia, w którym nie było 500 złotych dodatku, podstawowego postulatu protestujących. Ci ją, oczywiście, pogonili. Równocześnie w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” prowadzone są rozmowy Rafalskiej, Kopczyńskiej i kogoś tam jeszcze ze strony rządu z jakąś grupą osób przez siebie zaproszonych, która nazwała się Krajową Radą Konsultacyjną ds. Osób Niepełnosprawnych, gdzie wypracowano właśnie ów projekt porozumienia. W sumie podpisano porozumienie między rządem i tą Radą (ktoś stwierdził, że między rządem i rządem) a protest w Sejmie trwa nadal.


25 kwiecień. Kuchciński odwołuje wizytę w Gruzji, „w związku z sytuacją w Sejmie”. Przedstawiciele protestujących spotkali się z Rafalską za zamkniętymi drzwiami, bez kamer. Padła z ich strony propozycja kompromisu – dochodzenie do dodatku rehabilitacyjnego 500 złotych etapami, do czerwca przyszłego roku. Nic z tego jednak. Rafalska stwierdziła po konsultacjach, że Polski na taki gest, 500 złotych dla człowieka kalekiego, wymagającego opieki innych „na okrągło”, przez 24 godziny na dobę, po prostu nie stać. Protest w Sejmie, wspierany protestującymi pod Sejmem, trwa więc nadal.


 
Pora na coś „weselszego”. Mariusz Błaszczak wymyślił, jak mówią i piszą, ławki niepodległości na setną rocznicę  odzyskania tejże. Ma ich być sto i mają być multimedialne – emitować z siebie głos marszałka Piłsudskiego lub melodię Pierwszej Brygady. Mają kosztować razem 4 miliony złotych a więc grosze, z punktu widzenia osób niepełnosprawnych.
     Wydawało się, że większych niż Antek idiotyzmów nikt na stanowisku szefa MSZ wymyślić nie potrafi a jednak …… To już jest jakieś fatum, po prostu. Centralny Port Morski w Radomiu to jest przy tym – jak się okazuje – pikuś.
     Jeżeli te 4 miliony podzielić przez 100 to wychodzi 40 tysięcy złociszy za jedną ławę. Nieźle! Myślę, że trzeba będzie jeszcze doliczyć coś na ich ochronę – kamery, całodobową „opiekę” policji lub żołnierzy OTK jak w przypadku schodków, ….. Wiemy przecież, że ludziom różne pomysły przychodzą do głowy a każdy chciałby mieć taką patriotyczną ławę w swoim ogródku. Poza tym w grę mogą wchodzić również czyny lubieżne. Czyż bowiem nowe życie, stworzone na takiej ławie, nie powinno się cieszyć szczególnymi przywilejami i metryką? Czy nie powinno mieć ono pierwszeństwa przy powoływaniu do Rad Nadzorczych SSP i do innych przywilejów? Z drugiej strony będzie to, być może, impuls do wzrostu dzietności Polek, czyli temat dla pani Rafalskiej, tańszy od 500+?

W lipcu ma wyruszyć w rejs dookoła świata i uczestniczyć w licznych regatach jacht z polską załogą, kupiony we Francji za około 4 miliony euro (dokładnej ceny się nie podaje), w ramach imprezy POLSKA 100, dla uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości. Głównym sponsorem jest PFN a koszt tego rejsu szacowany jest na trzy miliony złotych. Sądzę, że ten jacht powinien być również multimedialny, żeby nawet ryby z mórz i oceanów poznały kawał naszej historii. A co! – Jak szaleć, to szaleć!


26 kwietnia. Kolejne spotkanie w Sejmie protestujących z Rafalską na jej prośbę, bez udziału kamer. Zakończyło się fiaskiem, szczegółów nie podano. Jeżeli PiS nie potrafi załatwić sprawy w sposób satysfakcionujący do majowego weekendu, to naprawdę dużo straci w oczach wyborców.

Wydarzenia - kwiecień II / 2018

 • Kategoria: Polityka
 • Taurus
10 kwiecień. Zaduma na tragedią, nad głupotą która do niej doprowadziła i nad konsekwencjami dla Polski, wynikającymi z politycznych rozgrywek prowadzonych na jej kanwie. Zaduma nad Jarosławem, który przecież przyłożył do niej rękę a potem – z rozpaczy czy wyrachowania – temat ten rozgrywał. Kiedyś, gdy mówił, że chce być „zbawcą Polski”, przypominał chłopczyka, który zapragnął być królewiczem. To było śmieszne ale powoli dziecinnym i śmiesznym być przestawało.

Wydarzenia - kwiecień I / 2018

 • Kategoria: Polityka
 • Taurus
26 marzec. 14 krajów UE (w tym Polska) plus USA, Kanada i Ukraina ogłosiły decyzję o wydaleniu części stacjonujących u nich dyplomatów rosyjskich. Zrobiono to w ramach solidaryzowania się z Wielką Brytanią, na której terenie użyto broni chemicznej produkcji rosyjskiej. Z Polski wydalono 4 osoby, z USA aż 60. Akcja solidarnościowa z jednej strony cieszy a z drugiej pokazuje podział Unii i obojętność na to, co się stało, ze strony aż 13 krajów unijnych, silniej niż inne powiązanych z Rosją.

Wydarzenia - marzec III / 2018

 • Kategoria: Polityka
 • Taurus
16 marzec.  MSWiA ogłosiło, że zaprzestaje prac nad nowelizacją przepisów o zbiórkach publicznych. Komentarz Owsiaka – „Aż trudno uwierzyć! Zwyciężyli obywatele i zdrowy rozsądek”. Panie Jurku, im wreszcie zaczyna spadać w sondażach, więc mają miękko w gaciach i nie mogą już sobie pozwolić na otwieranie nowych frontów walki politycznej.

Wydarzenia - marzec II / 2018

 • Kategoria: Polityka
 • Taurus
8 marzec. Jurek Owsiak ogłosił przed chwilą, że WOŚP zebrała w tym roku ponad 126 milionów złotych a więc ponad 20 milionów więcej niż rok wcześniej. Brawo!!!

Morawiecki  przekazał Junckerowi białą księgę, opisującą zmiany dokonane przez PiS w polskim wymiarze sprawiedliwości oraz powody tych zmian. Mówi się, że jest to gra na zwłokę i próba rozmycia tematu, trudno bowiem przypuszczać, że KE i KW nie znają argumentacji pisowskiej w tym zakresie. Stowarzyszenie IUSTITIA postanowiło napisać swoją interpretację zdarzeń tam zawartych, po polsku i po angielsku.

Rok 1968 - wydarzenia marcowe w Gdańsku.

 • Kategoria: Polityka
 • Taurus
 Czasami ciągnie człowieka do wspomnień. Oto moje krótkie świadectwo z wydarzeń marcowych w Gdańsku, tak jak je zapamiętałem:
     Byłem wtedy studentem i przygotowywałem się do obrony dyplomu na Politechnice. Pod względem politycznym byłem trochę  zielony. Z domu wyniosłem wychowanie katolickie i silnie patriotyczne. W tamtych czasach wyrażało się to zgłębianiem naszej historii, uwielbieniem rodzimego języka i kultury a szczególnie literatury. W okresie Gomułki dostęp do dobrej literatury historycznej był bardzo utrudniony. Sienkiewicza, czy Buncha nie można przecież uznać za historyków. Zajmowali się oni beletrystyką wydarzeń historycznych a nie źródłową historią. Zapisami poważniejszymi ale trudnymi do zdobycia były książki Kossak-Szczuckiej a szczególnie Pawła Jasienicy.

Wydarzenia - marzec I / 2018

 • Kategoria: Polityka
 • Taurus
27 luty. Samochód wiozący parę prezydencką najechał w Krakowie na tak zwany separator, oddzielający jezdnię od torów tramwajowych i uległ uszkodzeniu. Dudowie przesiedli się do samochodu zapasowego i pojechali dalej. Z pokazywanych zdjęć wynika, że ten betonowy krawężnik został rozwalony. Czyżby kierowca chciał wyprzedzać po oddzielonych nim torach? Duda (Andrzej) najwyraźniej nie ma fartu w przemieszczaniu się samochodem. Może by zmienić te limuzyny na wrotki albo coś jeszcze prostszego?

Wydarzenia - luty III / 2018

 • Kategoria: Polityka
 • Taurus
19 luty. W Kołobrzegu od godziny 4.00 trwa ekshumacja Sebastiana Karpiniuka, 68 już ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej. Jego rodzina nie żyje, nie może się więc sprzeciwiać. Jego ojciec apelował przed swoją śmiercią o pozostawienie zwłok syna w spokoju, jednak tą jego, ostatnią wolę, zlekceważono. Pod cmentarzem protestują więc już tylko znajomi Sebastiana.